paralizie temporara?

13-10-2009
vykyta_25b
Nu este medic/terapeut
vykyta_25b
buna!mi sa intamplat un lucru foarte ciudat.stateam intins in pat ma uitam la tv si de o data am simtit in tiuit apasator in cap, cuprindea si urechile, aveam o senzatie de greutate de parca eram paralizat, nu puteam sa ma misc deloc, nici sa vorbesc si aveam senzatia ca nici sa respir nu pot. asta a durat cam un minut, apoi aveam furnicaturi in picioare, am pus mana pe inima si imi batea normal. imi poate spune si mie cineva ce ar putea fi asta?multumesc!(28 ani)
3 comentarii
0
13-10-2009, ora 10:10
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
AIci inca un caz asemenator cu al tau:

http://forum.romedic.ro/arataprod.php?id_sub_cat=186id_cat=30id_prod=33620anc=112815

"In intervalul vastei de 22-25 de ani... cred... mi s-a intamplat de 3 ori sa ma semi-trezesc noaptea (am saptamani intregi cand dorm noaptea, ca un om normal) si... sa ma simt paralizat. Si incercand sa ma misc putin... constientizant ca nu pot... ma trezeam de tot, in toata regula, si tot nu puteam sa ma misc.
Nimic. "Nici macar un deget. Nici macar capul. Si simteam o senzatie parca de durere... si totusi nu durea - tot la ceafa, mai spre cap, asa. Ma concentram sa recastig controlul asupra propriului corp, iar pana la urma reuseam, normal. Dura cateva minute bune."

Iti recoamand si ti ecu caldura o consultatie la un medic hoemopat, de ex. la Dr. Gheorge Jurj sau Sorin.
Cadar. Medicina alopata nu are cum sa te ajute.
0
13-10-2009, ora 13:24
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Inca un caz aici:

"Buna! in ultimul timp ma confrunt cu o problema, mai greu de explicat.
Prima data cand mi s-a mai intamplat a fost cu 2 ani in urma. Ma trezeam noaptea cu un fel de vajait apasator in cap, cuprinde si urechile, daca nu ma misc si las sa continuie se lasa o senzatie de greutate si parca paralizez, nu pot sa ma misc deloc, nici sa vorbesc si am senzatia ca nici sa respir nu pot. Asta tine un minut - doua. Atunci cand mi se intampla nu imi bate inima mai tare, cel putin nu am observat
La inceput mi se intampla mai rar.. acuma mai des, aproape in fiecare noapte."

Aceste simptome denota necesitatea un remediu homeopat f. des intalnit care se pare sa se potriveasca f. bine la o astfel de simptome. Cred ca in toate trei cazurile este vorba de acest lucru, lucru cu atat mai mult probabil cu cat in al 2.-lea caz pacientul sufera si de tinnitus.
0
13-10-2009, ora 23:54
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Un alt caz din forum:

"Buna ziua!
Numele meu este Florin, sunt din Sinaia, am 33ani. De aproximativ 3ani, am o problema de sanatate, a carei cauza nu am aflat-o inca. In timpul somnului (o data pe noapte, cam la doua saptamani) intreg sistemul muscular paralizeaza, inclusiv muschii respiratorii. Motiv pentru care simt ca ma axfisiez, si atunci ma trezesc din somn, devenind constient. Pentru a iesi din starea respectiva, fac imediat un mare efort de vointa, si ma smucesc incercand sa-mi schimb pozitia. Reusind, in cele din urma, cu greu sa-mi misc corpul, revin la starea normala, acum simtind doar ca nu mai am vlaga in muschi. Probabil daca, pe viitor, nu as mai reusi sa-mi misc trupul as muri axfisiat datorita paraliziei muschilor toracici.
Unde ar trebui sa ma adresez pentru un diagnostic? "
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: