paralizie nerv radial

06-04-2012
ciumidel
Nu este medic/terapeut
ciumidel
In urma unui traumatism la humerusul drept de la mina am suferit o operatie cu tija si sapte suruburi, fractura a fost prin torsionare1/3 medie humerus, imediat dupa operatie nu am mai simtit si nici misca palma si incheietura miinii(git de lebada) trauma a fost in urma cu 8 luni.In afara de reexplorarea radialului conform EMG ce imi puteti recomanda sa fac sau sa fii facut.Daca puteti sa imi explicati prin ce procedeu se putea leza radialul in timpul operatiei.Multumesc anticipat
4 comentarii
0
06-04-2012, ora 21:42
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ce fel de tija s-a folosit? pana la interventie nu ati avut probleme?
intrebarea critica este: aceste tije sunt zavorate, deobicei leziunea nervului radial se produce cu suruburile distale.
de unde sunt introduse suruburile distale? aveti o incizie pe laterala bratului, cam 5-8 cm deasupra cotului pe partea laterala (din exterior)? sau aveti o incizie deasupra cotului pe fata anterioara a bratului?
nervul radial inconjoara humerusul, din sus spre jos vine din partea posterioara (din spate) si inconjoara osul spre lateral (spre exterior) de unde trece pe antebrat, punctul cel mai periculos este cam la 5-8 cm deasupra cotului pe partea laterala, unde normal am baga suruburile. deobicei nervul se lezeaza cu burghiul care atinge nervul si-l smulge.
teoretic se poate leza si cu suruburi sau se poate leza de fragmentele de os ascutite.
in cazul lezarii nervului trebuie revideat cat mai rapid, deci operatie de urgenta urmatoarea zi. reconstructie directa sau indirecta cu nerv sural. kinetoterapie, milgamma, vit B complex si orteza pe perioada lunga. sansele de recuperare, chiar si cu cel mai performant chirurg de nerv periferic nu sunt 100%, insa cum trece timpul, sansele scad.
nu ar trebui sa mai asteptati, trebuie revideat si gata
0
11-04-2012, ora 09:53
ciumidel
Nu este medic/terapeut
ciumidel
operatia este deasupra cotului sau fix din cot pe partea laterala exterioara a miinii si se duce in sus pina aproape de umar vreo 12sau 15 cm lungime mina a ramas paralizata de a doua zii dupa operatiee git de lebada nesimtind nici muschiul de pe antebratul superior doctorul spunind ca este normal si va trece in citeza zile care sau transformat in saptamini si ulterior in luni de zile, in acest timp mergind si alti doctori si faciind si EMG am descoperit paralizia deciza unanima fiind de reexplorare radial dar nu s-a bagat nimeni datorita diabetului si insuficientei renale.Dupa 3 luni de la operatie mi s-a facut o paleativa care mi-a distus mina de tot din virful degetelor pina in omoplat osteoporoza toata mina artroza in cot lichidul s-a scurs calosul s-a dus de pe fractura edemul a cuprins pumnul si articulatia miinii iar degetele aproape nu mai ies la radiografie.Problemele nu ar fii prea mari daca nu as avea dureri non stop de 8 luni de zile sau daca macar reusea operatia paleativa care a transformat mina din paralizata in intepenita.Va multumesc mult.
0
11-04-2012, ora 19:26
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
v-am raspuns la celalta postare.
singurul lucru care nu inteleg daca a fost deschis 15 cm de ce nu a pus o placa?
0
17-04-2012, ora 09:10
ciumidel
Nu este medic/terapeut
ciumidel
doctorul ortoped mi-a spus ca este tija metalica pe care am vazut-o si in radiografii nu stiu insa de care tija este mai stiu doar ca sunt 7 suruburi iar teoretic am aflat ca cel din mijloc ar fii produs paralizia
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul