paralizie faciala dreapta

16-05-2014
ana 1991
Nu este medic/terapeut
ana 1991
buna ziua.in urma unei otomastoidite tuberculoase am facut o pareza faciala pe partea dreapta.am luat o luna de zile prednison si vitamine b1 b6 b12.si inca 3 luni milgama.a trecut un an de cand am facut pareza si inca nu si-a revenit.ma puteti ajuta?ce ar trebui sa fac?multumesc.
10 comentarii
0
16-05-2014, ora 19:50
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Milgamma N si Thiogamma (Thiossen) si eventual fizioterapie. Era bine daca nu trecea atat de mult timp pentru fizioterapie. Acum depinde si de cat de importanta e pareza, cu ce deficit ati ramas...
0
17-05-2014, ora 10:10
Claudia123456
Nu este medic/terapeut
Claudia123456
Si eu am fost diagnosticata martie 2012 cu otastoidita tbc, am avut pareza, si nu am avut echilibrul vreo 6 luni. Pareza s-a remis cam 70%, mie b-urile si cortizonul mi-au facut mai mult rau decat bine, singurulul tratament dupa care s-a remis cat de cat pareza a fost oxigenarea hiperbara la Constanta. Am facut 10 sedinte de oxigenare dupa care a inceput sa se remita. Acum depinde de cat timp ai pareza, cat timp ai luat tuberculostatice, ce medic ORL a pus diagnosticul. Fizioterapia e apa de ploaie, nu am avut nici un rezultat cu ea.
0
17-05-2014, ora 17:11
ana 1991
Nu este medic/terapeut
ana 1991
am luat milgama vreo 3 luni dupa ce am facut pareza.se mai observa k am pareza doar atunci cand rad si vb.pot inkide okiul fte bn.si am 7 luni de tratament pt tbc.diagnosticul de otomastidita tbc a fost pus de 2 medici, unu din craiova de la spitalul nr 1 si de o dna doctor de la spitalul panduri bucuresti.
0
18-05-2014, ora 11:24
Claudia123456
Nu este medic/terapeut
Claudia123456
E foarte bine daca se inchide ochiul, o sa se mai remita in timp dar nu foarte mult, ca inainte nu o sa mai fi niciodata, sa ai grija sa nu intre apa in ureche, si sa iei tratamentul pana la capat, eu am luat 1 an, daca iti mai curge urechea sa nu fie o suprainfectie, la mine s-a gasit si un stafilococ auriu, l-am tratat cu antibiotic local, dupa aceea nu a mai curs urechea niciodata.Sa te feresti de frig, sa te odihnesti, sa mananci. Sa iei medicamente pt protectie ficat si stomac. Sa stii ca la mine auzul nu a revenit total, dar vreo 60% a revenit, chiar daca medicul a spus ca nu mai am nici o sansa. Dupa timpanoplastia din 2013, ma simt foarte bine.
0
18-05-2014, ora 20:54
ana 1991
Nu este medic/terapeut
ana 1991
ce antibiotic ati luat pt stafilococ?si eu am asa cva si am tot facut tratament pt el dar urechea inca mai curge.
0
19-05-2014, ora 12:44
Claudia123456
Nu este medic/terapeut
Claudia123456
Mi s-a facut o analiza de secretie din ureche, la un laborator de incredere ca unele laboratoare sunt doar cu numele, si stiu ca a iesit stafilococul auriu, era sensibil la mai multe antibiotice printre care si ciprofloxacin, m-a tratat medicul cu antibiotic local in ureche, pentru gat am luat pastile cu propolis, pentru nas apa de mare cu propolis, asta se face de la imunitate scazuta, e de inteles la tine dupa cat cortizon ai luat pentru pareza. Trebuie sa ai un medic ORL foarte bun, care se pricepe la ureche in mod special, ca sa fie ok urechea.Tratament iei in fiecare zi sau de 3ori pe saptamana?
0
20-05-2014, ora 15:24
ana 1991
Nu este medic/terapeut
ana 1991
iau de 3 ori pe saptamana iar in ureche imi pune sinerdol 150g.eu pt stafilococ am facut amikozit injectabil.
0
20-05-2014, ora 15:56
Claudia123456
Nu este medic/terapeut
Claudia123456
La mine iesise rezistent la sinerdol, cel mai probabil ai aceiasi problema, sau nu ingrijesti urechea corespunzator, mare grija la apa, eu si daca simteam ca am transpirat mai mult uscam cu feonul.
0
30-08-2016, ora 12:22
raspu
Nu este medic/terapeut
raspu
Buna ziua.fetita mea de 11ani nu poate sa-si inchida ochiul drept si gura sta intro parte cind rade dar nu o doare nimic, e pareza faciala? sambata am observat chestia asta dar numai maine(joi) am programare la medic oare trebuia sa ma duc la urgenta cu ea va rog datimi un raspuns. Multumesc
0
30-08-2016, ora 16:07
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Da. E pareza faciala periferica si este o urgenta medicala. Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: