par in exces

26-07-2008
NicoletaL
Nu este medic/terapeut
NicoletaL
Buna ziua!
In urma cu aproximativ o luna a inceput sa-mi apara par pe fata( barba, mustata, zona perciunilor )si pe corp ulterior (fese, partea de jos a spatelui).Am fost la un medic endocrinolog la o saptamana dupa ce am inceput sa observ acest exces de par insa d-na dr. s-a uitat la fata mea si a zis ca este normal, tin sa mentionez ca atunci abia incepuse sa creasca.Mi-a zis sa fac o analiza a testosteronului in a doua sau a treia zi a menstruatiei 'pentru linistea mea'.Ieri s-au inplinit 8 zile lucratoare de cand am facut analiza dar inca nu este venit rezultatul de la Bucuresti( acolo trimite analizele laboratorul din Bacau).Am uitat sa precizez ca eu fiind blonda d-na dr. mi-a spus ca nu poate fi vorba de hirsutism deoarece in hirsutism este vorba de fire negre.Nu stiu ce sa mai fac. Sunt pe zi ce trece tot mai ingrijorata, ma uit cum creste parul si eu nu stiu ce sa fac.Ai nceput sa-mi fie rusine sa ies si din casa deoarece parul este blond si luceste.Am scris aici problema mea in speranta ca poate se va gasi cineva sa ma ajute in vreun fel.
Va multumesc!
O zi buna!
14 comentarii
0
26-07-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
parul in exces apare in urma unor dereglari hormonale din cate stiu eu.probabil ati folosit anumite medicamente sau anticonceptionale si in urma acestor administratii s-au produs dereglarile astea.sunt anumite analize ale sangelui care trebuiesc facute pt depistarea dereglarilor.medicul endocrinolog o sa-ti prescrie analizele necesare. fsh, LH, estradiol, prolactina, progesteron sau tsh care este pt tiroida.astea sunt cele mai importante din cate stiu, dar medicul stie mai bine.multa sanatate!!
0
06-08-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Endocrinologul ar trebui sa ia mai multa atitudine. Parul este negru la cei constituiti genetic cu par negru, insa daca esti blonda este logic ca parul sa fie blond. Trebuie sa iti faci analizele urmatoare: Testosteron liber, Estradiol, SHBG (Sex Hormone Binding Globuline). In cazul in care analizele demonstreaza ca ai un exces de testosteron atunci endocrinologul este obligat sa investigheze ovarul pentru a vedea daca nu suferi de ovar polichistic, daca nu iti va da un antiandrogen de genul Spironolactonei, Ciproteron sau chiar un anticonceptional pt modularea activitatii endocrine!!! Numai bine
0
08-08-2008, ora 00:00
NicoletaL
Nu este medic/terapeut
NicoletaL
Multumesc pentru raspunsuri!In prezent urmez tratament cu spironolactona.valoarea testosteronului este de 0, 77nmol/L, nu sufar de sop si tot nu sunt lamurita de ce prezint simpomele astea(par in exces, acnee, caderea parului).Poate ar trebui sa repet testosteronul si celelalte sugerate de d-voastra.Ce ma sfatuiti ?Cred totusi ca ceva nu este in regula deoarece cu aproximativ 2 luni in urma am contat un exces de sebum si de atunci si acea acnee care este si in prezent, apoi pilozitatea in exces si ulterior caderea parului.Multumesc inca o data!
O zi buna!
0
08-08-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Faptul ca ai si un exces de sebum, care a determinat aparitia acneei, iar mai apoi a aparut si alopecia androgenica (mai mult ca sigur) mi demonstreaza faptul ca ai un exces de testosteron. Faci foarte bine ca iei Spironolactona, te va ajuta foarte mult.
Valoarea maxima admisa in cazul unei persoane de sex feminin este de 0, 14 nmol/L. Ca sa iti dai seama de ce vb, iti spun faptul ca eu am o cantitate de 0, 89 nmol/L de testosteron liber...deci este anormal sa ai aproape aceeasi cantitate de testosteron liber ca un barbat de aproape 22 de ani. Din fericire aceasta problema se poate trata, stai linistita, dar trebuie tratata urgent pentru ca cu timpul te vei masculiniza!!! Ai luat vreun medicament anume?

Numai bine si te rog frumos sa consulti un alt endocrinolog pt ca doamna care te-a consultat este pur si simplu depasita de endocrinologie, este absolut ignoranta!!! Cauta un endocrinolog barbat ca va stii mai multe!
0
08-08-2008, ora 00:00
NicoletaL
Nu este medic/terapeut
NicoletaL
Nu stiu decat 3 endocrinologi in orasul meu si toti de sex femin.Am incercat sa-mi fac o alta programare la un alt medic insa nu este foarte usor din cauza programarilor pe care le are deja.Am sa mai caut sau poate ca ar fi bine sa merg intr-un oras mai mare.Pe buletinul de analize valorile de referinta sunt 0.22-2.9.Am sa repet analiza la un alt laborator, dar dureaza mult, cam 7 zile lucratoare sa primesc raspunsul, in cel mai fericit caz.Iar de doamna endocrinolog nu stiu ce sa zic...prima oara cand m-a consultat si s-a uitat la fata mea a zis ca daca n-ar fi fost si vb de acnee m-ar fi trimis la plimbare.Mai rau e ca si medicul de familie mi-a zis ca e normal parul de pe fata.Nici nu mi-a venit sa cred ce aud.Ce incredere sa mai ai in ei ?!Multumesc inca o data pentru raspuns.
O zi buna!
0
08-08-2008, ora 00:00
NicoletaL
Nu este medic/terapeut
NicoletaL
am luat niste pastile de la Calivita, rhodiolin se numesc ;guarana si lecitina.eram in sesiune si eram f stresata.Nu stiu daca de la ele au aparut problemele mele deoarece le terminasem de luat cand au inceput simptomele sa-si faca aparitia.
0
08-08-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Pe mine nu ma mai mira nimic in Romania. Eu personal am facut un soc anafilactic din cauza penicilinei luata pentru o amigdalita si cand am fost la medic "zombi" mi-a spus ca sunt deochiat si mi-a dat cu aghiazma pe fata!!! Multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat macar cu aghiazma, cred ca ea m-a salvat! Dar nu asa reactioneaza un medic profesionist!

Rhodiolin (Rhodiola Rosea) este extraordinar de bun, guarana la fel, iar lecitina oricum o ai in mod natural in pe teaca de mielina a oricarui nerv si in celulele creierului!!! Nu!!! Ceea ce ai luat nu ti-a cauzat absolut deloc...

Eu nu pot sa inteleg valorile de referinta ale unor laboratoare, unii chiar sunt tampiti...de ce Dumnezeu nu au toate aceleasi valori pe care le recomanda Organizatia Mondiala a Sanatatii. Ceea ce ai spus tu 0.22-2.9 era in cazul femeilor sau barbatilor? Ca doar nu or fi atat de tampiti incat sa aiba decat o categorie in care sa includa ambele sexe! Numai bine si Cu placere!!!
0
08-08-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Uite valorile de referinta ale celui mai bun laborator de analize medicale din Romania care tine caont de recomandarea OMS (Medicover Romania) pt testosteronul liber:

Barbati adulti : 0, 015 - 0, 145 nmol/L;
Femei : < =0.014 nmol/L;
contraceptive orale : 0, 001 -
0, 0069 nmol/L;
post menopauza : 0, 0003 -
0, 0058 nmol/L.

Multa multa sanatate!!!
0
08-08-2008, ora 00:00
NicoletaL
Nu este medic/terapeut
NicoletaL
Iti multumesc pentru ajutor!Ma intreb daca nu cumva la mine e vorba de testosteronul total pentru ca pe buletinul de analize nu scrie de care e total sau liber plasmatic.Din ce am mai cautat eu pe net se pare ca sunt doua tipuri sau ma insel ?
0
14-08-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ai dreptate!
Exista 2 tipuri: testosteron total si testosteron liber! Cel mai important este cel liber transportat la nivel plasmatic de globulina SHBG (Sex Hormone Binding Globulin). Cu cat concentratia de SHBG este mai mare cu atat nivelul de testosteron liber este mai mic si invers. Este mai importatant T liber pt ca el stimuleaza si este in totalitate biodisponibil pentru procesele metabolice si organele interne, de aceea apar "efectele secundare" specifice in cazul in care exista si receptorii androgenici necesari: masa musculara, oase puternice, voce groasa, forta, pilozitate specifica etc.

Incearca sa iti faci analizele la un laborator bun si cand ti le faci, trebuie neaparat sa bifezi TESTOSTERON LIBER, nu TOTAL pentru ca nu are relevanta semnificativa!!!


Numai bine!!!
0
22-04-2012, ora 08:07
ixu
Nu este medic/terapeut
ixu
Salut Mr.Nick ! Am si eu o intrebare in legatura cu acest subiect...defapt pe mine ma roade acneea de foarte multa vreme.Ti-am mai scris dar probabil nu ai avut timp sa imi raspunzi, observ ca tu raspunzi la toata lumea.Sa revin la ceea ce vroiam sa iti spun, deci am 20 de ani si sufar de acnee de pe la 17 ani.Nu reusesc sa ii dau de cap cu nici un medicament.In ultimeele zile am ajuns asa cum ai ajuns si tu la disperare si am inceput sa merg sa ma rog la D-zeu sa ma ajute sa scap de aceasta boala care ne afecteaza pe toti atat fizic cat si psihic si ajutorul cred ca nu a intarziat sa apara.Am gasit imediat postarile tale in care ne povestesti, povestea ta si despre tratamentul Clearogen, cel care mi-a si deschis putin mintea si mi-a cam dat de gandit ca eu sa nu am o problema hormonala. ( Surplus de TESTOSTERON ) dar atunci daca eu am aceasta substanta in corp mai mult decat mi-ar fi necesar sau de cat ar trebui, dece nu am par pe fata?Defapt nu am barba formata am doar mustata si barbia iar pe obraji foarte putin...din cate am inteles acest hormon cam asta face..formeaza barba, ti se ingroasa vocea ( o am ff groasa ) etc...
Nu stiu ce cum si unde sa merg sa aflu acest lucru.Ma poti indruma catre un spital o clinica ceva dar sa gasesc pe cineva care sa isi dea interesul nu ca pana acum...toti dermatologii mi-au luat doar banii...:( si mi-au prescris Rouacutanne ceea ce eu am refuzat.
Iti multumesc
0
20-07-2012, ora 17:08
deea.deiutza
Nu este medic/terapeut
deea.deiutza
buna ziua!numele meu este Andreea, am 21 de ani...de ceva vreme parul meu de pe fata, abdomen, sani si fese este mai negru..eu sunt bruneta dar totusi este foarte negru...mentionez ca am luat anticonceptionale vreme de 2 ani dar acum am incetat sa mai iau..ce este de facut pentru ca ma jeneaza foarte mult ???va multumesc
0
29-07-2012, ora 01:53
Lore16
Nu este medic/terapeut
Lore16
Buna!numele meu este Loredana si am 19 ani.De la pubertate ma confrunt cu o problema.Pana acum n-am discutat cu vreun dortor pentru ca ma simt foarte stanjenita.Cred ca am hirsutism.Sunt bruneta, iar parul iese foarte repede in evidenta pe coapse cel mai mult, pe maini dar nu ma deranjeaza asa mult si pe abdomen.Nu stiu ce sa fac..imi vine foarte greu sa ma epilez, dureaza foarte mult si in plus nu pot purta fuste, nu ma zic de pantaloni scurti
Mentionez ca am un ciclu neregulat si m-am confruntat, pe la 16-17 ani si cu o acnee, dar nu severa
Va rog din suflet sa nu treceti cu vederea acest mesaj si sa ma ajutati!!!
Nu vreau sa fiu asa toata viata!!!
0
24-08-2012, ora 04:18
Ema13
Nu este medic/terapeut
Ema13
Buna ziua! Ca toţi cei de aici mă confrunt si eu cu aceeaşi problema, excesul de par in zone nedorite. In cazul meu e vb de mutată, perciuni, sâni, zona de jos a spatelui. Nu mai ţin minte vârsta la care a început sa apară, oricum destul de devreme, 12 ani cred. O alta problema care a apărut mai târziu 21-22 de ani este acneea sau cel puţin cred ca despre aceasta e vorba. Sunt mai degrabă inflaţiei care apar cu 2 saptamâni înainte de menstruatie. Către sfârşitul ei încep sa dispară si tot aşa. Precizez ca am avut probleme cu ovarele, tot felul de chisturi care la unii medici bă se vedeau ba nu, ba erau vechi ba noi. Singurele tratamente pe care le am urmat au fost 3 luni de anticonceptionale si dupa aproximativ. 8 luni un tratament cu ovule pt o infectie. Nu înţeleg cum a apărut problema cu parul in zone nedorite. Nu grasa, nici f slaba, am mâncat dintotdeauna multe dulciuri. Precizez si acest lucru pt ca am citit ca si asta ar putea fii o problema. Am avut perioade când am mâncat si f sănătos si problema nu a dispărut. La endocrinog nu am fost, as prefera sa merg direct la unul bun si nu la 10. Dacă ştiţi in Arad, Timişoara pe cineva sau dacă îmi puteţi da orice alte sfaturi care sa mă ilumineze va Multumesc din suflet.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.