papanicolau

04-08-2008
angela_balan1956
Nu este medic/terapeut
angela_balan1956
Am facut la cerere testul papanicolau deoarece am o secretie destul de abundenta si rezultatele sunt:
Ex.secretie vaginala=celularitate normala, frecvente polimorfonucleare, prezent Gardnerella vaginalis, prezente hife miceliene.
Ex.Citologie col BABES-PAPANICOLAU=Frotiu inflamator, PAP II ; celule endocervicale si Trichomonas (cu toate ca la ex. de secretie mi-a trecut ABSENT TR/GO.
Pana cand ajung la medicul ginecolog deoarece m-am programat, va rog spuneti-mi cum am putut contacta astfel de infectii, cat de grave sunt si daca ele au dus la inflamarea colului uterin sau poate fi existenta unei rani pe col ?
Va multumesc mult
Angy
2 comentarii
0
09-08-2008, ora 00:00
odette_f
Nu este medic/terapeut
odette_f
Gardnerrela nu este o boala cu transmitere sexuala, in sensul ca tu, ca femeie o faci, posibil de la irigatii vaginale, ceea ce inseamna o modificare a florei vaginale, dar nu se transmite la partener, decat daca sta mai prost cu sistemul imunitar si din cauza aceasta se trateaza si partenerul...
Calea de transmitere a infectiei cu Trichomonas Vaginalis este cea sexuala - sex vaginal neprotejat. Fiindca exista riscul ca la unul dintre parteneri infectia sa fie fara simptome (asimptomatica) se recomanda ca ambii perteneri sa urmeze tratamentul in acelasi timp.
Netratarea la timp sau tratarea necorspunzator ("dupa ureche") a infectiilor bacteriene şi fungice (candida, tricomonas, gardnerella) pot cauza aparitia unei rani pe col sau cervicita.
Multa sanatate!
0
02-05-2009, ora 18:53
paun ionela
Nu este medic/terapeut
paun ionela
Buna ziua, am facut testul papanicoalu de curand si rezultatul este urmatorul:evaluarea calitatii frotiului satisfacatoare realtiv frecvente PMN, evaluarea hormonala status hormonal compatibil cu varsta si anameza, citodiagnostic babes clasa a 3 a, caracterizare generala anomalii ale celulelor epiteliale, infectii candida si alte bacterii, modificari reactive asociate cu inflamatie, celule pavimentoase ascus, mentionez ca acum 3 ani am avut o rana pe col si mi sa facut o cauterizare dupa un an am fost la alt doctor care mi-a spus ca am iar rana, ptr ca aveam dubii am fost la bucuresti la alt medic fiind din ploiesti care mi-a spus ca nu am nimic sa stau linistita si acum facand testul papanicolau mi sa spus ca nu e prea bine dar fara sa mi sea dea prea multe informati, nu mai inteleg nimik, am o scurgere urata si dureri, va rog daca se poate sa ma ajutati cu interpretarea testului.VA MULTUMESC FOARTE MULT ionela
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.