pancreatita sau tumora?

08-06-2007
anusca4love
Nu este medic/terapeut
anusca4love
Buna ziua. Am o intrebare, daca ma puteti ajuta. Tatal meu a fost disgnosticat cu cancer la pancreas in urma unor analize de sange. La operatie s-a constatat ca pancreasul este usor inflamat si ca prezinta noduli. La biopsie, s-a exclus prezenta unei tumori pancreatice. In schimb, in urma unor analize de sange, la indicatorii macrotumorali CA 9-19 si CEA, valorile au iesit exagerat de mari. Adica, la CA 9-19 => 1224, fatza de 30, si celalt putin depasit. Intrebarea mea este : valorile acestor indicatori pot fi mari doar daca exista o tumora in organism? Sau exista posibilitatea sa prezinte valori mari in conditiile in care pancreasul are noduli crescuti si este usor inflamat? Precizez faptul ca analizele glicemia si amilazemia sunt in limite normale, ceea ce indica o functionare a pancreasului. Va multumesc!
3 comentarii
0
09-06-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Anatomia patologică este regina diagnosticului. Biopsia bate markerii aşa cum la oaste funcţia doboară gradul.
0
26-06-2007, ora 00:00
oana pescaru
Nu este medic/terapeut
oana pescaru
Buna ziua. Am si eu o intrebare: ce inseamna la ecografie "pancreas cu structura discret hiperecogena granulata"? Multumesc anticipat
0
26-06-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu înseamnă nimic. Este exact aspectul ecografic normal al pancreasului.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: