pancreatita la 17 ani? Va rog, dati-mi mai multe informatii

03-01-2009
stefanel00
Nu este medic/terapeut
stefanel00
Buna!
Am 17 ani si de ceva timp simt durere/intepaturi in partea stanga (in dreptul pancreasului) si mi se pare ca e si putin umflata zona respectiva (si in ultima luna am slabit 4-5 kg, dar nu stiu daca ar putea avea legatura cu durerea de pancreas). Ar putea fi vorba de o pancreatita (pancreatita la 17 ani?! ) ??? Ce alte simptome mai apar la pancreatita? Ce analize ar trebui sa fac ca sa se poate pune un diagnostic? Dati, va rog, cat mai multe detalii despre aceasta boala si despre tratament.
Va multumesc pentru raspunsuri!
6 comentarii
0
04-01-2009, ora 15:38
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Pancreasul de obicei doare pe mijloc "durere in bara".E bine sa faci o ecografie.Si analize (amilaze in singe si urina.lipaze)
Ce poate de fapt sa doara acolo:
1.Splina.ai avut vreo lovitura recenta in zona?Mai rar poate fi o splanomegalie (splina marita) datorita unei boli de singe.Din nou o ecografie si niste analize de singe (hemograma) da raspunsul
2.Rinichii.Durerea e de obicei f. puternica, in crampe.Urina colorata dar nu obligatoriu.Iarasi e de recomandat o ecografie si un ex. de urina
3.Colonul descendent.Adica matul gros.Atentie, daca durerea se amelioreaza dupa scaun.Daca da, si de obicei esti constipat, cred ca asta e cauza durerii tale.Sincer, la virsta ta e cel mai probabil diagnostic
In concluzie iti recomand o ecografie plus un set de analize de singe plus urina.
Numai bine.
P.S.Tot la adolescenti e de cautat si o parazitoza intestinala.Limbrici adica.Nu strica sa iti faci si un examen coproparazitologic.Adica al scaunului.
0
04-01-2009, ora 19:23
stefanel00
Nu este medic/terapeut
stefanel00
Durerea o simt in partea stanga, sub coaste, si zona respectiva este putin umflata. (asta fa face pe mine sa cred ca e pancreasul).
Am sa merg sa fac analizele.
Multumesc pentru raspuns!
0
04-01-2009, ora 19:51
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
In zona respectiva sint splina si unghiul splenic al colonului.Pancreasul e pe mijloc si undeva in profunzime, cam la mijlocul grosimii trunchiului ca sa spun asa(e un barbarism medical expresia, dar vreau sa ma intelegi mai bine)Mai rar, dar ar putea fi si un chist regional, care tot pe o ecografie buna se vede.
Si ca tot vb. de pancreatite...cea acuta sau iti trece in 1-2 saptamini sau mori.Oricum e o afectiune mult prea zgomotoasa ca sa iti permita sa stai acasa si sa navighezi pe net :).Cit despre cea cronica ea apare la virste mai inaintate, pe fondul a repetate pancreatite acute, consum de alcool etc.Oricum fa acele analize si ecografia abdominale(toate cu trimitere de la medicul de familie.Sau la particular)
0
20-05-2009, ora 23:48
bogdan_ss
Nu este medic/terapeut
bogdan_ss
buna..
am 24 de ani si anul trecut in urma unor dureri abdominale prelungite am fost la un control medical. banuiam ca ar fii vorba de gastrita.aveam dureri in partea superioara a stomacului cu fluctuatii p partea dreapta, dureri care dispareau de indata ce mancam ceva, cat de putin. In urma controalelor mi s-a comunicat ca as avea ulcear duodenal, avand o hiper secretie gastrica.spunandu- doctorul respectiv mi-a trecut p biletul de internare si pancreatita cronica( in observare).Diagnosticul mi s-a pus in urma interpretarii analizelor sangelui, urinei. Nu am dat mare importanta diagnosticului pt c nu stiam exact ce inseamna. a trecut 1 an de la acel control si am inceput sa-mi pun intrebari tot mai dese despre acel diagnostic. dureri in capul pieptului inca mai am si acum in general cand sar peste mese si cateodata simt dureri de spate in partea stanga in zona omoplatului.mentionez ca am facut o radiografie abdominala si mi-a iesit pancreasul si splina normal insa nu imi scot din cap diagnosticul mai ales ca am citit cate ceva despre pancreatita cronica si si am vazut cat de grava este boala. mi se intampla sa am probleme cu stomacul sau cu colonul , scaunele alterneaza cu constipatie si diaree. greutatea e constanta 74-76 kg la 1, 85.glicemia mi-a iesit 90.00mg/dl. v-as fii recunoscator daca mi-ati putea raspunde l nelamuriri
0
20-05-2009, ora 23:59
bogdan_ss
Nu este medic/terapeut
bogdan_ss
de asemea mi se intampla des sa sughit si am citit undeva p net ca :

"cauze locale organice care actioneaza reflex asupra centrilor sughitului:

- distensia stomacului prin ingurgitarea rapida, masiva (mese abundente), aerogastrie, aerofagie, aerogastrocolie;
- ingestie de alimente picante, condimentate, alcool, consum de lichide gazoase, reci sau fierbinti;
- gastrite, perforatie gastrica, cu peritonita ulcer duodenal, hernie diafragmatica, hernie hiatala;
- pancreatita, neoplasm pancreatic "

chestia cu pancreatita iar apare
0
26-05-2009, ora 00:06
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Din pacate daca un doctor ti-a agatat de coada o tinichea (in cazul tau acest dg. de pancreatita cronica in observatie) e greu sa scapi de ea (de tinichea adica).e greu sa gasesti un (alt) doctor care sa bage mina in foc ca nu ai nimic
Oricum la virsta ta poti face pancreatita cronica doar daca ai oarece boala genetica.ori ceva chiste pe pancreas (vizibile la ECO).Durerea pe care o descrii tu e clar de origine gastrica (daca ar fi pancreatica problema, durerea ar fi accentuata de alimentatie).Cauzele de sughit enumerate sint trecute acolo in ordinea frecventei (daca o p. cronica ajunge sa irite nervul frenic ori diafragmul si sa dea prin asta sughit, atunci ea e mult prea avansata).Vezi si tu ca e penultima.T uprobabil maninci mai mult pentru a iti atenua dererea de stommac si sughiti prin distensie gastrica
Ce sa zic...nu ma pot hazarda sa iti spun pe un banal forum ca NU ai nimic la pancreas.Mergi si tu la alt medic(de preferinta gastroenterolog) nu ii spune nimic de pancreatita cronica "in observatie" si vezi daca ajunge si el la aceeasi concluzie.Abia daca si asta "vede" pancreatita e cazul sa te cauti mai insistent.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Consumul cronic de alcool inhibă absorbția unor vitamine esențiale
  •