panaritiu ?

22-10-2005
noade
Nu este medic/terapeut
noade
de aproximativ o saptamana am o problema la un deget.In prima zi s-a umflat si a inceput sa ma doara in jurul unghiei, drept urmare am luat tador si tetraciclina unguent.Dupa 72 de ore de tratament degetul mi s-a umflat si mai tare, zona afectata s-a invinetit si am facut puroi. Inainte sa merg la urgenta sa-mi extraga infectia, ar fi ok baneocin si pansamente cu rivanol? si inca ceva, eu lucrez ca asistent tehnic depanare IT si asta presupune opt ore de utilizare a calculaturului si a tastaturii. Poate afecta tastarea indelungata evolutia bolii? Va multumesc
2 comentarii
0
06-11-2005, ora 00:00
dr. mihaela
Identitate neconfirmată
dr. mihaela
Pana acum cred ca ti-ai rezolvat problema infectiei. Tastarea poate agrava evolutia prin trauma mecanica pe care o produce - incearca sa nu folosesti degetul respectiv pana la vindecare. Daca o sa ti se mai intample incearca cu oxacilina.
0
08-11-2005, ora 00:00
noade
Nu este medic/terapeut
noade
va multumesc pentru raspuns..da intre timp a survenit o interventie chirurgicala care se pare c-a rezolvat problema..de tastat nu tastez inca decat cu degetele sanatoase..nu pot sa folosesc degetul fara unghie si pentru ca inca nu-l pot indoi
sper din tot sufletul sa nu se mai intample, eu pana acum am luat ampiclox..multumesc inca o data
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: