Panaritiu - Ajutati-ma, va rog!

16-12-2009
anairda.p
Nu este medic/terapeut
anairda.p
Buna ziua. Va rog frumos sa ma ajutati, am si eu o mare probl cu panaritiu la degetele mari de la picioare.Mi-au aparut la inceputul lunii sept., m-am chinuit sa le tratez acasa, dar fara nici un rezultat pozitiv(betadina, baneocin, apa oxigenata, rivanol chiar si tratament pe baza de plante), la sf lunii oct m-am dus la chirurg si bineinteles ca mi-a taiat din unghie si granulomul care imi aparuse(sub anestezie), chiar si asa f. dureros din pct meu de vedere, dupa vreo 2 sapt de la operatia panaritiului am fost calcata pe deget(piciorul drept) si iar am luat-o de la capat, pt ca iesise un granulom(si dr respectiv a zis ca de la calcatura a iesit), am acceptat sa ma taie din nou, la 3 zile dupa operatie s-a infectat (alta taietura pe viu), am urmat un tratament cu ampicilina tp de 7 zile (alaptez si nu mi-a dat sa iau altceva decat ampicilina), intre timp se refacea spre bine degetul de la piciorul stang, dar fericirea nu a durat fff mult, deoarece la vreo 2/3 saptamani dupa operatia de la stangul mi-a aparut iar un granulom, dar FARA SA MA CALCE NIMENI PE DEGET SAU SA MA LOVESC, mentionez ca in tot acest timp am fost la pansat in fiecare zi sau la 2 zile. Astazi este a doua zi, dupa A DOUA interventie la stangul. Cu toate ca am intrebat daca am vreo ciuperca, mi-a spus ca nu am, ca ma trimitea la dermatologie. Iar azi ma anunta ca va trebui sa -mi smulga unghia ca este o ciuperca acolo. Ajutati-ma va rog!!!! VA MULTUMESC ANTICIPAT.
14 comentarii
0
16-12-2009, ora 20:35
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Va recomand un tratament homeopat. Cu remediile potrivite scapati de el in mod sigur.
0
16-12-2009, ora 23:11
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
In primul rand te rog sa-mi raspunzi daca ai sau nu diabet. Ti s-a luat vreodata in acest timp glicemia?
In al doilea rand te rog sa-mi spui ce fel de tratamente, pe baza de plante" (cuvintele tale) ai facut.
mai vorbim!
0
16-12-2009, ora 23:23
anairda.p
Nu este medic/terapeut
anairda.p
Dibet nu am. In timpul sarcinii, in primul trimestru(aprox12 luni).
In legatura cu "tratamentul pe baza de plante" am pus varza, ceapa coapta, muscata mai exact leacuri babesti.

Multumesc.
0
16-12-2009, ora 23:37
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
oare nu putem vorbi pe chat? -
0
16-12-2009, ora 23:58
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
da, se pare ca nu putem vorbi direct. Numai prin intermediul acestui site..Bun, mie imi place sa o iau sistematic.
Iti recomand cu toata caldura si experienta mea personala sa te duci in gradina (sau in curtea blocului) si sa cauti PATLAGINA. Stii ce-i aia?
0
17-12-2009, ora 00:09
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
mai esti acolo?!
0
17-12-2009, ora 01:30
anairda.p
Nu este medic/terapeut
anairda.p
Scuze. Da, stiu ce e patlagina si sper ca nu glumiti, pe anotimpul asta sigur nu gasesc in curtea blocului.

merci
0
17-12-2009, ora 02:29
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
ba nu glumesc chiar deloc. eu am patit-o si vreau sa-ti spun ca aveam degetul cat un dovlecel!! am luat patlagina FIX de la marginea blocului si a functionat.
DECI: chiar daca a cazut zapada peste oras, sa stii ca p. este foarte rezistenta, caut-o! Daca o gasesti, ia una-doua frunze, spala-le, nu e musai sa le oparesti in apa fierbinte (desi ar fi mai bine!)! si pune-le pe degetutul bolnav! Leaga acolon patlagina!
Daca este panaritiu asa cum presupui, iti garantez (pe propriul degetut, ca iti trece in maximum 2-3 zile). Daca nu este panaritiu, este alta poveste in care nu ma bag,
Ma intorc sa completez : daca chiar nu gasesti frunze de patlagina cauta la plafar si faci aceeasi figura.
0
17-12-2009, ora 12:08
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Vrei sa incerci un remediu homeopat ?
0
17-12-2009, ora 13:45
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
avea dreptate tipa aia de pe toc! la tine se vindeca totul cu tratament homeopat? si daca nu-i cu suparare pe ce te bazezi sa faci recomandari on line? din cate stiu eu (si te asigur ca ce stiu, stiu bine!) un consult homeopat dureaza si o ora jumate uneori, iar tratamentul este STRICT INDIVIDUALIZAT!!!
poate incerci tu un tratament homeopat pentru idei putine dar fixe!
multa sanatate!
0
17-12-2009, ora 17:24
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ma bazez pe ideea foarte simpla ca daca o doctorita recomanda o frunza de patlagina iarna si online la un panaritiu atunci imi permit si eu sa trimit si pacientul la un medic homeopat sa incerce un remediu homeopat. Ce zici de chestia asta ?
0
17-12-2009, ora 17:30
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
nimic.
eu am gasit!
si acelasi efect se poate obtine cu frunze uscate care se pun un pic la abur si se aplica.
dar daca tot m-ai intrebat, tu ce zici de un remediu homeopat la osteofite IN canalul rahidian, ingustand-ul si comprimand elementele aflate acolo?
see you!
0
17-12-2009, ora 17:51
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Eu nu te-am contrazis cu patlagina caci stiu ca poate sa functioneze. Insa pe viitor iti recomand
sa te concentrezi la pacient si nu la cei care mai scriu paralel cu tine si nici sa nu mai faci remarci
de genul de mai sus. Cred ca ai trecut de stadiul de gradinita.
Nu stiu ce ai de gand cu osteofita insa dupa modul in care vrei sa aplici homeopatia se pare
ca nu prea sti cum functioneaza aceasta...
0
17-12-2009, ora 17:56
anairda.p
Nu este medic/terapeut
anairda.p
Va multumesc frumos pt sfaturi. M-am programat la un dr dermatolog pt o analiza mai amanuntita.
Nu pot sa-mi pun nimic la deget singura, deoarece in spatiul de unde s-a taiat granulomul si 2/3 mm de unghie mi se pun mese cu betadina si imi e teama ca daca imi desfac bandajul sa nu complic "lucrurile" pe acolo.

inca o data merci.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Paronichia

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: