palpitatii si senzatia de sufocare

10-07-2007
kara
Nu este medic/terapeut
kara
am uneori palpitatii si o senzatie de oboseala, in special dimineata pe la 10. Vreau sa stiu daca ar putea avea legatura cu faptul ca mai demult(acum 12 ani) am fost operata de lobul drept al tiroidei si de atunci nu am urmat vreun tratament. Alte detalii: am 41 ani, nu prea ma ingras (53 kg la 1, 60), calcemia e la limita inferioara. Va rog dati-mi un sfat. Multumesc.
3 comentarii
0
23-07-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Dozati-va hormonii tiroidieni, T4, TSH, luati tratament cu calciu + vitamina D, eventual Magnerot 3 cp pe zi pentru palpitatii si efectuati o electrocardiograma. Evitati cafeaua si ducurile cu cofeina. E posibil sa aveti o disfunctie tiroidiana, dar analizele si endocrinologul vor confirma sau infirm acest lucru. Multa sanatate!
0
09-12-2013, ora 15:33
alynamiha
Nu este medic/terapeut
alynamiha
Buna ziua ma confrunt si eu de ceva timp cu palpitatii oboseala simt ca nu am aer uneori in repaus am cam 90 de batai pe min mereu am tendinta sa casc sau oftez ca si cum nu imi ajunge aerul pana in plamani ameteli si o frica teribila ca as fi bolnava cu inima si o sa mor subit din cauza inimii. Am facut ekg ecocardiograf si toti medicii au spus ca nu este nimic organic si ca palpitatiile nu sunt din cauza inimii.in prezent iau metosuccinat de 47.5 o jumatate dimineata si o jumatate seara la feel dimineata si seara aspacardin iar seara o pastila Xanax de 0, 25 imi poate spune si miecineva cu ce boala ma confrunt ? Mentionez ca am 36 de ani
0
19-09-2020, ora 11:39
Mapex
Nu este medic/terapeut
Mapex
Buna intrebare...eu am aceleasi probleme, doar ca la mine palpitatiile apar noaptea.ziua sunt okay...in afara de teama si ginduri negre nu am...Am fost la spital pt citeva ore, mi-au facut, Ekg -uri, analize sînge, radiografie la plamîni si mi-au iesit okay.Iau un cardio protector -procor forte si pt relaxare si calmare relaxim...ce sa zic -starile s-au mai ameliorat putin -trec repede -dar tot mai ma confrunt cu ele.Am auzit aici, unii umblau pe la cardiologi i umflau de betablocante si tot ramîneau starile.Eu nu transpir in momentele alea, numai tremur de frica, nu am dureri sau ceva.doar palpitatii si frica...Va rugam dati-ne un sfat.ceva natural ce ne ajuta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Palpitatii - primul ajutor
  • Palpitațiile
  • De ce apar palpitatiile?
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • Palpitații - când ar trebui să-ți faci griji?
  • Senzație de sufocare - ce ar putea fi
  •