palpitatii, ameteala usoara si vedere incetosata

24-06-2013
FisHoN
Nu este medic/terapeut
FisHoN
Buna la toata lumea. de cateva zile parca traiesc un cosmar.Chiar azi am avut inca o criza de aceasta care apare de nicaieri si se manifesta in felul urmator.
De exemplu azi m'am trezit plin de viata cu tot felul de planuri si linistit crezand ca totul se schimba in sfarsi incep sa imi revin insa...dupa dus care precizez nu a fost fierbinte ci ba din contra ma luat o ameteala usoara si aveam vederea putin incetosata.Am zis ca nu e nimic grav probabil e de la miscarea brusca pe care am facuta la gat in urma cu cateva
minute.M am pus in pat in speranta ca imi va trece totul in cateva minute.Ei bine nu doar ca nu mi'a trecut ci puri si simplu am crezut ca va fi ultima clipa din viatza mea pentru a nu stiu cata oara.Ma prins o teama si niste palpitatii de parca statea sa imi sara inimia din piep.Aveam tot felul de simtome ameteala ushoara moleseala frica teribila pulsul peste 100 si tensiunea putin mai mare ca de obicei..Va rog sa ma credei ce simt in acele momente e cea mai apropiata experienta de moarte fara sa exagerez simt ca mor.Problema e ca se manifesta aceste probleme de ceva timp si nu reusesc sa imi revin doar cu calmante (diazepam si plus ceva analgezice pt durerea de cap), ce sa fie oare? Am probleme cu inima cu creierul sau e vorba doar de atacuri de panica? Sunt atacurile de panica asa extreme?

Nu stiu ce sa mai cred insa astept un raspuns de la cineva care a trecut prin ceva asemanator si eventual sa ma indrume ce fel de medic sa consult.Neurologie cardiologie sau psihiatrie? Astept raspunsurile voastre mc anticipat si sa ne ajute Dumnezeu.Numa bine
14 comentarii
0
24-06-2013, ora 13:44
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
parere:
- ai intrat la dus NEMANCAT-ti-a scazut glicemia si DA, asta da si aceste palpitatii..iar de speriat ca "sunt ultimele clipe-Doamne fereste!'"...ti-o fi crescut si tensiunea.
propunere:
- NU mai intra la dus fara sa bei un pahar de apa, sau chiar sa mananci.
sanatate
0
24-06-2013, ora 14:40
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
extreme putin spus...daca ai sa cauti toate simtomele atacului de panica ai sa iti dai seama cat de puternice sunt, eu pe toate le-am simtit si ink le mai simpt pe propria piele, doar daca stau si ma gandesc la ele.cand ma apuk desi stiu ca e doar un atac de panik, nu pot sa fiu indiferenta din contra mai tare ma sperii si ma trec toate transpiratiile.nu le mai da atentie, incearca sa nu te documentezi prea mult cum am facut eu ca mai tare m-am imbolnavit, pur si simplut inceraca magne b6 si daca chiar ai nevoie un calmant usor, calmogen incearca.
0
24-06-2013, ora 15:48
Dr. Alexe Raluca Maria
Medicina interna, Ploiesti, Prahova
Dr. Alexe Raluca Maria
Recomandari:
- consum de lichide, fructe, legume adecvat temperaturilor mari de afara; fara excese de tipul: cafea, tutun, ciocolata, alcool
- la nevoie suplimentare de vitamine (cu medicamente)
- obligatoriu consult medical, eventual la medicul de familie - initial, apoi internist sau cardiolog;
- analize uzuale de sange (glicemie, hemograma, sideremie, creatinina etc)
- electrocardiograma
- daca toate acestea sunt ok, este necesar si un consult psihiatric
Mult succes.
0
24-06-2013, ora 15:55
FisHoN
Nu este medic/terapeut
FisHoN
Ok problema sta in felul urmator. chiar inainte de a merge la dus am mancat o salata iar apa beau minim un litru pe zi.
Culmea ieri am baut 2 litrii am si numarat 8 pahare pt ca am incercat sa imi mentin tensiunea la un nivel cat de cat stabil si
am reusit pana la un momendat pana nu sa intamplat treaba cu pricina.Insa de obicei oscileaza mereu intre 12 cu 8 si 9 cu 6.
Habar nu am de ce...nu manc sarat fac cure de calciu si magneziu de cand e lumea nu fumez nu beau alcool plus ca am si
slabit.Ce sa mai fac?Am citit tot ce se poate citi despre boli de inima despre atac de panica si boli de anemie si culmea ca
toate simtomele is aproape de aceleasi si intrebarea mea era daca e posibil sa fie pe baza fizica totusi nu doar psihica.
Saptamana trecuta a fost cei de la smurd la mine si tot ce mi au zis e ca am avut un puseu de tensiune din cauza stresului si
binenteles ca mi'au povestit si de atacul de panica.Aparatul acela cu care mi au luat tensiunea cika are si EKG si nu a aratat
nimic neobisnuit la inima inafara de pulsul mare...in fine mi au administrat jumate de betaloc un extraveral si sau carat.
E clar un lucru nu mai pot amana un control la psihiatrie insa vreau sa aflu neaparat un lucru.
Se poate face in curs de o luna mai multe atacuri miocardice minore sau atacuri vasculare minore fara sa ramai cu sechele si
sa ai totusi o zi doua din aceea luna fara nici o simtoma ca ai avea ceva?Poti duce in picioare asemenea atacuri chiar fara
nici o urma?
0
25-06-2013, ora 15:35
Ale6
Nu este medic/terapeut
Ale6
Bine ar fi sa treci intai pe la cardiologie.Medicul daca va considera ca nu este de competenta lui te va indruma spre spihiatrie.ESte probabil sa fie vorba despre niste atacuri de panica.Sanatate!
0
25-06-2013, ora 19:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ FisHoN

Mergi direct la Psihiatrie (cu trimitere de la medicul de familie).
Ai anxietate cu atacuri de panica.

Daca atacurile sunt rare si in rest totul e ok, ia si tu o benzodiazepina (cum e diazepamul, xanaxul, anxiar) la nevoie.
Dar ca sa nu se declanseze deloc, e nevoie de un tratament zilnic.

Ti-ar prinde bine si niste ore la psiholog.
0
25-06-2013, ora 21:57
FisHoN
Nu este medic/terapeut
FisHoN
Mersi frumos pt iindrumari insa tot nu am primit un raspuns concret ca sa ma linistesc odata pt totdeauna.
Poti duce in picioare mai multe atacuri miocardice sau atacuri vasculare minore sa zicem in decurs de o luna si apoi sa ai
zile in care sa nu ai nimic?Presupun ca totusi dupa astea ramai cu ceva sechele nu??? Doar atata mai vreau sa stiu si nu
mai deranjez O seara placuta va doresc
0
05-07-2013, ora 20:50
FisHoN
Nu este medic/terapeut
FisHoN
Salut la toata lumea. Se pare ca nu se incumeta nimeni sa imi raspunda la ultima intrebare asa ca am sa adresez o alta
intrebare la care sper ca de data asta sa imi raspunda cineva.
Care e tensiune unui om in momentul in care se declanseaza un atac cerebral sau un atac de cord? Stie cineva sau macar
aproxima cam in ce tensiune se incadreaza aceste doua nenorociri? Mersi anticipat.
0
05-07-2013, ora 21:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Normal ca au urmari acele atacuri vasculare/cerebrale.
Nu e ca si cum nu ti s-ar fi intamplat nimic.

Dar nu cred ca te-a diagnosticat nimeni cu asa ceva.
Ideile astea isunt specifice anxietatii.
Anxietatea e o boala pe care daca o tratezi trec si ideile si atacurile.
0
06-07-2013, ora 11:37
FisHoN
Nu este medic/terapeut
FisHoN
Mersi frumos pt raspuns. Sincer sa fiu intrebarile mele is mai mult retorice de cele mai multe ori dar nu stiu cum sa explic
parca ma linisteste sa aud si din partea altcuiva ceva ce stiu si eu.E clar ca exagerez de f multe ori imi dau seama dar nu reusesc
sa ma controlez in nici un fel mai ales psihic.Orice problema fizica as avea imediat imi afecteaza si psihicu.Sa zicem la o durere de
cap sau ce stiu eu la o durere de stomac automat ma apuca starea asta de panica si atunci sigur ca se intensifica si acele simtome
fizice. Am povestit aceste lucruri si la psihiatru si multe alte chestii si imediat ma diagnosticat cu depresie anxietate atacuri de
panica si obsesie compulsiv obsesiva.Iti dai seama cum am auzit aceste diagnostice am zis ca gata atata mi'a fost salut viata.
Mi'a prescris lexotan si zoloft si binenteles sa ii mai fac vizite din 2 in 2 saptamani dar trebe sa fiu sincer si sa spun un
lucru.Aceste boli sau stari de spirit nu stiu cum sa le numesc am impresia ca nu vor disparea niciodata.De fapt cand i'au acel
zoloft ma simt si mai rau am o sensatie de nedescris.Cand ma apuca o criza de anxietate singurele medicamente care ma ajuta
sunt magnerotul si diazapamul in rest nimic altceva.Magnerotul am observat ca imi normalizeaza bataile inimii iar diazepamul imi da
o stare de liniste si relaxare insa stiu ca da dependentza si nu stiu cu ce altceva as putea sa inlocuiesc acest medicament.Vedem
pe parcurs ce se intampla.
Inca un gand ok? Nu vreau sa deprim pe nimeni care se afla aproximativ in aceasta situatie in care sunt si eu insa trebuie sa o spun.Trebuie sa fim sinceri cu noi insine si sa recunoastem ca nu ne vom vindeca niciodata complet indiferent ce zice un medic
sau oricine altcineva.Daca cineva crede ca o stare de spirit sau un suflet se pot vindeca cu medicamente care la randul lor dau
alte simtome si dependenta se cam inseala.Trebuie sa invat sau sa invatam daca vreti sa traim cu aceasta conditie care nu ne
da pace pt ca altfel situatia se inrautateste din ce in ce mai rau.O vad si o simt pe propria piele.Nu am fost un om credincios si
sincer nici acum nu sunt convins de multe lucruri insa tare ma bate gandul sa imi indrept mai mult atentia catre Dumnezeu si
catre religie in general poate ajuta si asta cine stie. In fine numa bine poate ne mai auzim.
0
06-07-2013, ora 15:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ FisHoN

Medicamentele nu ne vindeca si nici nu ne vor vindeca vreodata.
Dar daca le iei sustinut, ai toate sansele sa ai perioade de remisie a bolii, perioade cuprinse intre cateva luni si cativa ani in care sa nu mai trebuiasca sa iei medicatie.

Schimba Zoloftul daca nu te ajuta. Fiecare organism reactioneaza diferit la fiecare medicament. Fiecare medicament actioneaza pe anumiti receptori. Numai incercand iti dai seama cu ce medicament te simti bine si cu care nu. Doctorii nu iti pot spune acest lucru dinainte.

Credinta joaca un rol deosebit de important in viata unui pacient cu o afectiune psihica, lucru subliniat de unul dintre cei mai buni doctori psihiatri de la noi din tara, doctorul Adrian Ionescu de la Spitalul Nifon din Buzau. Cele mai bune rezultate sustine el, le-a obtinut la pacientii care imbinau credinta cu medicatia.

De asemenea pot sa iti confirm ca cele mai multe marturii pe acest Forum (eu il citesc de 7 ani) legate de binefacerile credintei, au fost facut de catre bolnavii cu toc.

Te rog sa inveti sa vezi intotdeauna partea plina a paharului si in loc sa te lasi speriat de faptul ca afectiunile astea sunt cronice (dar au si remisii), sa incepi prin a accepta faptul ca ai o boala pe care sa incepi sa o ingrijesti asa cum trebuie. Acceptarea bolii (in fata ta insuti si in fata celor apropiati) si asumarea ei sunt lucrurile cele mai bune pe care poti sa le faci.
0
06-07-2013, ora 19:26
FisHoN
Nu este medic/terapeut
FisHoN
Buna seara. Da probabil asa este trebuie sa incerc alt medicament pt ca in mod sigur zoloftul nu este pt mine. Acum as dori sa te
intreb ceva Clara pt ca mi'a dat de gandit una din postarile tale in legatura cu alimentatia cand suferi de anxietate si atacuri de
panica.Problema sta in felul urmator.Eu de ani f multi ani incerc sa combat furunculoza si de alungul timpul am renuntat la mai
multe alimente care favorizeaza in orice fel acneele de orice tip.Pur si simplu cand citeam pe undeva ca un produs nu face bine
pielii am renuntat la acel produs si asa a fost cazul si cu lactatele.De aproximativ 6 luni nu mai consum lactate de absolut nici un
fel.Crezi ca are legatura cu episoadele astea de anxietate si atacuri de panica din ce in ce mai dese?Pt ca daca asa e cazul mai
bine prefer sa revin la furunculi decat sa am in continuare aceste crize, Sincer nu exista comparatie intre cele 2 boli chiar daca
prima e de ordin fizic si cealalta de ordin psihic.Este de necrezut ce fel de sentimente te trec cand ai o asemenea criza iti
spun sincer si de asta te intreb daca are legatura cu faptul ca nu mai consum lactate si carne de porc aproape deloc.Mersi anticipat pt raspuns.
0
06-07-2013, ora 20:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Anxietatea sau depresia nu se fac din cauza utilizarii sau neutilizarii unor alimente.
Ele provin in special din cauza genetica, din fondul ereditar pe care il ai (pina la a 4-a generatie).
Shocuri emotionale le declanseaza in special.
In nici un caz o anumita alimentatie.
Dar e bine de urmat Dieta pentru anxietate pe care am postat-o pe Forum.

http://forum.romedic.ro/prod/Dieta_in_Anxietate_079560.html

Te ajuta sa nu ti se intensifice starile.
Sa inteleg ca tu intrebi daca se vindeca anxietatea daca revii la lactate.
Din pacate, nu.
Poti sa incerci cateva saptamani pentru confirmare.

Ia medicatia pentru anxietate asa cum ti-a fost prescrisa si nu te mai chinui.
0
02-12-2013, ora 12:22
ciuca1985
Nu este medic/terapeut
ciuca1985
Salut FisHoN,

Cum mai esti? Si eu am aceleasi simptome. Desi am facut controale nenumarate la cardiolog (EKG, ecografie cardio, test de efort), care mi-au confirmat ca nu am nimic la inima, am ramas cu o stare de anxietate care ma face mreu sa ma gandesc ca, de fapt, am ceva.

Am verificat si tiroida, si plamanii: totul in regula. Toti ma trimit la psihiatru. Am mers la psiholog pana acum, am avut o perioada in care m-am simtit mai bine, dar gandurile ca sunt bolnav cu inima (ca o sa fac infarct sau AVC) mi-au reaparut.

In momentul asta iau MagneB6, neuromultivit, aspacardin si sédatiff PC. Problema este ca ma emotionez din orice, fac palpitatii la inima, uneori imi mai creste si tensiunea. Si nu am reusit sa imi dezvolt increderea ca ma voi vindeca, ba, dimpotriva, ca, Doamne fereste!, o sa patesc ceva grav.

Succes, si poate pastram legatura.

Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar palpitatiile?
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Palpitații - când ar trebui să-ți faci griji?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  •