oxiuroza - rog un tratament

26-06-2007
michelle7711
Nu este medic/terapeut
michelle7711
va rog frumos sa-mi recomandati un tratament shoc pt oxiuroza.e o boala veche la mine, am luat acu' 2-3 ani un tratament ieftin kre nu a dat rezultate.am ceva timp de cand ma supara iar(mancarimi), plus alte efecte secundare(lipsa apetit, oboseala excesiva, paloare).Decaris sau.?mentionez k am 29 de ani.multumesc anticipat.
10 comentarii
0
27-06-2007, ora 00:00
DanV
Nu este medic/terapeut
DanV
Ulei de seminte de dovleac presat la rece (plafar) : 1 Lingura pe stomacul gol dimineata si repetare dupa-amiaza.
Maninci seminte de dovleac nesarate si neprajite, cu tot cu pielita, cam 100 buc dimineata. Bei ceai de cimbrisor.
Consumi cit mai de usturoi (3-4 catei la fiecare masa). Eviti lactatele si dulciurile. Poti sa pui la macerat de seara pina dimineata usturoi maruntit (vreo 5-6 catei mari) in o cana cu lapte si dimineta pe stomacul gol bei totul. Doar o data.
Zilnic tot pe stomacul gol consuma 1-2 linguri mari cu orez crud pe care l-ai pus de seara in apa rece.
-
0
27-06-2007, ora 00:00
michelle7711
Nu este medic/terapeut
michelle7711
multumesc frumos pentru raspuns.e bine sa incerc si ceva naturist(de unele mai stiam si eu.sper sa am rabdarea necesara.insa la partea cu usturoiul...nu ma avant dupa el si, in plus, merg la serviciu.nu vreau sa patesc k in reclama aia:)))) multumesc inca o data, voi incerca.
0
27-06-2007, ora 00:00
DanV
Nu este medic/terapeut
DanV
Usturoiul poate fi inlocuit de exemplu cu anumite suplimente nutritive ce contin usturoi (1000 mg/capsula x 3-4 caps./zi).
0
10-07-2007, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Incearca cu medicamentul Vermox, e cel mai bun pt asa ceva.Sper sa te ajute, din cate am auzit e f bun si aproape 100% scapi de ei, numai ca ai grija sa nu aiba si altii din familie pt ca te poti reinfesta.E indicat sa ia toti membrii familiei.Intreaba la farmacie cum trebuie sa-l iei pt oxiuroza, pt ca sa administreaza diferit in functie de tipul de virmisor.Sanatate.
0
15-07-2007, ora 00:00
tamos
Nu este medic/terapeut
tamos
am luat la zentel si nika asa ca cred ca trec pe naturist cel mai tare cica ar fi usturoiu ursului sau usturoi de padure il recomand la toti nu face rau si e bun pt multe altele dar e o problema mirosi urat puti ca naba :))) in rest e OK
0
12-02-2009, ora 18:05
jhoanna
Nu este medic/terapeut
jhoanna
Buna..am si eu o problema mai veche legata de oxiuroza si nu stiu ce sa mai fac...am incercat si decaris de la care la un moment dat mi sa facut foarte rau...si zentel care nu are aproape nici un efect si alte feluri de leacuri babesti dar continui sa am acele mancarimi ingrozitoare care ma trezesc chiar si din somn.am o igiena foarte stricta de cand am aflat de fapt ce am.poate ma ajuta si pe mine cineva cu o solutie mai buna si mai sigura.am 19 ani.as ramane recunoscatoare
0
13-11-2009, ora 10:24
melkiss
Nu este medic/terapeut
melkiss
am si eu aceeasi problema. De aproape un an suport mancarimile. Am luat Zentel, am luat Vermox... degeaba. Daca stiti si altele, as lua orice, doar sa scap odata de mancarimile astea care ma trezesc si noaptea si nu ma lasa sa ma odihnesc deloc
0
13-11-2009, ora 10:26
melkiss
Nu este medic/terapeut
melkiss
Va rog!!!!! Nu e nimeni sa-mi dea o solutie care sa functioneze? Sa vad si eu rezultate?
0
14-11-2009, ora 22:58
melkiss
Nu este medic/terapeut
melkiss
chiar nu e nimeni care sa dea o solutie?
0
14-01-2010, ora 11:22
tamos
Nu este medic/terapeut
tamos
merge metoda cu leurda sau usturoi salbatic
vine primavara acusi si apare prin paduri cautatil e moca
pe langa cura cu leurda trebuie sa renuti si la dulciuri, lactate si ce favorizeza viermisori
metoda merge da greusi cu rabdare inainte de a face cura stai de vb si cu un doctor de la gastro. sa vezi daca poti si nu esti sensibil
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici