ovulele vaginale scad efectul anticonceptionalelor?

19-02-2009
nania
Nu este medic/terapeut
nania
am inceput sa iau mercilon, este prima luna. cand am fost la medicul care mi le-a prescris mi-a spus sa iau si polygynax 10 zile pt ca am o mica infectie.am inceput tratamentul cu polygynax in a 15-a zi de mercilon.am citit prospectul in care scria ca nu este indicata folosirea prezervativului dar despre contraceptive orale nu scria nimc. la aproximativ 18 ore de la al doilea ovul am avut contact sexual.medicul nu mi-a spus ca nu ar trebui sa am..dar am 'auzit' ca anticonceptionalul isi pierde efectul si pot ramane insarcinata. farmacista mi-a spus ca nu are nici o legatura sa stau linistita. eu ma gandeam sa iau escapelle pt orice eventualitate dar nu as vrea sa mi dau organismul peste cap..asa ca v-am gasit aici pe net si m-am decis sa va cer o parere! multumesc
1 comentarii
0
20-02-2009, ora 15:29
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ovulele vaginale nu scad efectul anticonceptionalelor, stai linistita caci nu ai nevoie de protectie suplimentara.Eu te mai sfatuiesc ca, pana te vindeci de infectia genitala, pe tot parcursul terapiei sa folosesti prezervativ hipoalergenic.Nu pentru ca ovulele ar scadea efectul contraceptiv ci pentru ca vindecarea mucoasei vaginale sa se faca rapid, efectul medicamentelor din ovul sa nu fie afectat de sperma, o secretie straina mediului vaginal.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul