ovule contraceptive (metoda de contraceptie locala)?

20-10-2008
anonima101
Nu este medic/terapeut
anonima101
buna seara am si eu o mika intrebare
daca folosesc ovule cortaceptive cum actioneaza ele?pt cei care nu stiu e o metoda de contraceptie locala.daca le folosesc asa cum e nevoie
si gaka poate sa ejaculeze in mine este vre-o problema?pot sa ramin insarcinata???
multumesc mult
9 comentarii
0
21-10-2008, ora 07:21
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Din cate stiu eu, ovulele contraceptive contin o substanta activa spermicida, dar au rata de protectie mai mica decat prez sau contraceptivele orale.Eu cunosc pe cineva care a ramas insarcinata folosind ovule.
0
21-10-2008, ora 07:37
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
La utilizarea ovulelor contraceptive riscul de a ramane insarcinata este de 20-25%. Tine seama si de metoda calendarului si controleaza intre degete calitatea [ densitatea ] mucusului vaginal.Ovulele contraceptive trebuie introduse cu un sfert de ora inainte de contactul sexual, cat mai profund posibil.
0
21-10-2008, ora 13:27
anonima101
Nu este medic/terapeut
anonima101
pai da si atunci cum trebuie sa fie mucusul vaginal?
0
21-10-2008, ora 13:52
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Se verifica zilnic secretiile cervicale. Daca ai o senzatie de umed in zona vulvara si vezi existenta secretiilor pe deget, chilot sau hartia igienica, din acel moment trebuie sa folosesti ovulul contraceptiv.Intr-o anumita zi elasticitatea, lipsa de aderenta si fluiditatea mucusului devine maxima.Trebuie sa utilizezi ovulul inca 4 zile dupa aceasta zi de "maxim".
0
21-10-2008, ora 19:59
anonima101
Nu este medic/terapeut
anonima101
stai putin ca nu inteleg nimik
ele nu se folosesc mereu inainte de actul sexual ci cel putin 5 minute ???
eu asa si fac...
si nu mai inteleg nimik.
eu am vrut sa stiu exact cam cit este riscul unei sarcini si daca au unele daune.
dar pina la urma nu am mai inteles cum se folosesc si cind...
astept un raspuns
pupici
0
23-10-2008, ora 13:19
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cand ai secretie mai abundenta pe chilot sa folosesti corect ovulele contraceptive sau cauta sa nu ai deloc relatii sexuale caci e perioada cand poti ramane gravida foarte usor.Ovulul il introduci cat mai adanc cu 15 minute inainte de contact, nu cu 5 minute.Nu sunt daunatoare. Au eficacitate de 75%; adica daca 4 femei folosesc ovule, una din ele ramane insarcinata.Numai bine!
0
28-03-2009, ora 16:55
PIERSICUTAA
Nu este medic/terapeut
PIERSICUTAA
eu l-am introdus tot asa cu 5 minute inainte ca asa scrie pe prospect ca se topesc in 5 minute.O data le-am folosit, l-am introdus asa cum spune acolo cat mai adanc, dar mi-a curs afara din el, este normal asa ceva.Este prima data cand incerc meteda asta.Poate ma poate ajuta cineva cu un raspuns
0
10-08-2011, ora 22:04
rockshata
Nu este medic/terapeut
rockshata
Buna,

Eu folosesc pharmatex capsule si doctorita mea mi-a spus ca au aceeasi eficienta ca si pilulele, adica vreo 95%. De altfel au functionat in ultimii doi ani ;)
0
06-10-2018, ora 09:41
eduard_ciobanu
Nu este medic/terapeut
eduard_ciobanu
Aa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modul de administrare al contraceptivelor orale combinate
  • Ce e de facut daca sunt omise pilule anticonceptionale
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • O metodă contraceptivă pentru bărbați având la bază un hidrogel
  • Contraceptivul on-off pentru bărbați
  •