ovulatie si perioada fertila

16-10-2011
alexandra133
Nu este medic/terapeut
alexandra133
Am avut contact sexual neprotejat in a 9a zi din ciclul menstrual, la o zi dupa incetarea sangerarii. orientandu-ma dupa metoda calendarului nu ar trebui sa fie vreo problema, dar mentionez k am un ciclu neregulat, cu variatii mari, ce ating si 1-2luni intarziere. Sunt motive de ingrijorare?
3 comentarii
0
17-10-2011, ora 08:48
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Daca menstruatia vine uneori mai tarziu, asta inseamna ca si ovulatia are loc mai tarziu si nu mai devreme, deci nu aveti motive de ingrijorare in privinta sarcinii.
Totusi, ar fi bine sa tratati asmenea neregularitati ale ciclului: 1-2 luni de intarziere este foarte mult.
0
17-10-2011, ora 15:48
alexandra133
Nu este medic/terapeut
alexandra133
am 22 de ani. am luat anticonceptionale bihormonale timp de 3 ani, dupa menstruatia redevenind la fel de neregulata ca inainte de luarea acestora.le-am intrerupt de un an si jumatate si totusi aceste neregularitati persista, am vreo solutie?
0
17-10-2011, ora 17:17
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
După cum spuneam cu altă ocazie, medicina alternativă este de ales în asemenea tulburări de ciclu: în primul rând homeopatia în materie de tulburări de periodicitate, în primul rând acupunctura în materie de tulburări de flux.

Cu anticoncepţionalele nu se poate rezolva, fiindcă ele suprimă ciclul de tot şi în locul lui apare o falsă menstruaţie dată de oprirea pilulelor, fenomen numit "sângerare de privaţie". De aceea medicii recomandă, de obicei, să se ia anticoncepţionale timp de 21 de zile şi să se facă 7 zile pauză: ca să aibă pacientele impresia că "au ciclu".
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Metoda temperaturii bazale
  • Metoda mucusului cervical - Billings
  • Metoda calendarului
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Testele de ovulație
  •