ovarele micropolichistice

29-08-2009
flaviutza22
Nu este medic/terapeut
flaviutza22
Buna, de aproximativ 2 ani am fost la medicul ginecolog si mi s-a spus ca am ovare micropolichistice, am facut un tratament de 6 luni de zile cu anticonceptionale si dupa incetarea tratamentul aceleasi simptome au revenit adica dureri ingrozitoare sub abdomen mai ales in perioada de menstruatie, ameteli ma balonez foarte tare dar numai cand ma doare, am senzatii de greata si m-am ingrasat in acesti 2 ani 20 kg desi mereu am fost o persoana slabuta. Vreau sa stiu daca toate aceste simptome provin de la ovare si daca se poate face si altceva in afara de tratamentul cu anticonceptionale si mai ales cu greutatea daca provine de la ovare. Va multumesc.
1 comentarii
0
30-08-2009, ora 23:08
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
sunt multe tratamente pentru ovarele micropolichistice. şi sunt tot felul de teorii care spun ba că greutatea excesivă duce la exces de insulină care duce la creearea de chiste pe ovare. deşi o dată ce chistele s-au format, excesul lor hormonal duce la supraponderalitate. se dau tot felul de pastile şi nu numai anticoncepţionale. ar trebui să consultaţi din nou medicul, să faceţi analize hormonale complete şi apoi să urmaţi un tratament adecvat. şi ceva mişcare fizică nu strică.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.