ovare usor polichistice

26-08-2008
simica
Nu este medic/terapeut
simica
Am fost la ginecolog si dupa un tratament (orgametril, apoi doxicilina si nimesil) mi s-a spus ca am ovarele usor polichistice si urmez cura a doua cu aceleasi medicamente.Nu inteleg d c mai iau aceste pastile si cate cure o sa mai fac...o prietena mi-a spus ca majoritatea femeilor au ovarele usor polichistice.Am mai citit ca nu e chiar ok nici excesul de pastile..si ca pot duce la infertilitate.Am doar 20 de ani si sunt virgina si cred ca e devreme sa ajung sa fac exces.Va rog sa ma sfatuiti cumva.Va multumesc
1 comentarii
0
28-08-2008, ora 00:00
Lara
Nu este medic/terapeut
Lara
Personal am avut o forma foarte agresiva de ovare polichistice si tot asa am inceput acum niste ani tratamente cu antibiotice si alte medicamente care sa stimuleze ovulatia, care nu au functionat deloc, mai mult, ajunsesem sa nu le mai tolerez (gastrita, litiaze renale, candidoze, stari de rau etc, scaderea sistemului imunitar). Din cauza faptului ca aveam congestii pelvine si mergeam tot timpul la spital in urgenta, medicul meu ginecolog mi-a facut o laparoscopie exploratorie unde s-a diagnosticat clar sindromul si mi s-a facut o punctie pe ovare. Dupa operatie mi-au aparut chisturi si mai mari, nu mai luam medicamente deloc, tocmai ca ovarele sa invete sa functioneze. Starea de rau insa a inceput sa-mi treaca dupa ce m-am apucat de sport si mi-am schimbat alimentatia, modul de viata, iar in cateva luni toate problemele au inceput sa-mi dispara. Acum sunt insarcinata in 8 luni fara sa mai fac tot felul de tratamente. E un pas destul de mare pentru mine. In momentul in care incepi sa stai numai in aceste medicamente fara sa schimbi altceva in viata ta, cred ca e o lupta in van. Multe femei au sindromul asta si-l duc pe picioare, din punct de vedere medical nu este fatal sau grav, dar e foarte incomod. Medicii nu-si prea bat capul eficient in situatii de genul asta asta, te pun pe tratament.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.