ovare micropolichistice - tratament homeopat

07-12-2007
Raluka.miss
Nu este medic/terapeut
Raluka.miss
O persoana care are ovare micropolichistice are, de regula, cicluri anovulatorii? Stie cineva un tratament homeopat. Va rog sa imi raspundeti si mie! Multumesc!
5 comentarii
0
20-12-2007, ora 00:00
Mirela Ciobanu
Nu este medic/terapeut
Mirela Ciobanu
Draga Raluka.miss si eu sufar de aceasta afectiune si nu urmez un tartament homeopat, in schimb medicul mi-a prescris Duphaston pe care il i-au de aproape 8 luni.Din cate stiu si din cate mi-a explicat medicul din cauza acestor microchisturi nu se produce ovulatie(anovulatie).Iti recomand sa consulti un medic deoarece aceasta afectiune produce infertilitate.Eu sunt casatorita de 11 ani si nu am ramas niciodata insarcinata.Din aceasta cauza medicul mi-a prescris Duphaston iar in ultimile 2 luni a incercat stimulare cu Clostilbegit care ajuta la ovulatie dar din pacate fara rezultat(bebe se lasa astepat)
0
20-12-2007, ora 00:00
Raluka.miss
Nu este medic/terapeut
Raluka.miss
Draga Mirela,

Iti multumesc mult pentru raspuns. Am fost la medic si trebuie sa imi fac niste analize de sange, dozari hormonale, apoi voi lua tratament in functie de ce iese.
Iti tin pumnii si sper din tot sufletul sa ai un copil! Stiu pe cineva cu ovare micropolichistice care a reusit!
0
10-01-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
Este o cauza de infertilitate intradevar dar si tratam, entul cu Duphastone e nesigur pentru ca nu e altceva decit un estrogen pur care e perceput de organism ca si in plus iar progesteronul ce are de fapt rol in ovulatie ramine permanent scazut chiar si dupa ciclu cind de fapt ar trebui sa creasca.Eu ti-as recomanda un tratament homeopat cu Omega 6 si inca ceva care sa stimuleze secretia progesteronica a ovarelor si deci eliminare ovulului.In trecut era folosit Dianele care care e un proegesteroni dar care e perceput de tiroida ca fiind inplus aceasta isi reduce functia si intri intr-un cerc vicios.E bine sa iti faci dozarile hormonale ca sa vezi de unde provine aceasta probleme.Cauzele endocrine sint multiple de la hipofiza pentru care trebuie sa dozezi LH si FSH, tiroida-TSH si T4si pina la corticosuprarenala pentru a vedea hormonii androgeni care sint de fapt vinovatii!Dozarea acestor analiza iti va stabili un diagnostic si poti combate si celelalte probleme ce pot apare.-*


(*modificat de administrator)
0
21-03-2011, ora 04:07
DieAntword
Nu este medic/terapeut
DieAntword
Draga mariaalina, greseste Duphastonul este un progesteron, nicdecum estrogen.
0
30-03-2011, ora 12:34
omulet
Nu este medic/terapeut
omulet
buna ziua, am 37 de ani si in urma cu o luna am fost internata la urgenta din cauza unui chist eclatat; in urma examinarilor s-a constatat ca as avea ovare polichistice dar desi am fost la doi medici ginecologi tratamentul prescris se cam contrazice: unul mi-a prescris meleva 35 iar celalalt mi-a recomandat tratament cu azitrox, fara anticonceptionale pentru ca sunt trecuta de 35 de ani; uitandu-ma pe net am citit ca problema mea s-ar rezolva mai degraba la un endocrinolog...asadar sunt destul de bulversata;
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Homeopatie
  • Serviciile de homeopatie - decontate de stat?
  •