ovare inflamate

11-09-2011
cos_s
Nu este medic/terapeut
cos_s
in speranta ca o sa reusesc sa fac un copil m-am dus la ginecolog sa-mi rezolv durerile groaznice de ovare, si sa vad exact care mai este diagnosticul. ovare inflamate, lichid... si cam atat. mi s-au dat mai multe timpuri de antibiotic ( tavanic, sumamed, etc), pe care nu le-am putut lua pentru ca le vomitam (mentionez ca am o malformatie la fiere, si un ulcer pe sistem nervos facut din clasa a cincea). am facut intravenos ceftamil o saptamana, dupa care doctorul meu ginecolog fara sa verifice daca inflamatia a scazut a vrut sa-mi faca o histerosonograma. cu toata anestezia am simtit cea mai acuta durere pe care am simtit-o vreodata. nu am reusit sa rezist procedurii. acum, inflamatia persista si nici doctorul meu nu stie cu ce sa mai incerce.mentionez ca de la varsta de la 15 ani merg din ginecolog in ginecolog pentru durerile de ovare si de uter, si nimeni, nici chiar la bucuresti, nu m-a ajutat cu nimic. am avut o perioada de aproape trei ani cand am luat anticonceptionale si durerile la menstrutie erau aproape la fel de puternice ca atunci cand nu eram pe tratament. urmatoarele investigatii pe care mi le-a cerut doctorul ginecolog sa le fac au fost la endocrin si reumatolog. la endocrin mi-a gasit insuficienta ovariana, iar la reumato mi-a dat un set de analize care costa mult prea mult sa mi le permit acum. mentionez faptul ca am fost diagnosticata pe la 16 ani cu poliartrita reumatoida juvenila, apoi sindrom reumatic, si cred ca mai sunt vreo doua diagnostice carora le-am uitat numele, si toate astea in functie de medicul la care am fost. deoarece am problema cu fierea si stomacul nu am putut lua antiinflamatoare si am renuntat de mult sa ma duc la controale. m-am trat naturist ( salcie alba si cartilagiu de rechin).
sper ca mesajul meu sa fie luat in seama si sa mi se dea indicii de unde sa incep. vreau un copil, dar eu in momentul asta abia stau in pozitia de sezut din cauza durerii de ovare (vsh-ul meu este 21 in crstere).
multumesc!
2 comentarii
0
08-10-2011, ora 02:39
tema
Nu este medic/terapeut
tema
La stomac este posibil sa ai helicobacter pylori - asta se poate depista si printr-o analiza de sange.
Uita-te pe un site al unui laborator de analize si vezi cat costa analiza de depistare.
Deasemenea ar trebui sa iti faci o analiza de - secretie vaginala cu antibiograma si sa ceri si
- secretie vaginala pentru depistare streptococ grup B- cultura cu antibiograma.
Este foarte important daca vrei sa ai un bebe.
Daca ai streptococ - ai si reumatism. Trateaza-te de streptococ si scapi si de reumatism.
inainte de analize, tebuie sa nu fi luat antibiotice de cel putin 10 zile, sa nu te speli in vagin si sa nu ai contact sexual cu 48 de ore inainte - ca sa nu iti iasa rezultatul fals negativ.
Daca ai asa dureri, este posibil sa ai ceva infectie vaginala, poate si o candidoza.
De urinat urinezi bine? te doare, ustura sau nu te poti tine prea mult? Daca da, atunci trebuie sa iti faci si o urocultura cu antibiograma.
Daca iti iese ceva, trebuie tratat si partenerul.
0
12-10-2011, ora 18:59
cos_s
Nu este medic/terapeut
cos_s
nu am heliobacter ca m-am testat. e ulcer pe fond nervos... o viata mai grea. nu am streptococ, dar am reumatism de mica de la foarte multe antibiotice injectabile. nu se scapa din pacate de reumatism. candidoza am doar dupa un tratament cu antibiotic dupa cate am observat. analiza de secretie este buna. si ca sa anticipez nu am nici clamidia. multumesc pentru sugestii oricum!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.