dureri menstruale acute, foliculi pe ovarul stang...

30-06-2013
valenciarom
Nu este medic/terapeut
valenciarom
Buna. De cand ma stiu am avut probleme cu ovarele, dureri menstruale acute (3 zile menstruatie-3 zile dureri), am facut mai multe controale ginecologice iar la ecografie sunt observate foliculi pe ovarul stang, ciudat, cand sunt la menstruatie simt dureri groaznice doar in partea dreapta iar piciorul drept imi amorteste. In fine, la ultimul control-ecografie doamna dc mi-a recomandat anticonceptionale Mellvira dar numai dupa 5 pastille a trebuit sa renunt la ele pt ca ma simteam ff rau, in plus mi-a spus ca daca nu vreau sa fac copii pentru moment sa renunt la anticonceptionale sau orice pt ca nu are rost, ca nu sunt grave, dar eu ma simt f rau la menstruatie. tin sa mentionez ca ovarul stang are 4cm si plin de foliculi iar dreptul are 2 cm si f sanatos, Ultimele analize T3, T4, TSH, DHEA-S, CLIA au iesit f bine.O prietena mi-a recomandat laparoscopia dar nu sunt sigura ca foliculi nu or sa mai apara, important pt mine este sa nu mai am absolut nici un folicul, fara dureri ingrozitoare, etc. cunoasteti doctori buni in bucuresti? multumesc
4 comentarii
0
30-06-2013, ora 14:22
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Trebuie exclusa endometrioza.
Intr-adevar, nu exista garantie ca nu vei face iar aglomerari de foliculi, polichiste etc. Poate alte anticonceptionale sa incerci. Ele induc starea de reapus a ovarelor si ajuta mult. Dar daca nu le suporti, nu-ti chinui organismul.
0
30-06-2013, ora 14:59
valenciarom
Nu este medic/terapeut
valenciarom
da, sincer nu suport anticonceptionalele, am luat 6 luni de zile acum 5-6 ani pentru acnee si de atunci pielea mea este f sensibila, la cea mai mica lovitura ma invinetesc, nu stiu ce-as putea face inafara de laparoscop, posibil am sa incerc alte anticonceptionale dar caut un doctor bun in bucuresti pentru ca eu sunt din targoviste si aici nu am nici o incredere. Daca stiti vreun doctor bun va rog indrumati ma. Multumesc
0
30-06-2013, ora 16:56
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Sigur ati inteles ce trebuie? E mare diferenta intre CHISTURI si FOLICULI. Foliculii trebuie si este necesar sa se dezvolte, asta tine parte din echilibrul hormonal menstrual. In fiecare luna, se dezvolta 10-15 foliculi, secreta hormoni si doar unul singur elibereaza ovul, restul involueaza. Asta se intampla in fiecare luna, e parte din mecanismul normal, absolut normal de functionare al corpului. O femeie se naste cu 1-2 miliarde de foliculi, si de-a lungul vietii se maturizeaza cam 400.000 de mii, dar ovule sunt mai putine.
Chisturile sunt alta problema, care nu are legatura. Deci daca afirmatia doctorului a spus foliculi, asta este normalul si nu trebuie tratata!!!!
0
20-08-2013, ora 14:59
Adina.Marin
Nu este medic/terapeut
Adina.Marin
Buna ziua! Cred ca am nevoie de putin ajutor..Mi-am facut o ecografie in ziua a 10. Am endometrul 7-8 si un folicul dominant de 14mm in ovarul drept. Am un ciclu de 26, 27, 28 zile. De obicei ovulatie are loc in preajma zilei 14. Intrebarea mea este: Acel folicul dominant este pre mic sau are sanse sa fie optim pt ovulatie? Endometrul este ok?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Care este cauza de apariție a crampelor menstruale?
  • O posibilă metodă de tratament pentru infertilitatea asociată cu endometrioza
  • Cele mai bune metode de a scăpa de crampele menstruale
  • Dureri menstruale puternice - cauze, tratament, remedii, sfaturi utile
  • Realizarea atlasul ovarului uman cu rezoluție la nivel celular - un pas spre crearea ovarului artificial
  •