otomastoidita cronica supurata colesteatomatoasa ureche st

21-07-2008
stefanya_83
Nu este medic/terapeut
stefanya_83
Buna ziua. acesta este diagnosticul meu:
1.otomastoidita cronica supurata colesteatomatoasa ureche stanga, reincalzita, complicata cu intrerupere lant osicular prin liza apofizei descendente a nicovalei si dezarticulare incudo-stapediana;
2. hipoacuzie mixta medie ureche stanga
3. deviatie sept nazal
4. hipertrofie cornete nazake inferioare
5. cefalee
Am avut probleme cu urechile de la varsta de 3-4 ani. Acum la 24de ani au trecut aproape 4 luni de la operatia urechi stangi, iar eu am inceput sa aud putin mai bine( mi-au fost afectate nicovala si scarita dar rezidenta a spus ca exista sase mari sa-mi recapat auzul aproape in totalitate), dar la anumite sunete inalte imi tiuie, baraie sau imi pacane timpanul. Inca ma am crize in care ma injunghie si doare ureche in interior. Am crezut ca nu ma va mai durea urechea dupa operatie. Problema este ca ma doare urechea dreapta si jumatate de creier mic, cred ca este afectata si ea dupa cum mi-a explicat rezidenta (pt ca doctorul nu a vrut sa-mi spuna nimic despre operatiesau despre ceea ce am, decat ca trebuie sa ma operez cat mai curand posibil) si din cate am vazut pe radiografiea mastoidiana comparativa incidenta Schuller. Am fost la control si i-am spus k ma doare s-a uitat repede si a spus ca nu am nimic. In septembrie sunt programata pentru operatia de deviatie de sept va avea aceasta interventie o imbunatatire a starii urechilor ? (in afara de faptul ca voi respira in SFARSIT bine).
Este posibil ca urechea dreapta sa fie afectata chiar daca timpanul nu e perforat si nu am avut probleme cu ea decat la varsta de 3-4 ani?Este posibil sa se fi transmis de la cea stanga? Ce as putea face sa nu ma mai doara? Va inceta vreo data sa ma mai doara urechile? Imi puteti da mai multe detalii despre acest subiect?

Va multumesc anticipat pentru raspuns/uri
Stefania.
37 comentarii 12 Înainte ›
0
22-07-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna ziua.
O sa incerc sa raspund la intrebari cat mai concret.
1.DA este posibil ca urechea dr. sa fie afectata chear si cu timpan intreg. Motivele ar fi..deviatia de sept si rinita cronica care au impedicat aerisirea corecta a urechiii medii.
2.Nu.nu e posibil sa se transmis de la cealalta ureche.
3.Durerea poate avea mai multe cauze ( otice si nu numai).
mergi la un consult stomato, pentru a exclude posibilitatea unei dureri dentare care radiaza in ureche.
tratament antiinflamator la recomandarea medicului de fam. sau ORL
4. urechea operata o sa te mai supere, , mai ales la rece, fiindca a fost sculptat in os si cavitatea este acoperita de un epiteliu foarte subtire, practic osul este total expus frigului.
5. mai multe detalii?.
trebue sa stii ca colesteatomul se poate reface. trebue sa ai grija sa mergi la control la ORL la fiecare 3 luni pentru ati curata cavitatea de evidare si a exclude posibilitatea complicatiilor.
0
27-08-2008, ora 00:00
LORDS ARAGORN
Nu este medic/terapeut
LORDS ARAGORN
Domnule doctor va rog sa ma ajutati
-Deci de la terminarea scoli am avut probleme foarte mari cu urechule adica imi pacaneau mereu de parca ramaneau blocate cu aer si nu mai iesea de acolo iar urechea ramanea infundata chiar dupa intrarea in vacanta nu mai suportam mam dus la doctor si mea prescris sa fak aerosoli si ceva pastile... leam loat am fakut si aerosoli aproape se rezolvaze adica tiuitui(vajatul)din urechea stanga nu se dusese nici pacaniturile din urechi adica doapele dar auzeam mai bine iar acum o saptamana cand am plekat la mare am stat 2 zile am fakut baie si a 3 zi mam trezit cu ambele urechi infundate foarte taare nu stiam ce sa fak leam lasat asa chear dak auzeam in ecou si nu mai puteam suporta parka eram nauc si dupa ce am stat 1 sapt asa am venit acas si ma pakanit odata urechea dreapta si sa desfundat asa singura doar ca io am bagat presiune in ea ca sa se desfunda adica mam tinut de nas cu mana si am inpins aer iar la stanga am incercat acelasi lucru dar degeaba a ramas asa si dupa 2 zile a pacanit ia dintro data si a inceput sa faka ca toate alea adica se indopa si detoate nu mai auzeam nimik si sinteam si o durere in ureche cand simteam ca iese ca un dop de aer din ea dar nu se desfunda ca la dreapta o fi mai afectata stanga dar nu stiu dece deoarece mam ferit foalte mult ca sa nu mi se mai intample ceva si acum tot infundata o am pe stanga si cate odata tot asa paraie pokane tot asa cand inchid, casc sau etc nu mai bag presiune in ele ca me frica :(( dar mea pus mama ulei si degeaba tot infundata e mea pus si spirt pe vata... nus ce sa mai fak astept raspunsul dumneavoastra mentionez am 17 ani si sunt din Bucuresti va rog datimi un raspuns de la ce or fi doapele astea ca un fel de aer cum asi inpinge aer pe nas si se duce in urechi dar nu iese nu mai suport si pe langa asta imi si vajaie urechea inauntru ca un tiuit incontinu asta e de vreo 4 luni de cand am bagat de seama dar doar la liniste si cand treceam pe langa televizor se auzea un tiuit stresant puternik acum e foarte infundata si ce sa mai aud stau numai cu vata si spirt in ea va rog lasatimi un raspuns putetiva in lokul meu auzul pentru mine e totul deoarece ma simt ametit parka asi fi beat :(
0
28-08-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Yonutz.
din cele descrise este foarte clar ca ai o problema cu respiratia nazala si de la nas se trag toate problemele.
cand ai fortat si ai impins aer spre urechi... ai impins si microbii din nas. e posibil sa faci o otita seroasa sau chear una supurata daca nu faci tratament.
acum trebue sa mergi la ORL. sa faca un consult. O Audiograma si O Tompanograma.
dupa ce o sa stabileasca un diagnostic corect..atunci o sa ai si un tratament corect
0
28-08-2008, ora 00:00
LORDS ARAGORN
Nu este medic/terapeut
LORDS ARAGORN
Chear azi am sa merg la orl sa vad ce imi va spune dar urechea stanga pacane adica cateodata incepe sa pacane si se infunda mai rau parca ar fi aer in ea si se infunda si parca aeru trece prin ea cand respir...multumesc
0
28-08-2008, ora 00:00
LORDS ARAGORN
Nu este medic/terapeut
LORDS ARAGORN
Chear azi am fost la ORL dar doctora e cam cufuta mereu ca de parca nu toti mergem la mare dar in fine si mea dat tratament :sificetina, ketanol si FROMICILID iar marti am sa ma duk la audiograma.
0
29-08-2008, ora 00:00
LORDS ARAGORN
Nu este medic/terapeut
LORDS ARAGORN
Dle doctor asi mai avea o intrebare
- Tiuitul adica vajitul din ureche de unde e si dc mea aparut pt ca dak este liniste mi se aude foarte tare si asa nu am liniste sa fiu si io linistit adica sa nu aud nika si mi se pare mie ca in stanga se aude mai tare. Dak puteti sa imi raspundeti la intrebare va rog frumos.
0
14-12-2009, ora 02:07
Al3xandru21
Nu este medic/terapeut
Al3xandru21
Buna ziua ! De cand ma stiu cand inghit sau casc imi pacane urechile. uneori mi se infunda si le "desfund" tinandu-ma de nas si sufland, dar si atunci trebuie sa mai astept putin pana se egalizeaza presiunle (presupun eu) timp in care din nou pacane. Mentionez ca atunci cand nu am urechile infundate pot auzi tzantzarii cand zboara prin camera...Deci probleme cu auzul nu am. Doar atunci cand sunt racit nu imi pacane (dar le simt infundate), orice as face (ma tin de nas si suflu, casc). Am deviere de sept si otita la varsta de 6 ani. Ce poate fi ?
0
14-12-2009, ora 08:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
asta si este.. ce ai scris!
o deviatie de sept+ o rinita.. care infunda trompa lui eustacfhii si duce la Otita seroasa.
tre sa mergi La ORL.. sa faci tratamente sau Operatia necesara.
altfel.. la urmatoarea raceala.. o s ase infunde urechile si n.o sa se mai desfunde !
cat esti tanar..organizmul compenseaza, se trateaza singur.
cu varsta.. lucrurile se schimba spre rau!
0
14-12-2009, ora 12:09
Al3xandru21
Nu este medic/terapeut
Al3xandru21
Am inteles... Dupa sarbatori am sa dau o fuga la medic. Va multumesc !
0
30-12-2009, ora 11:13
cosminnn
Nu este medic/terapeut
cosminnn
salut..am si eu o problema.ma jukam ca orce adolescent cu niste poknitori...si mia bubuit una in mina...si a inceput sam tiuie urechea... cam 3-4 ore.e vreo problema grava...?
0
30-12-2009, ora 11:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
posibil ca Da
se numeste traumatizm sonor.
citeste pe net ce urmari pot fi.
acum trebue sa ei Magneziu+ vit B 6 2 pe zi
si stugeron 3 pe zi
dupa sarbatori mergi al ORL.
0
29-01-2010, ora 09:38
RobyBoy
Nu este medic/terapeut
RobyBoy
Buna ziua,
De cateva zile la sunte mai puternice( putin mai ridicat sunetul decat normal) imi pacane urechea. Am observat ca si cand vorbesc la telefon se intampla acelasi lucru. De auzit aud bine, insa ma deranjeaza acest pacanit. Ce poate fi si ce pot face?
0
29-01-2010, ora 10:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o problema de impuls nervos la muschiul timpanului ( asemanator cu contractiile muschiului pleoapei)
o mioclonie.
LYRICA 1 tab pe zi.. si incalzita urechea cu saculet cu sare sau uscatorul de par.
0
29-04-2010, ora 16:50
Mihailescu
Nu este medic/terapeut
Mihailescu
Buna ziua domnule doctor ! Am si eu un dificiu. Am urechile clapauge si mi-e cam rusine cu ele intr-o zi au ras si niste prieteni de mine adica nu le am exagerate de mari doar ca nu prea stau lipite de cap cum s-ar spune astept un sfat si nu sunt mari mari.. potrivite.. multumesc !
0
29-04-2010, ora 18:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai o interventie chirurgicala in clinica ORL, sau la chirurgie plastica..
0
29-04-2010, ora 20:32
Mihailescu
Nu este medic/terapeut
Mihailescu
si mai am o problema penisul meu masoara in stare de erectie 9cm si am 16 ani.. nu cred ca este normal astept pareri multumesc anticipat !
0
12-05-2010, ora 08:20
lianavld
Nu este medic/terapeut
lianavld
am avut menigita , declansata de o ottomastoidita , operata la urechea dreapta, inca nu am echilibru si imi vijaie capul , nici nu aud bine, in urechea dreapta timpanul este perforat
au trecut 8 luni de la operatie
ce pot sa fac sa imi revin ?????????, ca deja sunt disperata
0
12-05-2010, ora 09:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca sa ajungi sa faci meningita din cauza otitei.. trebue sa fii foarte neglijent cu tine si cu boala respectiva.
deci.. trebue sa.ti asumi consecintele.
acea supuratie cronica care ai avut.o si nu ai tratat.o a distrus osul mastoidian inclusiv si urechea interna cu sistemul auditiv si vestibular.
acel sistem NU se reface niciodata.
In concluzie.. tot tratamentul este menit sa.ti inbunatateasca simptomele.. dar NU se vindeca in totalitate niciodata.
Trebue sa mergi la 3 luni la ORL.. sa vada urechea.
sa mergi la Neurologie sa ei tratament pentru vertij.
0
12-05-2010, ora 17:56
lianavld
Nu este medic/terapeut
lianavld
da aveti dreptate , dar am avut si o interventie chirurgicala inainte, oprata de hemoroizi , cu 2 saptamani inainte
problema a fost ca nu avem ORL -isti buni , am fost la medic de multe ori fara a raspunde la tratament
in ultimul an insa chiar nu am putut merge , am avut sotul paralizat, nu este numai delasare, ci mai multe multumesc pt. indrumari
0
12-05-2010, ora 17:57
lianavld
Nu este medic/terapeut
lianavld
si acum imi mai supureaza urechea iau tot felul de picaturi
0
12-05-2010, ora 18:00
lianavld
Nu este medic/terapeut
lianavld
profesorul cotulbea de la timisoara , mi-a spus ca poate sa imi refaca timpanul, fara probleme, nu stiu oare sa merg, sunt destul de fricoasa acum,
nu stiu daca se mai poate , dupa ce am citit raspunsul dvs.
0
13-05-2010, ora 08:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie neaparat sa mergeti.. fiindca D. Prof. initial o sa trateze urechea.. o sa curate infectia din os. si peurma o sa refaca timpanul.
0
13-05-2010, ora 16:58
lianavld
Nu este medic/terapeut
lianavld
multumesc de sfaturi , dar dupa operatia la ureche nu ma asteptam sa mai curga , speram sa imi recapat echilibrul si auzul ????????????? , atunci prima operatie pt. ce a fost???? am o mie de intrebari
0
13-05-2010, ora 21:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu pot sa va raspund la ele.. fara sa vad urechea.
mergeti cu toata increderea si va internati.
e mai grav sa stati acasa.
0
21-05-2010, ora 11:38
carmen2345
Nu este medic/terapeut
carmen2345
Buna ziua
Problema mea dureaza cam de un an de zile, simt ca in pacane urechile si chiar am momente cand se invarte totul in jur. Precizez ca am facut toate analizele, chiar si Rmn cranian si nu mi-a iesit nimic, am fost si la endocrinologie la Parhon si diagnosticul a fost sindrom hiperanabolic.
Mi s-a recomandat sa merg la un control la ORL pentru ca aceste stari de ameteala, greata, dureri de cap ar fi de la urechea interna, dumneavoastra ce imi recomandati.
0
21-05-2010, ora 17:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA, , , pacanitul in ureche si vertijul.. tin de ORL.
trebuie sa faci o audiograma, timpanogrma si teste vestibulare,
0
20-08-2010, ora 11:08
bux
Nu este medic/terapeut
bux
Buna ziua,
Am si eu o (veche) problema cu urechea dreapta. Din cand in cand ma doare foarte, foarte tare si durerea nu cedeaza cu nici un fel de medicamente (ex: Ketorol, Ketonal, Aulin, Ibuprofen, etc). Durerea nu este localizata in interiorul urechii ci in afara acesteia. Adica ma doare pavilionul urechii, toata zona din spatele urechii, lobul.
Am remarcat ca, in general, durerea de ureche apare mereu atunci cand ma doare si in gat.
Multumesc.
0
21-08-2010, ora 20:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta nu e problema la ureche.
faceti un consultla |Stomatologie.. si ORL..
0
09-11-2010, ora 12:55
yonutsz
Nu este medic/terapeut
yonutsz
buna ziua.am probleme cu urechea dreapta de vreo 9 ani cand dupa o plecare la mare am ramas cu urechea infundata.eu fiind mic nu am realizat si dupa 3 ani cand s.au agravat simptomele adica nu mai auzeam deloc cu urechea dreapta si imi curgea sange din ea am ajuns la doctor.intr un interval de un an am stat cam 3 luni prin spitale pana am fost trimis la iasi la recuperare pentru o interventie chirurgicala.m au diagnosticat cu otita cronica polipoasa nu mai retin, in fine.dupa operatiea fost bine cam un an pana a inceput iar sa mi curga.am fost la spital la botosani iar in timpul unei aspiratii fara s fii vrut mi au scos si polipul.a fost bn cam un an si cv si iar au revenit simptomele.am stat asa o perioada pana am ajuns la constanta la doctorul Comsa unde am fost operat microscopic de 2 ori in 3 ani.acum am 19 ani iar problemele persista urechea imi curge cu un miros greu, nu aud cu ea, nu pot aprecia din ce parte vine un sunet s.a.acum sunt in strainatate si n am asigurare medicala in caz ca mi se intampla cv, am auzit ca aceasta boala nu prea se poate trata.ce ma sfatuiti sa fac?va multumesc anticipat.
0
09-11-2010, ora 14:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.Local.. trebuie sa folosesti apa oxigenata pentru a curata acele secretii din ureche ( pui 4-5 pic in ureche.. astepti sa se termine acel sunet de fiert.. si curati tot ce ese afara din ureche
2. sa usuci bine urechea cu un servetel de hartie si sufland aer cald cu uscatorul de par in interior..
3, sa administrezi picaturi Otice cu antibiotic ( la 10 ziel schimbi picaturile)
daca acest tratament nu da rezultat.. trebuie sa te intorci in tara sa te reoperezi
Adaugă un comentariu / răspuns
37 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.