otomastoidita cronica bilateral

22-12-2010
dana_silviu
Nu este medic/terapeut
dana_silviu
Buna ziua Domnule Doctor,

am o fetita de 3 ani si 5 luni. La inceputul lunii decembrie a fost internata cu diagnosticul otita medie supurata. S-a efectuat timpanocenteza la ambele urechi si extirpare de vegetatii nazale. La inceput am luat augumentin sirop care nu a a dat rezultate. Apoi i s-a administrat 2 zile jumatate cefort. Medicul a spus ca nu vede imbunatatiri si atunci mi-a recomandat sa cumparam vancomicina perfuzabil. Am urmat tratatment 9 zile cu vancomicina perioada in care s-au observat imbunatatiri.. La iesirea din spital totul era ok. La controlul de 7 zile mi s-a spus ca are timpanele plate si am fost trimisa sa fac un CT.

Rezultatul CT este urmatorul:
obliterare completa prin ingrosare de mucoasa a urechii medii si celulelor mastoidiene, bilateral. lantul oscicular este identificabil, fara modificari CT, bilateral. Nu se constata modificari la nivelul urechii interne sau conductelor auditive, bilateral
Ingrosare neregulata a mucoasei sinusurilor sfenoidal (pana la 6.5 mm) si maxilar (pana la 4 mm) drepte, asociata cu secretii mucoase. obliterare prin ingrosare de mucoasa a unor celule etmoidale, bilateral
Concluzii:
oto mastoidita cronica bilateral
sinuzita cronica etmoidala bilaterala si sfenoidala si maxilara dreapta.

Precizez ca fetita mai are nasul infundat dar secretii nu are decat foarte putin. Secretiile sunt apoase si incolore.
Nu curge nimic nimic din ureche si nu are dureri sau alte simtome., ba chiar are o stare generala foarte buna. Am fost cu ea la medicul de familie pentru ca avea o tuse usoara si mi-a recomandat septilin si hoflet. Ne pot ajuta aerosolii sau/si spray de pus in nas cu ser fiziologic si apa de mare?

Nu imi dau seama foarte bine ce inseamna acest rezultat al computerului tomograf si asi dori sa imi interpretati rezultatul si eventual sa ne sfatuiti care este urmatorul pas pe care ar trebui sa il facem.

Multumesc frumos!
Dana
17 comentarii
0
23-12-2010, ora 11:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la CT sa confirmat ca este o inflamatie cronica in ureche
daca reusiti sa aveti suficienta grija de respiratia nasa.. si de faptul ca copilul sa NU mai raceasca acea inflamatie din ureche treptat se vindeca
dac copilul mai face otite repetate.. o sa fiti neviuti sa ajungeti la ORL.. cu internare si poate cu intarventii chirurgicale pe mastoida
Luati in aparat de aerosoli si faceti inhalatii cu ACC fiole 1/2 fiola la sedinta +
2-3 pic de ser efedrinat ( sau adrenalina, ) + 1 pic de elei volatil de eucalipt
Urechile trebuie incalzite mereu la culcare cu saculete cu sare calda
0
23-12-2010, ora 14:16
dana_silviu
Nu este medic/terapeut
dana_silviu
medicul orl-ist ne-a recomandat un aerator pentru timpan. ce parere aveti?
0
23-12-2010, ora 14:37
dana_silviu
Nu este medic/terapeut
dana_silviu
noi folosim spray pentru nas cu apa de mare si ser fiziologic si facem aerosol de 2 ori pe zi (dimineata si seara) cu dexametazona 1/2 fiola + 4 ml ser fiziologic. astazi facem 3 zile de aerosol, este ok sau sa schimbam cu ce mi-ati scris mai sus? si cate zile ar trebui sa continuam cu aerosolul? saculetele cu sare cat timp ar trebui sa le tinem la ureche?
0
23-12-2010, ora 18:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acest cu Dexametazona se face 5 zile., este un preparat hormonal.
ce am recomandat eu se fac 10 ziel cu pauza de cateva zile si se poate repata
0
23-12-2010, ora 20:08
dana_silviu
Nu este medic/terapeut
dana_silviu
am inteles. multumesc pentru raspuns. mai am totusi o intrebare. ce parere aveti despre aeratorul pentru ureche? ne ajuta in problema pe care o avem?
0
23-12-2010, ora 20:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aici e complicat de raspuns fara sa vad fetita
dupa ce scrie la rezultatul CT.. NU..nu este indicat aeratorul.
mai mult ar fi indicat un tratament Chirurgical pe mastoida.
dar aici e problema.. ca Ct este interpretat de Radiologi.. care nu stiu cum arata urechea, asa ca in ureche poate nu se vede nmic asa de grav ca la CT.
medicul curant este in masura sa decida.. daca un tratament nu da rezultat care este urmatorul pas..
0
23-12-2010, ora 23:15
dana_silviu
Nu este medic/terapeut
dana_silviu
multumesc foarte mult pentru timpul acordat!
Va urez sarbatori fericite si multa sanatate!
0
04-01-2011, ora 23:57
dana_silviu
Nu este medic/terapeut
dana_silviu
buna ziua din nou domnule doctot.
aici este un link unde se poate vedea ct-ul fetitei. imi puteti spune ce parere aveti?
ftp://86.124.52.72/
0
05-01-2011, ora 09:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e relevant pentru un medic sa vada numai rezultatul CT.. fara sa cunoasca aspectul urechii, timpanului s.a
pe CT.. se vede ceva dar daca este o secretiie seroasa sau purulenta.. nu se poate vedea decat clinic
Numai medicul ORL.. care vede la microscop ureche + CT.. poate decide ce tratament se impune
0
15-07-2011, ora 16:08
simona23vs
Nu este medic/terapeut
simona23vs
Buna ziua! Dl. doctor vreau sa va intreb ceva: am 32 ani si prin luna mai am avut o otita medie acuta la urechea stanga, am urmat un tratatment cu antibiotic, apoi am fost la control, dl. doctor mi-a spus ca mai am niste ceara dar sa revin dupa 2-3 saptamani sa imi faca niste spalaturi. Nu am putut merge cand mi-a spus dl. doctor...insa eu in toata aceasta perioada...mi-am simtit urechea infundata, o presiune in ureche, si mai curgea si ceva din ureche din cand in cand care mirosea destul de urat. Astazi am lasat totul la o parte si am mers la medic...mi-a aspirat un pic ce era in ureche.si a spus ca este o problema...timpanul este un pic...1 mm perforat si era putina infectie acolo.a pus diagnosticul de otita medie cronica supurata. Mi-a spus ca trebuie sa fac niste investigatii...analize...o raza...eventual sa ia si secretie din ureche...si in functie de ce o sa iasa sa vedem ce e de facut. Totusi mi-a spus ca e posibil sa trebuiasca o interventie chirurgicala.Vreau sa va intreb...nu se poate mai intai printr-un tratament cu antibiotic...?? trebuie neaparat sa faca acea interventie?? Ce parere aveti?? Nu am dureri de cap..nu fac febra...Ma puteti ajuta?? Va multumesc! Cu respect, Mihaila Simona
0
15-07-2011, ora 16:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da.. cu siguranta se poate de facut tratament pentru asa gen de otita.. dar trebuie sa gasiti medicul care stie sa faca acest tratament. NU cred ca e cazul sa mergeti unde ati mai fost...
Acest gen de tratament NU poate fi facut la domiciliu, trebuie neaparat sa gasiti un medic ORL.. care are microscop si aspirator in cabinet.
se fac aspiartii zilnic si se administreaza tratament local.. pana nu mai supureaza
Urechea trebuie ingrijita Corect
NU betisoare, NU apa in ureche.. niciodata.
Urechea se sterge numai cu un servetel imbibat in Biiter suedez.
cand faceti baie se pune un pansament, vata imbibata in creme uleioase.. ca sa nu patrunda apa in ureche.. dupa care se usuca interiorul urechi cu uscatorul de par.
pentru mai multe detalii va stau la Dispozitie la...

Numar Telefon Dr. Flueraru 0906 160 908
tarif 1.5 euro/min +tva in retelele vodafon, orange, cosmote, romtelecom
0
26-07-2011, ora 13:57
simona23vs
Nu este medic/terapeut
simona23vs
Buna ziua! Va multumesc pentru raspuns...revin cu noi informatii. Am fost la un alt medic in spital...care are si microscop...si tot ce ii trebuie...dr. s-a uitat cu microscopul...si a spus ca totul e ok...nu e nici un timpan perforat...mi-a facut o timpanograma care a iesit deasemenea bine...apoi mi-a facut o audiograma care nu a mai iesit asa de bine.mi-a pus diagnosticul: Hipoacuzie neurosenzoriala usoara bilaterala.Mi-a spus ca e o problema la urechea interna la nervul auditiv.si ca ar fi genetic. Mi-a dat tratament cu Milgama N 3 luni la rand cate 10 zile pe luna dupa care pauza 3 luni apoi reluat.la un an sa merg sa repet audiograma. Ce parere aveti de noul diagnostic?? Si ce asi putea sa mai fac pentru a nu avansa hipoacuzia?? Credeti ca ar trebui sa merg si la un medic neurolog?? Dar cu toate astea...urechea stanga o simt tot infundata.nu stiu totusi daca e normal sa o simt asa de la aceasta problema!!! Ar trebui sa mai fac si alte investigatii?? Ce parere aveti? Va multumesc mult.
0
26-07-2011, ora 14:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu mai am nici o parere.
difera foarte mult ce ati scris in 1 mesaj si ce ati scris acum...
mergeti numia in spital la acelas medic.. permanent cand aveti o problema...ORL
0
07-09-2011, ora 20:25
simona23vs
Nu este medic/terapeut
simona23vs
Buna seara!
Am facut baietelului meu de 1 an si 10 luni un exudat nazal si i-a iesit Staphylococus aureus meticilinosensibil (+). Ce parere aveti ?? Se poate face ceva?? El nu are nimic...se simte ok.a fost operat acum o luna si ceva de vagetatii adenoide...e posibil sa il fi luat din spital??? In iunie am stat in spital cu baietelul si nu i-a iesit nimic...
Va multumesc.
Simona Mihaila
0
07-09-2011, ora 21:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. operatia de vegetatii la aceasta varsat este o mare gresala.. tesutul limfatic din rinofaringe este normal.. si trebuie sa fie acolo pana la 5-7 ani
deci el se reface foarte repede la loc
2 prezenta microbului in exudat.. nu are apropape nici o relevanta..
acesti microbi sunt prezenti in aer si in saliva murtor persoane mature cu care copilul intra in contact...
ei devin patogeni numai in cazul imunitatii locale scazute...
3 concluzia..
cred ca este un copil alimentat gresit.. exagerat cu fructe citrice care ar fi trebuit sa ridice imunitatea..
si in realitate ati stricat tractul digestiv a copilului.. implicit si imunitatea lui..
Am gresit cu Ceva ?????
0
09-10-2011, ora 10:07
simona23vs
Nu este medic/terapeut
simona23vs
A fost operat de vegetatii adenoide deoarece pana la aceasta varsta a facut 2 pneumonii interstitiale, otite repetate, iar medicul pediatru impreuna cu medicul ORL-ist au spus ca trebuie operat ca din cauza vegetatiilor ii curg secretiile mai jos si din cauza asta a facut peneumoniile. Nu am vrut noi neaparat sa fie operat.Lua aproape in fiecare luna antibiotice.Si atunci am spus ca poate o sa fie mai bine dupa acea interventie. I s-a facut si o puntie transtimpanica la o ureche. Cu ce credeti ca am gresit?? Ce putem face? Cand raceste ii trece foarte greu.
0
09-10-2011, ora 10:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Imunitatea copilului este influentata de multi factori
INcepand cu stilul de viata a mamei pana la sarcina si mai ales in timpul sarcinii ( fumul de tigara, noxele de la servici, , s, a).. Alimentatia mamei in timpul sarcinii, aliemnatia copilului dupa nastere.. conteaza si ele fiindca primii anticorpi cu care copilul se apara de infectie.. sunt luati din laptele matern...
acum este important sa aveti grija ca copiul sa consume cat mai putine produse din comert.. ( sa evitati colorantii artificiali, condimentele, eurile)
sa nu dati copiului fructe citrice sucuri acre si acidulate
foarte multe legume.. care aduc aportul necesar de minerale si vitamine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: