otomastoidita cronica

24-01-2012
dori_pn
Nu este medic/terapeut
dori_pn
am facut un examen CT la care am avut urmatorul rezultat:
parametrii 37s, 120kv, 150mA, 552mGy
-reducerea transparentei celulelor mastoidiene stangi
-conducte auditive interne si externe simetrice, cu morfologie normala
-sinusuri cranio-faciale cu aeratie normala
-nu se evidentiaza colectii infra sau supratentoriale
-sistem ventricular normal
-spatii pericerebrale normale

concluzie: -mastoidita stanga

Ma intereseaza daca e ceva grav ( am fost internata 9 zile facand tratament cu antibiotice) si daca necesita operatie si in ce consta aceasta daca exista ceva riscuri. Multumesc frumos.
9 comentarii
0
24-01-2012, ora 13:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un rezultat CT.. nu are nici o relevanta.. daca este interpretat fara sa vada medicul ORL urechea
poate fi doar o sechela a unei otite din copilarie.. si acum sa nu fie nevoie de tratament
insa, daca urechea curge, este perforatie de timpan si secretiile sunt urat mirositoare e nevoie urgent de tratament chirurgical
Numai un medic ORL.. din clinica Universitara.., dupa ce vede urechea la microscop o sa va dea un raspuns clar
0
24-01-2012, ora 13:50
dori_pn
Nu este medic/terapeut
dori_pn
Pentru D-ul Dr.F.Valeriu
am fost internata la un medic ORL, el m-a tratat cu antibiotice, timpanul are o perforatie veche intradevar din copilarie, medicul a zis ca nu necesita operatie, urechea nu curge acum, dar am fost la ORL ca aveam dureri puternice dupa ureche, medicul meu ORL nu face operatii, de accea am vrut sa ma informez sa stiu daca rezultatul de la CT e grav si daca mai pot trata aceasta mastoidita sau daca e nevoie neaparat de interventie chirurgicala.
Va multumesc frumos pentru raspuns
0
24-01-2012, ora 14:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU. NU ESTE GRAV
daca ar fi o mastoidita acuta.. secretiile ar drena prin perforatie si ati avea scurgeri purulente otice.
e vorba de sechelile otitei din copilarie
0
24-01-2012, ora 14:37
dori_pn
Nu este medic/terapeut
dori_pn
va multumesc mult de tot ma-ti linistit !
probabil va trebui sa fiu atenta la raceli mai ales sa nu fac otita
multa sanatate si numai bine
0
25-01-2012, ora 19:52
dori_pn
Nu este medic/terapeut
dori_pn
Dr. F.Valeriu - azi am citit pe iesirea din spital ca diagnosticul este Otomastoidita acuta deci nu cronica ce spuneti e mai periculoasa decat cea cronica? sau raspunsul dumneavoastra e acelasi ca cel pe care l-am primit mai sus. Am si o rinita cronica, dupa iesirea din spital am primit medicamentul aerius si picaturi de nas betabioptal, dar eu am dureri de cap puternice si stari de voma, azi i-am spus medicului ORL-ist si mi-a spus ca e ceva normal. Eu sunt ingrijorata, imi puteti spune ce as putea face? sau nu trebuie sa ma ingrijorez.
Multumesc.
0
25-01-2012, ora 21:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. diagnosticul nu schimba nimic
2 pentru durerile de cap tre sa faci si alte investigatii ( fund de ochi, coloana cervicala, tensiune arteriala..s.a)
e nevoie de consult la neurolog
0
26-01-2012, ora 12:25
dori_pn
Nu este medic/terapeut
dori_pn
as dori mult sa vedeti CD-ul de la CT, dar nu stiu cum sa il trimit si sa-mi spuneti parerea d-voastra daca ar trebui sa fac o operatie sau nu pt.otomastoidita acuta, se mai poate trata aceasta boala sau nu? acum urechea nu mai curge, medicul ORL a spus ca boala s-a ameliorat dar nu mi-a dat si alte explicatii, am ramas cu timpanul perforat si cu o hipoacuzie de transmisie medie, dureri slabe dupa ureche si mi-a dat indicatii in ceea ce priveste apa sa nu ajunga in ureche, eu sunt speriata si nu stiu daca trebuie sa ma operej sau nu. Se poate sa raman cu acaesta boala ? si la cel mai mic semn sa merg iar la ORL?
Va multumesc mult.
0
26-01-2012, ora 13:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca urechea NU curge
daca NU doare cand loviti pe osul mastoidian ( in spate la ureche)
in acest caz NU e nici un risc de complicatii de la ureche
faceti celelalte investigatii si consult neurologie
0
26-01-2012, ora 17:00
dori_pn
Nu este medic/terapeut
dori_pn
multumesc mult pentru raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.