otitta la bebe?

31-10-2009
ioana_86
Nu este medic/terapeut
ioana_86
puiul meu are 5 saptamani.
am fost la o luna la mediccul de fam care ne-a spus ca avem un otita...desi bebe nu-mi parea sa aiba simtome.
ne-a dat sirop ospen o jumatate de lingurita la 12 ore si otis 3 picaturi la 8 ore.
pentru ca face garda in spital...am mers pe mana lui. 7 zile am facut tratamentul
dupa 2 zile de la oprirea lui bebe a inceput sa planga mai ales seara ft tare si sa frece capul de mine in general sa adoarma greu si in general in brate. nu are febra si nu curge nimic din urechiusa. pana luni nu gasesc pe nimeni la dispensar...ce sa fac sa reiau tratamentul cu ospen?
1 comentarii
0
03-01-2010, ora 09:07
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Desi raspunsul e tardiv, pe viitor incercati, avand in vedere ca otitele la copilul mic tind sa recidiveze, sa folositi ca antibiotic de prima linie amoxicilina. Aceasta se administreaza 50 mg pe kg corp pe zi timp de 6 zile. Ospen-ul e putin eficient in otita, fiind mai util in infectii in gat - amigdalite, etc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul