otite repetate

03-12-2011
adinast
Nu este medic/terapeut
adinast
Buna seara. Am si eu un copilas de 3 ani care in septembrie a facut o otita bilaterala si pneumonie. Dupa trat cu cefort i.v., de abia a trecut otita.
Dupa o sapt a inceput o tuse dimineata, respiratie orala. am mers la ORL si ni s-a prescris un trat cu aerosoli ptc timpanul era 'usor mai rosu'. Dupa o saptamana de tratament copilul a inceput sa spuna ca nu aude. La orl ne-a spus ca timpanul arata bine, dar timpanograma era tip C bilateral si ca trebuie scosi polipii (nici nu stiam ca avem asa ceva) si eventual aeratoare. Ni s-a propus tratament cu aerosoli si apoi pufuri ( pivalone -5 zile combinat cu rinonef t -5 zile si cu olynth alte 5 zile.
Am facut tratamentul, dar timpanograma a iesit B la o ureche si C la cealalta.
Am scos polipii si dupa 2 zile de la operatie a inceput sa-i curga nasul, a facut si febra 39 grade. Am mers la dr care ne-a operat si a spus ca poate e o viroza, dar ca sa stam linistita sa-i dau cedax, spalaturi cu apa de mare si garasone.
E un chin cu picaturile astea pentru ca avem in total 3 sapt de cand le punem. Problema e ca nu isi sufla nasul, la aspirator urla de se invineteste, la picaturi la fel.(stiu ca plansul puternic poate face otita). Nu a mai facut febra, dar astazi a 4-a zi a inceput sa spuna ca nu aude si ca sunt niste zgomote in ureche. Am fost la control si a spus ca are lichid in ambele urechi si sa luam doar vibrocil fara apa de mare, fara aspirat.
Copilul are secretii ( tuseste dimineata de cateva ori, respira pe gura, vorbeste nazonat).
Credeti ca ajunge doar vibrocilul? Punem corticosteroizi de aprope 3 sapt in continuu. Nu e afectata mucoasa? Ce l-ar mai putea ajuta? Credti ca reusim sa scapam fara timpanotomie?
Nu reusim deloc cu sflatul nasului
1 comentarii
0
04-12-2011, ora 18:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. scimbati vibrocilul pe ser efedrinat
2 daca nu reusuti sainvatati copilul sa sufle nasul..
cautati floare kalanchoe.. sucul proaspat din frunza acestei plante.. are un efect iritant si provoaca stranutul
ii puneti cate 1 picatura in nas..si o sa se curate foarte bine nasul..
3 Aerius sirop 1 lingurita 2.5 ml seara
4urechile incalzite bine de 2-3 ori pe zi cu ceva cald( perna electrica, saculete sare, aerul de la uscator de par
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.