in urma unei raceli...otita supurata

11-04-2013
adriana leontina
Nu este medic/terapeut
adriana leontina
buna ziua! am si eu o problema in urma unei raceli am facut otita medie congestiva cu dureri si pocnituri foarte puternice apoi s -a transformat in otita supurata pentru ca nu a fost tratata le timp. Am fost la orl unde mi s-a facut curatare cu aspiratorul, mi s-a dat tratament augumentin, ketoprofen si alcool boricat. Dupa o saptamana de tratament urechea nu ma mai doare si mi s-a desfundat dar problema e ca aud cu ecou si aud niste zgomote atunci cand inghit ceea ce e foarte deranjant. Astazi am fost iar la orl iar doamna doctor mi-a spus ca o sa-mi revine auzul la normal dar eu sunt foarte speriata si as dori sa stiu in cat timp o sa aud normal de aceea astept parerea dumneavoastra.
Va multumesc!
4 comentarii
0
11-04-2013, ora 21:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
deoindecat de corect o sa trztati nasul si cat de bine o sa incalziti urechea.
pe forum gasiti mai multe sfaturi ce se face in acest caz
0
11-04-2013, ora 21:36
adriana leontina
Nu este medic/terapeut
adriana leontina
va multumesc mult pentru raspuns. in nas pun picaturi bixtonim de doua ori pe zi si fac inhalatii cu inhalant extern in fiecare seara. In ce sens trebuie incalzita urechea? Nu am voie sa ies afara din casa?
0
12-04-2013, ora 08:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
picaturile puse in ureche trebuie sa fie calde, sa sta cu urechea in sus peste care se pune un saculet cu sare calda 10 minute / sau perna electrica/
se sterge urechea cu servetel de hartie si se usuca interiorul urechii cu uscatorul de par
0
12-04-2013, ora 10:59
adriana leontina
Nu este medic/terapeut
adriana leontina
multumesc mult pentru raspuns. O sa respect sfatul dumneavoastra. As mai avea o intrebare in ce situatie se poate ajunge la o interventie chirurgicala de refacere a timpanului in urma unei otite supurate? Am auzit si de astfel de situatii si sunt foarte speriata. Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Vitamina C previne răceala
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  • Țiuit sau pocnituri în urechi - de ce apar zgomote în urechi?
  •