otita seroasa bilaterala la fetita de 3 ani

02-10-2009
cosmina_luciana
Nu este medic/terapeut
cosmina_luciana
Buna ziua. Inainte cu 10 zile de a incepe caminul fetita a facut o raceala cu tuse expectoranta, secreti nazale, am luat tratament si totul a fost bine. Cand am inceput caminul am fost bine dar dupa 4 zile fetita mi sa plans noaptea de dureri de ureche, avea febra si i-am dat nurofen si solutie auriculara in ambele urechi. Dimineata ne-am dus la medicul orl din oras ne-a spus ca are otita, ne-a prescris antibiotic, amoxicilina 5 zile, nurofen de 2 ori pe zi, si solutie auriculara de 3 ori cate 3 picaturi. Am urmat tratamentul dupa 5 zile am mers iar la consultatie, doctorul mi-a spus ca e bine fetita, urmand ca a doua zi sa mergem iar la camin. Dimineata urmatoare fetita sa trezit rosie la fata pavilionul urechilor erau rosii, avea febra 37, 6 si plangea ca o dor urechile. Eu eram convinsa ca am facut tratamentul si ia trecut. Am mers la urgente pediatrie la Cluj la sectia de orl. A fost consultata de doctor si ne-a spus ca fetita are OTITA SEROASA BILATERALA, lichid in spatele timpanului care nu este purulent, a spus ca este un lichid limpede si ne-a dat tratament cu BETABIOPTAL de 3 ori pe zi cate 3 picaturi 5 zile si NUOFEN daca face febra peste 38 grade, urmand sa venim la control peste 7 zile. Am terminat tratamentul fetita a fost bine fara febra, fara lichid care sa curga din urechi si mai vreau sa precizez ca nu ne curgea nasul. Am mers iar la control si ne-a spus ca lichidul nu a disparut si nu crede ca o sa dispara pentru ca i se pare ca este mai vascos si ne-a dat iar tratament cu BETABIOPTAL 5 zile 3/3picaturi. Dar problema mea cea mai mare este ca ne-a spus ca daca lichidul nu dispare in 3 saptamani cand am fost programati din nou la control fetita trebuie operata si sa ii introduca acele tuburi in urechi. Va rog sa-mi spuneti pana la operatie nu ar trebui sa incercam mai multe tratamente aceasta ar fi singura solutie prin care sa scapan de acel lichid?
11 comentarii
0
02-10-2009, ora 08:43
cosmina_luciana
Nu este medic/terapeut
cosmina_luciana
As vrea sa precizez ca fetita nu aude bine, doctorul ne-a asigurat ca e din cauza lichidului acumulat dupa timpan. Va rog sa-mi raspundeti sunt foarte ingrijorata si nu stim ce sa facem!
0
02-10-2009, ora 12:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
lichidul din ureche trebue sa dreneze spre ureche.
faceti tot posibilul ca sa aiba o respiratie nazala buna.
incalziti urechea ( cu uscatorul de par suflati 2-3 min aer cald in ureche) dupa care puneti degetul in ureche si apasati usor dar des.. spre timpan( se produce un masaj indirect a timpanului.. impingand acel lichid spre nas)
daca nu se amelioreaza peste 10 zile.. o sa faceti si punctii transtimpanice.
0
02-10-2009, ora 19:51
cosmina_luciana
Nu este medic/terapeut
cosmina_luciana
Multumesc pentru raspuns. Dar as mai avea o intrebare chiar asa de repede trebuie sa facem punctie transtimpanice fara sa mai si altceva inainte ( cu antibiotic, aorosoli ). Fetita este vesela, nu are dureri de urechi, nu face febra, nu ii curg secreti din urechi, daca nu mergeam la orl as fi spus ca este perfect sanatoasa. As mai vrea sa precizez ca nu a facut otite dese, aceasta este a doua in cei trei anisori.
0
02-10-2009, ora 20:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cel ami corect este sa faceti... Timpanograma. aceasta investigatie o sa arate daca mei are lichid in spatele timpanului sau nu.
0
06-12-2010, ora 18:50
stanga_olguta2007
Nu este medic/terapeut
stanga_olguta2007
Buna, sunt Olguta si am o fetita de 2 ani si 11 luni. As dori o parere de la dv, domnule doctor. Fetita mea a facut o otita medie bilaterala in urma cu o sapt si 3 zile, la urechea dreapta mai grava. O durea ingrozitor, medicul ORL-ist i-a dat AUGUMENTIN, OTIPAX si NUROFEN pt febra. Nu a cedat si a schimbat cu AMPICILINA cuGENTAMICINA injectabil.Nici asa nu a mers si i-a dat CEFORT sau cam asa ceva (o cefalosporina), METRANIDAZON si DEXAMED. I-a facut timpanotomie la urechea dreapta pt a-i drena puroiul. Acum pare mai bine, dar in urechea stanga i-a aparut o bula(medicul a zis ca e o otita buloasa), iar in dreapta inca mai e puroi. Dupa timpanotomie ii pun in ureche CILOXAN. Va implor spuneti-mi cum se poate dupa atatea antibiotice sa nu se traga puroiul? Sau nu e tratamentul corespunzator? Se va vindeca? Care sunt riscurile? Exista riscul de meningita sau deces? Va rog ajutati-ma cu un raspuns ca sunt distrusa!
0
06-12-2010, ora 21:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la copii trompa lui Eustachii care ar trebui sa dreneze secretiile din ureche spre nas este foarte larga si rar se intampla sa nu se vindece o ureche
Cauza insuccesului tratamentului trebuie sa o cautati in nas.
Ati facut aspiratii nazale, ce picaturi folositi pentru desfundat nasul?
Copilul doarme cu gurita inchisa?
0
07-12-2010, ora 18:19
stanga_olguta2007
Nu este medic/terapeut
stanga_olguta2007
Multumesc pt raspuns! Am facut aspiratii nazale, folosim VIBROCIL pt desfundat nasul. Azi am fost la control si ni s-a spus ca e mai bine. Bula din urechea stanga s-a spart si dl. doctor ne-a spus ca infectia e sub control.Am facut si analize de sange si VSH-ul a scazut la jumatate fata de sapt. trecuta, (a fost intre 70 si 130 si acum e intre 40 si 90).Copilul doarme cu gurita inchisa acum, dar a dormit si cu ea deschisa ca avea nasul infundat. Ni s-a recomandat continuarea tratamentului cu KLABAX si METRONIDAZOL si VIBROCIL pt nas. Dl. doctor mi-a mai recomandat si picaturi de nitrat de argint pt nas, dar n-am gasit. Dv ce parere aveti? Multumesc!
0
07-12-2010, ora 21:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
xca si Colargolul.. pecaturile cu nitrat de argint.. se prepara in farmacii unde sunt farmacisti cointeresati sa faca asa ceva
0
08-12-2010, ora 12:38
stanga_olguta2007
Nu este medic/terapeut
stanga_olguta2007
Va multumesc pt raspunsuri! As mai avea o intrebare. Ce ar trebui sa fac eu ca parinte pt a evita recidiva bolii? Se poate face ceva?
0
08-12-2010, ora 14:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. copilul trebuie inbracat corect ( nu prea multe haine ca sa nu transpire cand se joaca, acea transpiratie de la imbracatul prea gros este 1 pas spre raceala)
2 sa.i faceti spalaturi nazale in fiecare seara pentru a elimina microbi care sau oprit pe mucoasa nazala
3. Aromoterapie in camera cu uleiuri volatiel de eucalipt si lamaie
4 alimentatie corecta faca acru, acidulate care irita mucoasa faringelui provocand scaderea imunitatii locale
0
08-12-2010, ora 19:25
stanga_olguta2007
Nu este medic/terapeut
stanga_olguta2007
Multumesc mult pt raspunsuri!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: