otita seroasa

18-02-2013
Rocks ana
Nu este medic/terapeut
Rocks ana
Pentru Dl. Dr. Flueraru. Fetita de 5, 5 ani a facut pana acum de 4 ori otita medie la urechea dreapta intr-un interval de 2 ani si de fiecare data am tratat cu Augumentin, Sinupret, Nurofen, Colargol. Ultima data, a 5 a oara, cand a durut-o urechea am aflat ca are otita seroasa. I s-a recomandat tratament cu Nurofen, Sinupret, Aerius, Vibrocil, Colargol. Nu au aparut rezultate, ba chiar a inceput sa nu mai auda cu urechea dreapta si a facut otita si la urechea stanga. Am facut operatie de polipi si transtimpanica /// i s-a extras lichidul din spatele timpanului la ambele urechi, dar la o saptamana de la interventie a inceput sa o intepe iar in urechea dreapta, era putin racita. Dupa consultatie doctorul a spus ca timpanul arata bine si a recomandat iar tratament cu augumentin timp de 7 zile si picaturi Vibrocil. Am terminat tratamentul de 3 saptamani, fetita nu mai este racita, dar urechea tot o mai inteapa cateodata. Credeti ca trebuie o noua interventie la ureche? Ar trebui pus un aerator? Sau poate scapa doar cu tratament medicamentos?
9 comentarii
0
18-02-2013, ora 17:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu trebuie alta interventie
2 trebuie luat SECRETIE Nazala.. sa vedeti ce flora are si la ce antibiotic este sensibil
3 cititi tot ce am postat pe forum despre otita seroasa si catar tubar, rinite
faceti inhalatii, aerosoli, aromoterapie, umflati baloane, folositi guma de mestecat, incalziti urechea..si o sa se rezolve cu otita seroasa
0
10-03-2013, ora 14:48
emic
Nu este medic/terapeut
emic
Buna ziua, domnule dr Flueraru
Am o fetiţa de 4, 7 ani, otita seroasa ( am facut timpanograma); dl. Dr. care ne supravegheaza ne-a dat aerosoli de 2x zi cu câte 5ml din amestec 1 fiola dexametazona + 20ml set fiziologic, cât a avut secretii galbene am adăugat si gentamicina 1 fiola. Acum nu mai are muci in nas, decât cu mare greutate ii mai extragem care ceva cu ajutorul serului fiziologic, dar timpanograma tot urechi pline arată. Am tot citit raspunsurile Dvs dar in afara de caldura la urechi sau ceai de musetel in nasuc nu indraznesc sa apelez la sinupret, colergol, acc sau altele fara o recomandare expresa. Va rog mult sa Imi spuneti ce as putea încerca pt a fluidiza mucozitatile dinspre urechi, m as bucura sa nu ajungem la operaţie. Multumesc mult. E.C.
0
10-03-2013, ora 16:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. se pune coralgol in nas
se ea sinupret si aerius...sirop
urechile se incalzesc, se fac acele presini cu degetul in ureche
copilul consuma guma de mestecat si umfla baloane..
0
10-03-2013, ora 16:45
emic
Nu este medic/terapeut
emic
Multumesc mult
i-am pus ceai de musetel in nas... nu stiu daca de la acesta sau pur si simplu, dar i-au iesit niste secretii mai abundente decat in ultimele zile, doar ca urla ca o doare foarte tare nara cand ii pun si nu ma prea mai lasa. Peste cateva minute ii trece durerea, dar oare ce o poate durea?
o duminica placuta mai departe, E.C.
0
13-03-2013, ora 22:39
Calintiger
Nu este medic/terapeut
Calintiger
Buna seara domnule dr Flueraru
Am si eu o intrebare; tatal meu a fost diagnosticat cu IRVA.Otita sero-mucoasa a urechii stingi. A administrat spray Otilini si sol. Droplex, efect n-a fost. Acuma i s-a prescris sol. Lidaza fiole si sol. Dexametazona 4 mg-5 fiole. Credeti ca tratamentul dat este bun?
Multumesc mult
0
15-03-2013, ora 11:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu cred ca e suficient
otita seroasa e din cauza problemelor nazale sau rinofaringiene
se investigheaza nasul ( deviatie sept, rinita, sinuzita)
se face Radiografia SAF, endoscopie nazala
pe forum gasiti cum se fac inhalatiile, spalaturile nazale, exercitiile de desfundarea trompei si cum se incalzeste si se maseaza urechea
0
20-12-2014, ora 23:28
emic
Nu este medic/terapeut
emic
Buna seara, Dl. Dr. Flueraru. Revin dupa un an cu intrebari la Dvs.
Am si un baietel de 4 ani care din octombrie are otita seroasa confirmata si prin timpanograme. La 25 noiembrie baiatul a facut o conjunctivita, dureri de urechi, muci. Am reusit sa trecem peste faza acuta si pe 5 dec. am mers cu el la dn. dr. care mi-a operat de polipi fetita anul trecut, pt. a constata daca este cazul sa il opereze si pe baiat. Dl. dr. a spus ca are otita supurata si ne-a dat 7 zile antibiotic AUgmentin ES, dupa 7 zile a verificat timpanele si a zis ca e vindecat perfect. Din proprie initiativa, peste 2 zile i-am facut timpanograma si era exact la fel ca si inainte de tratament (o ureche tip AS si ureche tip C). Peste inca 2 zile baiatul a facut iarasi conjunctivita, a acuzat dureri de urechi. In urma consulatiei, dl. dr. (altul, caci cel dinainte era in concediu) a zis ca are otita seroasa la ambele urechi, timpane congestionate si dat fiind ca tocmai a luat antibiotic sa incercam sa stam fara antibiotic. Am intrebat daca ar fi cazul sa ii facem exudat nazal peste vreo saptamana si a spus ca nu este cazul, daca face febra sa ii dam ciprofloxacina ca acest antibiotic omoara tot. Copilul are muci galbeni, conjunctivita, nu se plange de dureri de urechi dar nu aude bine. Va rog frumos sa ne mai dati si noua niste sfaturi, caci un antibiotic care omoara tot ne sperie foarte tare. Va multumesc anticipit si sa stiti ca apreciez foarte mult eforturile Dvs de a ne da tuturor sfaturi. Cu stima, E.C.
0
21-12-2014, ora 18:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
si conjunctivita si otita este din cauza problemelor nazale
acolo trebuei sa actionati..
aerosoli, spalaturi nazale, aspiratii nazale, aromoterapie, salinoterapie
picaturi gen Vibrocil.. aspirat secretiile nazale dupa se administreaza colargolul...
picaturi corecte pentru ochisori
si numia dupa ce nu mia sunt secretii din nas.. se incepe tratamentul pentru otita seroasa cu umflat baloane, cald la urechi, masaj la urechi..cum am mai scris pe forum
0
22-12-2014, ora 09:34
emic
Nu este medic/terapeut
emic
Am facut de toate... dar continuam! :) Multumesc. Sarbatori frumoase!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: