otita seroasa este periculoasa?

14-12-2010
aviv
Nu este medic/terapeut
aviv
Buna ziua,
baietelul meu de 4ani si jumatate a fost diagnosticat cu otita seroasa.I s-a prescris prednison, aerius si salbutamol.Intrebarea mea este daca aceasta otita seroasa este periculoasa si daca se poate administra prednison la copii.(precizez ca i s-a prescris de la 1 pastila si jumatate timp de doua zile in descrestere pana la 1/2 pastila.)
32 comentarii 12 Înainte ›
0
14-12-2010, ora 11:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
personal NU sunt de acord cu Prednisonul.
otita seroasa este ca urmare a unui nas infundat si cu secretii, cand copilul nu stie sa sufle nasul corect, fiecare parte a nasului separat, una cate una
pentru secretile din nas.. este foarte utila o schema de tratament completa. care trebuie urmata pas cu pas dupa cum sunt enumarate
1. picaturi care desfunda nasul ( olynth, vibrocil, ser. efedrinat )
2 Inhalatii sau aerosoli cu ceai de musetel + ACC fiole + 2 pic de ulei volatil de eucalipt
3 Aspiratii si spalaturi nazale
4 Colargolul 1% cate 3 pic 10 zile cu pauze inca 10 zile
trebuie sa, i dati in continuare
5 aerius seara
6.sa incalziti bine urechea cu saculete cu sare sau cu uscatorul de par
7. dupa ce incalziti urechea se pune degetul in ureche si se apasa repede si des.. spre timpan.. in acest fel se produce un masaj indirect a timpnaului.. care ducela impingerea lichidului spre rinofaringe si inbunatatirea auzului.
0
14-12-2010, ora 15:01
P.SEBI
Nu este medic/terapeut
P.SEBI
Buna ziua.Va rog sa mi da ti un sfat Dl.Doctor FLUERARU!!!!...am fost diagnosticat cu otita.sa va spun de la inceput...eram infundat de 2 saptamani fara sa mi curga nasul...am pus in ureche 2 picaturi(dreapta)fara sa ma doara nimic -ophtalmezone-n...a urmat o durere groaznica..senzatie de timpan spart...iesea aer si a inceput sa curga ceva rosiatic...am dedus ca mi s a spart timpanul.Dau fuga la urgenta orl specialitate...raspuns !!!am ceva crescut in ureche si sa vin luni la un consult (fiind vineri noapte)...merg la un consult orl luni la un spital specializat-otita medie congestiva...tratament augumentin+ketonal+aerius+spray nasal.trece o saptamana...tot stare de infundat in ureche...sun medicul...si schimb antibioticul.doxiciclina100mg..pe care il iau de 4 zile...in ziua 3 a inceput sa doara urechea...am folosit sare incalzita...si surpriza de la ora 4 dimineata durerea dispare..si urechea incepe sa curga...si imi curge de 10 ore...o substanta usor galbuie...intrebare : e un semn bun ca mi curge infectia???? sau nu e de bine????Va multumesc.
0
14-12-2010, ora 15:04
P.SEBI
Nu este medic/terapeut
P.SEBI
Am uitat sa va spun ca al doilea medic mi a explicat ca acel ceva crescut in ureche nu mai este.poate era reactie de la antibiotic si sau umfat niste basicute ca s au spart ulterior.nu mai inteleg nimic.de aceea va scriu si dumneavoastra!!!!
0
14-12-2010, ora 20:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
a fost o otita buloasa virala ( cu o acumulare de sange pe timpan ).. pe parcurs sa dezvoltat si o otita medie supurata acre acum a drenat. este bina ca a spart timpanul.. altfel riscai o complicatie mai mare ( labirintita, mastoidita, meningita)
acum tre sa mergi la ORL.. pentru aspiratii si tratament local.
problema cu siguranta este din cauza nasului sau a faringelui inflamat care a blocat trompa lui eustachii.
asa ca gresala iti apartine acele 2 saptamani de infundare le.ai ratat ca sansa de vindecare.
0
15-12-2010, ora 13:55
gabimani
Nu este medic/terapeut
gabimani
Domnule doctor, va urmaresc de multa vreme raspunsurile si indraznesc sa va povestesc si eu ceva, poate puteti sa ma ajutati si pe mine.
De 1 an si jumatatae simt ceva usor in partea dreapta a gatului. Am inceput sa merg la cei mai buni medici din Constanta, concluzia a fost ca nu am nimic. Apoi am inceput sa simt o presiune in urechea dreapta, uneori auzeam pulsul sau respiratia in ureche si intepaturi in ureche.Mi s-au dat diverse diagnostice(lucrare noua la dantura, spondiloza cervicala, etc.)Pana la urma mi s-a spus ca am rinosinuzita si otita seroasa, am facut punctii in ureche, am luat tratament cu antibiotic si totul a fost la fel ca inainte.Acum am ajuns la alt medic care mi-a spus ca am afte faringiene, candida faringiana si o rana pe amigdalita dreapta foarte urata.Si ca de acolo simt acea senzatie de jena si intepaturile in ureche (aceste intepaturi le am cam de jumatate de an). Mi-a dat tratament cu Ceclodyne, Orungal, Aciclovir, iar eu in paralel mai iau Jarrow Dophilus EPS. Va rog tare mult sa ma ajutati deoarece mi-am pierdut speranta, ma simt la fel, nu e nici o schimbare si chiar nu stiu la care doctor sa mai merg.Acest doctor mi-a spus ca s-ar putea sa trebuiasca sa fac o biopsie si un tomograf.Va multumesc !
0
15-12-2010, ora 13:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. ideia cu Biopsiea ar fi corecta.
se mai poate face si o investigatie la Gastrologie.. sa vedeti daca acea iritatioe din garinge nu se datoreaza refluxului si problemelor gastrice.
0
15-12-2010, ora 14:23
gabimani
Nu este medic/terapeut
gabimani
acum am vazut raspunsul dv, am uitat sa va spun ca este vorba de amigdalita legata de limba si ca am facut si un eco la gat acum 2 luni si nu a vazut nimic anormal, totul era bine. Credeti ca ar putea fi ceva de natura canceroasa? Sau imi puteti da o idee de tratament pe care sa-l urmez in paralel? Si da, la un consult cu biorezonanta mi s-a spus ca am o gastrita. va multumesc tare mult ptr. raspuns.Iar la acest consult cu biorezonanta nu a vazut nimic anormal la gat ) ma gandesc ca daca era ceva serios s-ar fi vazut si acolo).Va multumesc inca odata!
0
15-12-2010, ora 14:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. biorezonansa NU poate localiza milimetric problema.
trebuie sa faceti investigatiila gastrologie
NU va pot recomanda tratamente decat Local
gargara dupa fiecare masa cu ceai de musetel + 5 pic de alcool iodat
regim alimentar fara acru, acidulat, fructe citrice..s.a produse care pot irita mucoasa
0
15-12-2010, ora 15:13
gabimani
Nu este medic/terapeut
gabimani
Va multumesc foarte mult ptr raspuns. Tin sa va spun ca am inceput de o saptamana sa fac gargara cu bicarbonat de sodiu, dimineata si seara. Incepusem sa mananc numai legume crude, in ideea ca m-ar ajuta, dar dr mi-a interzis.Acum mananc numai legume fierte, carne si iaurt. Iar in leg cu biorezonanta, ideea a fost ca am intrebat-o pe dr daca ar fi sa am cancer la gat s-ar vedea? Iar ea a spus ca s-ar vedea, dar nu vede nimic. Sper sa nu va suparati daca va mai intreb odata daca credeti ca ar putea fi ceva de natura canceroasa, ca de aceasta ipoteza imi este foarte frica. Sper sa nu va deranjez cu aceste intrebari si va multumesc foarte mult.
0
15-12-2010, ora 15:15
P.SEBI
Nu este medic/terapeut
P.SEBI
VA multumesc mult pentru sfaturi! Sarbatori fericite!!!
0
16-12-2010, ora 17:38
gabimani
Nu este medic/terapeut
gabimani
Domnule doctor va rog tare mult sa-mi dati un raspuns. Chiar nu am pe cine sa intreb. Aici am fost la cei mai renumiti doctori, la cabinetele lor particulare si tot nu au timp sa-ti raspunda la intrebari. Imi este frica de biopsie sau tomograf, ma duce cu gandul la ceva grav. Va rog mult daca aveti putin timp liber poate imi raspundeti si mie.
- sa continui cu gargara cu bicarbonat si cea de musete (care a-ti spus-o dv) ?
- ce credeti dv din ceea ce v-am povestit ca am ?
- biopsia si tomograful se fac cand se suspecteaza o boala incurabila ?
- ce anume ar trebui sa mananc ca sa ma ajute si sa nu-mi faca rau ?
(am uitat sa va spun ca eu in paralel iau si gemoderivat de ienupar, merisor si rozmarin - mi le-a dat dr. naturista ptr rinichi) si dupa ce am citit ce a-ti mai scris dv aici pe site, am inceput sa iau echinaceea si spirulina cate 3/zi. - este bine ce fac?
(si am uitat sa va spun ca sunt fumatoare )
Va rog din suflet sa ma ajutati cu niste raspunsuri, deoarece este tare greu cand nu ai pe cine sa intrebi si nu te simti ok. Va multumesc oricum tare mult!
0
16-12-2010, ora 17:44
gabimani
Nu este medic/terapeut
gabimani
ai am uitat sa va spun ca tin in paralel si o cura cu argila, ptr. dezintoxicarea organismului.
0
17-12-2010, ora 12:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. da. trebuie sa faceti gargara ( indiferent cu ce)
2.Nu pot sa cred nimic ce aveti ( daca acei care au vazut gatul.. nu au fost foarte concreti, de ce credeti ca eu am dreptul sa ma dau cu parerea?)
3.investigatiile se fac.. cand nu este clar cu ochiul liber ce este acolo
4.trebuie sa evitati tot ce e acru, acidulat fructe citrice.
5 Da e bin esa luati acele tratamente naturiste
0
17-12-2010, ora 14:53
gabimani
Nu este medic/terapeut
gabimani
Va multumesc tare mult pentru raspunsuri. Am inceput de aseara sa fac gargara cu Citrosept (din samburi de grapefruit), care am inteles ca este tare bun ptr. candida.Marti ma duc la control. Am sa va scriu miercuri ce mi-a spus. Oricum va doresc multa sanatate si va multumesc tare mult pentru raspunsuri.
0
02-03-2011, ora 20:00
LilianaMami
Nu este medic/terapeut
LilianaMami
Buna seara! Domnule doctor, v-as ruga frumos sa-mi spuneti parerea dvs. in privinta bolii copilului meu. Copilul este de fapt un adolescent in varsta de saisprezece ani si jumatate care cu aproape o luna in urma a fost diagnosticat cu otita seroasa. I s-a prescris initial paracetamol sinus, bixtonim si aerus. Dupa acest tratament, deoarece otita persista i s-a prescris prednison( doza maxima 3 zile a 5 comprimate) din nou aerus si inhalant. Problema este ca dupa acest tratament urechile lui aratau la fel. Atunci i s-a facut o endoscopie pentru a stabili cauza pentru care trompele lui Eustachio raman inchise si dupa acest tratament puternic. Singurul lucru ce i s-a descoperit a fost o deviatie de sept pe care dealtfel o constatase si fara endoscopie. Medicul s-a declarat foarte uimit si contrariat de faptul ca nu s-a rezolvat problema in urma acestui tratament si a spus ca singurul remediu ar fi perforarea timpanelor si introducerea acelor tubulete pentru eliminarea lichidului, ceea ce pe noi ne ingrozeste. S-ar mai putea rezolva ceva prin operatia de deviatie de sept, dar copilul are sub 18 ani...Care este parerea dvs. despre acest caz?
0
02-03-2011, ora 20:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
inafara de tratamentul medicamentos exista cateva manevre terapeutice de pentru trompele lui Eustachio
se pot facei insuflatii tubare cu para lui Politer, cateterizarea trompei cu sonda Itard.., punctii transtimpanice.
mestecatul permanent a gumei este si asta o solutie + umflatul baloanelor...
cu conditia ca nasul este curat si fara semne de inflamatie.
Urechile trebuie incalzite cu saculete cu sare sau cu uscatorul de par
Aerosoli cu ser. efedrinat si 2 pic de ueli volatil de eucalipt
pneumomasaj a timpanului cu specul Sigle.
0
06-03-2011, ora 20:08
friki_76@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
friki_76@yahoo.com
buna seara. numele meu daniel ghilinta si sant din focsani vrancea. am si eu o problema cu urechea stanga. ami curge de 20 de ani am facut tot felu de tratamente dar fara rezultat. acum 3zile am terminat un alt tratament cu cefort dar tot fara rezultat ce mai pot face?
0
06-03-2011, ora 20:16
friki_76@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
friki_76@yahoo.com
si as mai vrea sa stiu cat ma costa o operatie de taierea unui polip crescut an ureche si punerea unui timpan artificial
0
06-03-2011, ora 21:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca urechea supureaza de 20 de ani..e grav.. ai mari riscuri de mastoidita sau de comlicatii intracraniene.
NU se rezuma operatia numai la scoaterea polipului, trebuie facauta interventie completa de mastoidectomie..
si numia intimpul operatiei se depisteaza cat de afectate sunt structurile urechii medii si ce fel de timpanoplastie se poate face.
trebuie sa mergi sa te internezi in clinica ORL.. Bucuresti sau Iasi..
0
16-03-2011, ora 20:21
vl4d
Nu este medic/terapeut
vl4d
Cam de o ora a inceput sa ma doara urechea(urechea dreapta) si acum aud putin parca"in ceata"si simt ca sa umflat..
ce sa fac?
0
16-03-2011, ora 20:28
vl4d
Nu este medic/terapeut
vl4d
Si am doar 13 ani si sunt din Serbauti(jud Suceava)
0
17-03-2011, ora 08:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
impreuna cu cineva din parinti sa mergi la ORL
0
21-03-2011, ora 12:11
friki_76@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
friki_76@yahoo.com
cat ma costa o operatie de taierea polipului crescut an ureche la dumneavoastra sau la iasi cu o recomandaqre de la dv -stra
0
21-03-2011, ora 13:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un polip din ureche de scos nu e o probllema.. 50-100 lei, depinde de complexitatea problemei..
insa problema este alta
cam in 90 % acesti polipi vin din urechea medie, prin perforata de timpan..si nu are rost Numai sa scoateti polipul din conduct..fiindca creste la loc. in acest caz se impune interventie chirurgicala pe mastoida, cu internare in clinica ORL.
un consult ORL./. la microscop o sa va ajute sa stiti diagnosticul corect
pentru interventie chirurgicala pe mastoida puteti merge la Iasi la sp. de Recuperare. cl ORL.
0
30-01-2019, ora 10:34
Alexanndra
Nu este medic/terapeut
Alexanndra
De o săptămână îmi simt urechea stângă înfundată, şi uneori niste pocnituri atunci când înghit şi senzația de lichid înăuntru. Am fost ieri la un cabinet Orl, unde dna doctor s-a uitat in nas şi în urechi şi mi- a dat trimitere să fac o audiogramă pentru care am găsit loc abia peste aproximativ 2 saptămâni urmând ca după ce am rezultatul să merg din nou la consult. Nu mi-a prescris nici un tratament pentru ceea ce am. Azi deja parcă simt si o mancarime in urechea stanga şi o simt si mai înfundată şi începe să pocneasca si in dreapta atunci când înghit..aceleaşi simptome le-am mai avut cu câțiva ani in urmă, diagnosticul de atunci fiind de otită seroasă dar nu imi mai amintesc tratamentul pe care l-am urmat. Ce mă sfătuiți să fac?
1
30-01-2019, ora 21:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 trebuiea sa te intorci la medic sa.i spui ca o sa ai audiograma mai tarziu si sa insisti la tratament
2 ce scrie mai sus si pe forum la acest subiect este valabil
nas desfundat cusprey, gat fara iritatii cu acidulate, citrice..s.a.
un antialergic si un antiacid de luat
urechile incalzite cum scrie mai sus
0
31-01-2019, ora 16:50
ramoooo
Nu este medic/terapeut
ramoooo
Am avut un zgomot in ureche ca si un puls si am fost la orl.
Domnul dr sa uitat in urechi a zis ca e ok totul
Am făcut si audiograma si dupa spusele dansului foarte foarte putin am probleme cu auzul
Ma trimis acasa zicându.mi ca acel zgomot nu este de la problemele de ureche si ca daca o sa aud un tiuit continuu atunci sa vin inapoi
Din pacate acel țiuit il am, permanent si cred ca e de mult timp pentru ca m.am obisnuit cu el si am crezut ca este ceva normal.Il aud doar dacă ma concentrez pe el
Este genul acela, ca si atunci cand mergi o noapte la discoteca si vi dimineata acasa cu un tiuit de la muzica
Domnului doctor nu i-am spus despre el pentru ca pe moment nu mi-am dat seama ca e o problema
Si da, la audiograma mi.a dat in caști si acest tiuit pe care il am eu, identic, dar eu am crezut ca este al meu pe care il aud mereu, de aceea mi sa spus ca am putin putin probleme cu auzul
Acum din cauza stresului si din cauza ca ma gandesc doar la acest tiuit, il aud mai tare, nu il mai suport
Programarile la dr durează mult
Oare ce pot sa fac, oare ce am, o sa raman surda? :(
0
01-02-2019, ora 16:02
ramoooo
Nu este medic/terapeut
ramoooo
Sā vă mai spun si despre mine, Am 35 de ani
1, 74 inaltime
72 de kg, tensiunea la dr e mereu buna, de obicei 11-12 cu 7-8
cand sunt agitata ajunge si la 13 cu 9
Analize de sânge bune, ekg la fel, rmn cerebral ok
Pt rmn am fost trimisă de neurolog având de ani de zile dureri mari si regulate intre sprancene si deasupra ochiului drept, care ma tin o zi intreaga si care revin iar după 5, 6 zile plus ameteli.
Nu se invart obiectele cu mine ci eu parca nu am stabilitate, ma clatin si am capul tulbure
Fiind si diagnosticata in trecut cu tulburări anxioase si panica
0
01-02-2019, ora 20:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Trebuie sa începi investigațiile de la gastrologie. Intestinele și ficatul răspund de calitatea sângelui.
Tiuitul e semn de proastă circulație cerebrala
Așa că analizezi cat de corect te hidratezi și te alimentezi
După mai vorbim
0
02-02-2019, ora 08:16
ramoooo
Nu este medic/terapeut
ramoooo
Ultima endoscopie a fost a fost acum doi ani.
Inceput de gastrita, inceput de hernie hiatala si reflux
Urmeaza sa Mai merg, dar Sunt in germania si trebuie sa astept dupa programare luni de zile
Cu alimentatia am stat cam prost, adică am mâncat tot timpul ce si cand am vrut
De două săptămâni mănânc din 3 in 3 ore cate putin
Apa beau cam 1, 5-2 L pe zi, tinand cont ca inainte beam foarte putin
Circulatia cerebrală cum se verifica?
Am făcut anul trecut la neurolog o ecografie din aia la gat, nu stiu cum ii spune si a iesit ok
Peste două săptămâni am programare la cardiologie si peste alte 3 la neurolog.
La gastro din pacate durează 3 luni
Stiti cumva ce as putea sa iau pt tiuit, aici in germania?
Adaugă un comentariu / răspuns
32 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: