otita seroasa - sfaturi

17-11-2009
ctc
Nu este medic/terapeut
ctc
revin cu problema mea cu urechea. dr mi-a zis ca am otita seroasa, am facut doua trateamente, nu am raspuns la niciunu, si am trecut la operatie. deci astazi...am facut-o.mi au facut o injectie in timpan cred...nu prea vorbea dr. eram si ametit ca sal mai intreb...dar m-au mai chemat peste 2 zile sa repet interventia.
da eu nu auzeam deloc cu urechea stanga.
mi ati putea da va rog niste sfaturi.ce ar trebui sa fac... cand o sa mi revina auzul, daca va mai fi...
sa va spun ca simt ceva in ureche acuma..ceva rece...ca si cum ar curge ceva...nu mi pot da seama.
va multumesc.. astept un raspuns..cat mai repede:*
7 comentarii
0
17-11-2009, ora 21:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trimite audiograma si timpanograma pe mail
0
19-11-2009, ora 19:05
ctc
Nu este medic/terapeut
ctc
asi mai avea multe intrebari sa va pun, sunt foarte confuz.
0
15-03-2010, ora 22:52
itulcea
Nu este medic/terapeut
itulcea
Buna Seara.V-am Mai lasat eu un Mesaj in legatura cu urechile mele ca ma dor cand vorbesc la telefon.Mi-am dat acuma seama de ce ma doare pe mine.Nu e de la radiatiile electromagnetice, ci ma doare de la zgomotul aproape de ureche si cand vorbeste cineva la urechea mea si la telefon aceleasi intepaturi in ureche.Si am fost pe la multi doctori in iasi si nu prea am fost multumit de raspunsul care mi l-au dat.Am facut timpanograma si audiograma.Si va spun asa ce scrie la timpanograma.Right Ear Volume 1.04ml. Compliance 0.57 ml. Presiune -552 daPa. Gradient 0.06 ml. Left Ear Volume 1.02 ml. Compliance 0.34ml. Presiune -56 daPa. Gradient 0.22ml.Si audiograma este destul de buna zic medicii dar timpanograma cam nui buna.Si mi-au explicat ca eu am timpanul Imprastiat..ca o panza de paianjen ceva de genu.Va rog Din Suflet sa Imi spuneti un raspuns As avea vre-o sansa sa ajung la Normal sa nu mai ma doara Urechile si capul ma doare La ceafa tot de la ureche.Va Multumesc Anticipat.
0
16-03-2010, ora 08:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din rezultatul timpanogramei reese ca ai presiune negativa in spatele timpanului pe dreapta !!
reese ca ai totusi o problema cu respiratia nazala si cu trompa lui eustachii! de aici si presiunea negativa in urece!
daca tot esti din Iasi. ! dece nu vii la Pascani sa vedem despre ce este vorba ?
0
16-03-2010, ora 15:05
itulcea
Nu este medic/terapeut
itulcea
Sincer As veni cat se poate de repede dar momentan nu pot veni pentru ca mai am un pic de scoala si dupa asta vad eu cum fac sa ajung:(.Si nici cu banii nu stau prea bine.Eu acum in prezent respir foarte bine pentru ca am fost operat de deviatie de sept si nu mai am probleme cu nasul.Poate o sa dea Domnu sa ajung vre-o data sa ma vedeti.Va multumesc si Mai tinem legatura daca doriti.O zi buna!
Ps si daca m-as oprera ma-s reface la loc?
0
16-03-2010, ora 18:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu cred ca e cazul de operatie.. doar de o punctie transtimpanica poate fi vorba.dar nici de asta nu sunt sigur pana nu vad urechea
0
17-03-2010, ora 18:32
itulcea
Nu este medic/terapeut
itulcea
Buna seara.Tot eu va deranejz.Cat ar costa o transtimpanica?Si o consultatie?Multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: