otita medie congestiva stanga la copil de 3 ani

29-09-2008
dumitru laura
Nu este medic/terapeut
dumitru laura
Fetita care face 3 ani in 5 octombrie merge la gradinita de la 15 septembrie. Am reusit sa-i fac doua saptamani din schema cu ribomunyl dupa care a luat o viroza respiratorie de la gradinita. A facut doua zile temperatura 39, 2 si 39, 6, am fost la urgenta mi s-a spus ca are o viroza si mi-a dat ospen. Din cate stiu virusii nu mor cu antibiotice, am decis sa o tratez cu antitermice, bioparox, humex expectorant si humex pentru nasuc. Dupa o saptamana situatia s-a inrautatit, nasul ii curgea fff.tare, foloseam pompa electrica la jumatate de ora si seara se plangea de durere de urechi, am fost la orl-ist si mi-au pus diagnostic de otita medie congestiva stanga si adenodidita acuta, mi-a- dat tratanment cu enhancin -7 zile, biorimil- 5 zile si erdomed-5 zile. Suntem la a 5 a zi de tratament dar nasucul tot ii curge, mucii nu mai sunt atat de consistenti si galbeni, dar curge si mai tuseste de la mucozitati. Spune-ti-mi va roog, daca este normal sa mai curga nasucul dupa 5 zile de antibiotic? pot sa-i dau in aceasta stare(adica in timpul tratamentului cu antibiotic)- irs 19? Dupa ce termin tratamentul pot relua schema cu ribomunyl? Precizez ca fetita a mai facut anul trecut o data otita si de doua ori amigdalita in rest a avut doar raceli usoare dar bineinteles cu multe mucozitati. Va multumesc din suflet!
54 comentarii 12 Înainte ›
0
29-09-2008, ora 00:00
dumitru laura
Nu este medic/terapeut
dumitru laura
am uitat sa precizez ca in prezent ii dau la micuta sirop de catina alba si ursuleti cu echinaceea(sper ca nu sunt probleme daca se administreaza in acelasi timp cu antibioticele), avem foarte mari cu mancatul, la ultima amigdalita a luat 10 zile azitromicina si de atunci nu vrea sa mai manance, i-am dat biotics si ecoflorina dar fara multe rezultate.
0
29-09-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Laura, despre ce intrebi tu...nu prea stiu ce sa-ti spun.. :-( Dar, intr-adevar, viroza nu se trateaza cu antibiotice.Dar daca puiutzul tau a facut si febra e clar ca a facut complicatii si ele se trateaza cu antibiotice.Eu am o pediatra care e contra antibioticelor si doar cand face febra imi recomanda(si atunci dupa 2 zile de febra)pt ca spune ca tre sa lasam organismul sa lupte putin si el singur cu microbii...Iar despre ce intrebi tu...cel mai bine mai mergi cu ea la un pediatru bun.Aveti grija de voi si sanatate multa...
0
29-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
off, uite asa ma descurajez si tot aman inscrierea fetitei mele la gradinita ;(
0
29-09-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
buna seara!
SEcretiile nazale pot dura mai mult de 5 zile.. fiindcaantibioticul omoara flora patogena.. insa un proces inflamator la nivelul mucoasei dureaza pana la 21 de zile.
coninuati aspiratiile nazale, faceti aerosoli sau inhalatii. si folositi Colargol, de 1 % instilatii nazale.
IRS 19 ca si efect este imunostimulator ca si ribomunylul, nu cred ca este cazul sa le folositi simultan.
terminati schema inceputa cu ribomunylul
0
30-09-2008, ora 00:00
dumitru laura
Nu este medic/terapeut
dumitru laura
Domnul Doctor,
va multumesc din suflet pentru raspuns, ne-ati mai linistit deoarece docturul care ne-a prescris antibioticul inclina sa schimbe antibioticul, sper sa terminam cat mai repede tratamentul pentru otita si sa mergem la gradinita, sa speram ca isi va face efectul si echinaceea pe care o luam in prezent. Va dorim o zi buna!
0
12-10-2008, ora 00:00
dumitru laura
Nu este medic/terapeut
dumitru laura
Domnul Doctor,
am terminat tratamentul, i-am facut 5 zile aerosoli cu dexametazona si ACC, apoi i-am pus in nasuc 5 zile colargol si acum se simte mai bine, a ramas totusi cu o fornaiala si noaptea sforaie, am observat ca a-ti indicat la o mamica sa puna in nasuc la o fetita cateva picaturi de aloe vera, va rog sa-mi spuneti daca este necesar sa-i pun si la fetita mea si daca da cate zile si cate picaturi?(fetita are 3 ani). Acum suntem la etapa de imunizare, am reluat schema cu ribomunyl, echinaceea, vi-sol, doctor mom(fetita a ramas cu o tuse rebela-seaca)si vitamina c. In zile cand ii administrez ribomunyl nu-i mai dau decat vi-sol. Va multumesc din suflet pentru rabdarea si sfaturile pe care le dati, sa va de-a Dumnezeu multa sanatate si putere!
0
12-10-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna seara!
Da, picaturile din frunza de Aloe.. au un efect puternic antiinflamator.
Si nu au efecte adverse. puteti sa le folositi fara teama.
Problema pote sa fie si in faptul ca la 3 ani.. copilul nu stie sa sufle bine nasul. este bine sa folositi un aspirator nazal. si sa mai folositi 5 zile Colargolul. Vegetatiile adenoide(polipii) au ramas inflamate si marite iun volum.
deasemenea siropul de. Eurespal.este foarte recomandat ca si tratament antiinflamator.
o sa lipsesc cateva zile de pe forul dar dupa 22.10 astept vesti despre rezultatul tratamentului.
0
13-10-2008, ora 00:00
dumitru laura
Nu este medic/terapeut
dumitru laura
Va multumesc din suflet pentru raspuns. Noi folosim batista bebelusului, dar in prezent nu iese nimic din nas, asa cum spuneti si d-stra, cred ca au ramas inflamati polipii..voi continua inca 5 zile cu colargol si picaturi de aloe vera, va voi tine la curent cu rezultatul tratamentului. Multa sanatate!
0
21-10-2008, ora 10:04
dumitru laura
Nu este medic/terapeut
dumitru laura
Buna ziua,
Domnul Doctor,
din pacate nu avem vesti bune, saptamana aceasta am luat-o de la capat cu nasul infundat si mucisor, otita si in plus gat rosu. D-na doctor de la orl ne-a dat 5 zile cefort la 12 ore si pivalone pentru nas, colargol i-am pus 10 zile cred ca este prea mult daca mai continui cu el. Mi s-a recomandat ca dupa ce terminam tratamentul injectabil sa-i facem vaccinul prevenar. Ce parere aveti de acest vaccin si sa-mi spuneti, va rog daca, copilul poate ramane cu probleme la ureche dupa otite repetate intr-un interval de timp atat de scurt. Va multumesc!
0
23-10-2008, ora 22:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu. nu este obligatoriu sa ramana cu probleme la ureche, este important de facut tot posibilu ca acutizarile sa fie cat mai rare.
Vaccinul trebue facut, este pentru binele copilului.
Colargol.. nu mai administrati decat peste 2 saptamani daca va fi cazul.
0
26-10-2008, ora 08:15
dumitru laura
Nu este medic/terapeut
dumitru laura
Multumim mult pentru ajutor, domnul doctor, vineri am fost la control cu fata si mi s-a spus sa mai prelungim 2 zile tratamentul cu cefort deoarece spunea d-na doctor*timpanul inca nu este transparent*. Sambata dimineata la fetita ii curgea f. tare nasul, efectiv apa si incepuse sa stranute f. tare(precizez ca vineri ii mai curgea f. putin nasul si mucii erau mai vascosi).Nici nu stiu ce sa mai cred, sa fie un guturai, sa fi facut o rinita alergica. Tratamentul cu antibiotic il terminam in seara aceasta, efectiv imi este frica sa nu faca iar otita...ii curge foarte tare nasul. Deocamdata nu i-am mai pus nimic in nas.
0
26-10-2008, ora 12:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
putea sa contacteze o viroza. cnd ati fost la medic.
trebue sa.i administrati ser efedrinat., pentru a usura respitratiea nazala.
0
03-11-2008, ora 12:40
dumitru laura
Nu este medic/terapeut
dumitru laura
Buna ziua, dl. Doctor,
fetita se simte mai bine, am mai facut o saptamana aerosoli cu dexa si ACC si astfel am scapat de tuse, in nasuc am pus ser efedrinat cum ne-ati indicat si sterimar cu cupru. Acum, avem noroc, ca fetita sufla foarte bine nasucul si nu mai utilizam pompa electrica. Vineri am fost la orl-ist si se pare ca fetita mai are un pic de recuperat la timpan..adica timpanul este * incretit de la atatea otite si nu trebuie sa scapam nici o picatura de apa in urechiusa fetitei*..asa s-a exprimat d-na doctor. Astazi mergem sa facem vaccinul prevenar, va rog sa-mi spuneti parerea d-stra: dupa ce facem vaccinul putem duce fetita la gradinita? Imi este frica sa nu ia iar un virus si sa nu faca prea repede otita, mai ales ca timpanul nu este complet vindecat. Va multumesc din suflet pentru ajutor!
0
03-11-2008, ora 18:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa vaccin.. zic sa mai stati 3-4 zile acasa,
cred ca saptaman viitoare va fi mai bine sa mergeti de luni.
numai bine.
0
04-11-2008, ora 15:36
dumitru laura
Nu este medic/terapeut
dumitru laura
Dl. Doctor, dimineata i-am facut la fetita analize si i-au iesit leucocitele 13.000/mmc, maine vom merge sa facem urocultura. Exudatele au iesit bine, le-am facut la doua laboratoare, in nasuc in acest moment sunt secretii . Crede-ti ca vaccinul poate influenta nr. leucocitelor?Va multumesc!
0
04-11-2008, ora 21:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
vaccinul este o cultura de microbi...inactivi dar care provoaca o reacte de rasppuns a organizmului.. e normal c sa creasca numarul de leucocite.
0
05-11-2008, ora 08:53
dumitru laura
Nu este medic/terapeut
dumitru laura
Multumesc mult pentru raspuns, eram foarte stresata de numarul ridicat de leucocite.Astazi fetita a inceput cu secretii nazale vascoase si galbene, am inceput sa-i pun colargol(au trecut exact doua saptamani de la ultima utilizare). Medicul pediatru mi-a indicat garasone, dar din prospect reiese ca se pune doar in ochi si urechi, probabil se mai foloseste si in nas, eu merg totusi pe colargol si aerosoli cu dexametazona si ACC(cate jumatate din fiecare fiola-asa mi-a fost indicat). Multa sanatate!
0
28-11-2008, ora 09:30
dumitru laura
Nu este medic/terapeut
dumitru laura
Buna ziua, Dl. Doctor,
va rog sa-mi spuneti daca aerosolii nu au si efecte secundare fiindca ii fac la fetita de aproximativ o luna cu dexa si acc, ca sa poata dormi bine noaptea, fetita si acum are secretii nazale, momentan ii pun garasone si-i dau erdomed..Va multumesc!
0
29-11-2008, ora 17:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
buna seara.
Trebue sa intrerupeti tratamentul cu aerosoli. dexametazona este un preparata hormonal.
trtamentul corect se face cate 10 zile cu pauz de -10 zile.
pentru secretii trebue sa.i faceti spalaturi nazale si aspiratiasecretilor.
0
02-12-2008, ora 16:56
dumitru laura
Nu este medic/terapeut
dumitru laura
Multumim pentru raspuns, am intrerupt aerosolii si-i fac spalaturi nazale cu rinophar caldut, de 3 zile face si temperatura- a facut cel mai mult 39 grd., am fost la orl. si mi-a spus ca temperatura este de la adenoidita acuta, deocamdata nu ar da antibiotic, dar daca fetita mai face 2 zile febra sa-i dam totusi klacid. In prezent ii dau fervex..cate 1/2 pliculet de 3 ori pe zi si nurofen. Am facut exudate din nas si gat, urocultura..abia maine avem rezultatele. Se pare ca nu mai scapam de secretiile nazale. Va multumim inca o data pentru ajutor.
0
18-12-2008, ora 16:29
dumitru laura
Nu este medic/terapeut
dumitru laura
Buna seara,
Dl. Doctor se pare ca fetita nu a scapat de otita nici dupa vaccinul prevenar, efectiv am obosit, nici nu mai stiu ce sa fac, secretiile nazale curg in continuu de la 15 septembrie, de 3 luni i-a antibiotic. Acum i-a dat 7 zile rovamcyne si pentru tuse rhinatiol.Am vorbit cu d-na doctor dar se pare ca nu vom rezolva problema. As dori sa stiu daca in luna ianuarie va putem contacta la Spitalul de Recuperare, fiindca in acest mod ii vom distruge fetitei tot sistemul imunitar. Va multumesc!
0
22-12-2008, ora 18:14
dumitru laura
Nu este medic/terapeut
dumitru laura
Dl.Doctor, astazi am fost la control deoarece pe fetita o durea urechiusa cu toate ca era sub tratament cu rovamcyne de 4 zile. Din pacate acest antibiotic nu a avut efect si ne-a trecut pe cefort injectabil. Va rog, daca cititi acest mesaj, sa-mi spuneti daca puteti sa examinati fetita in luna ianuarie. Efectiv nu mai stim ce sa facem de 3 luni ii curge nasucul intr-una, a facut de 3 ori otita care cedeaza numai la antibiotic injectabil. Va multumim! Sarbatori fericite!
0
22-12-2008, ora 19:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din pacate nu mai fac garzi la Iasi.
Daca o sa puteti o sa veniti in ianuarie la Pascani.
Acum cred ca este important sa terminati tratamentul administrat si sa continuati tratamentul local pentru nas.
la urechi ar fi bine sa faceti sedinte de Bioptron sau alta sursa de caldura. ajuta la recuperare
0
08-01-2009, ora 09:30
dumitru laura
Nu este medic/terapeut
dumitru laura
La multi ani si multa sanatete dl. Doctor, in noul an!
fetita se simte mai bine dupa ce am terminat tratamentul cu cefort, i-am facut 10 zile tratament cu lantigen B si luna aceasta am retras-o de la gradinita. Sa speram ca vom reusi sa intarim si sitemul imunitar. Din pacate este mai greu sa ajungem la Pascani, noi mai avem un baietel de 1 an si ne vine greu sa mergem pe distante mai mari cu doi copii. Am intrebat de Bioptron in Vaslui dar nu exista acest aparat in dotarea cabinetelor particulare...probabil ca la spital nici atat.
0
08-01-2009, ora 21:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in conditii de domiciliu... ramane utila.. pernuta cu sare sau tarata.. incalzita.
0
09-01-2009, ora 08:54
dumitru laura
Nu este medic/terapeut
dumitru laura
va multumesc pentru sfat, am sa incerc sa-i improvizez doi saculeti intr-o caciulita pentru a-i pune la ambele urechi.
0
04-08-2009, ora 18:56
Oanama
Nu este medic/terapeut
Oanama
Buna ziua, poate ma puteti ajuta. Am o fetitza in varsta de 4 ani care anul acesta, in vara, a facut de 5 ori otita medie acuta la ambele urechi, pe fondul unor raceli usoare. Intervalul intre otite a fost de 2-3 saptamini. De fiecare data a urmat tratament prescris de medic orl - oftamesone sau otipax in urechi si Nurofen. Primele doua dati, a luat si augumentin timp de 5 zile, dar recidiva l-a determinat pe medic sa nu mai prescrie si antibiotic. Polipii nu sunt atat de dezvoltati incat sa necesite o interventie chirurgicala, spun aceeasi medici. Problema este ca ea contiuna sa faca otita. Forma, cred eu, este usoara pentru ca nu face febra, o doare o ureche ii dau nurofen si in 10 minute cedeaza durerea. Nu revine, este adevarat ca tratemtnul cu nurofen il continui pentru 5 zile. Cu speranta ca imi puteti da un sfat, va multumesc
0
05-08-2009, ora 12:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problema este in rinofaringe.
chear daca polipii nu sunt mari, pentru interventie, ei cu siguranta sunt inflamati si afecteaza trompa lui Eustachii.
trebue sa.i faceti inhalatii sau aerosoli.
sa faceti spalaturi nazale.
ser efedrinat.. cate 2 pic la 8 ore
colargol de 1% 3 pic la 8 ore in pozitie culcat pe spate.
urechile incalzite in fiecare seara cu saculet cu sare sau cu uscatorul de par!
10 zile tratamentul
10 zile pauza
si repetati inca 10 zile tratamentul.. chear da ca nu mai acuza probleme!
0
05-08-2009, ora 20:57
Oanama
Nu este medic/terapeut
Oanama
va multumesc foarte mult pentru raspuns!
0
31-03-2010, ora 04:24
alex246
Nu este medic/terapeut
alex246
Dl doctor am nevoie si eu de sfatul dvs. Am 2 fetite de 2, 2 ani cea mica si cea mare de 4 ani. Cea mare in urma cu 5 zile a facut febra 39 am tratat-o cu novocalmin si n-a mai avut nimic iar dupa 2 zile a facut iarasi 38 si cea mica a inceput sa faca febra peste 39. Le-am tratat pe ambele cu paracetamol si novocalmin.Astazi(a cincea zi)cea mare a inceput sa planga ca o doare maseaua dar de fapt o durea urechea si i-am pus picaturi otocalm ca aveam in casa.Exact in acel moment si cea mica se plangea de urechea stanga si i-am pus si ei(toata noaptea n-au dormit).Ce sfat imi dati?Oare este ceva viral daca au ambele fete, sigur au luat una de la alta.Ce tratament mi-ati prescrie?SA dau antibiotic daca au facut febra de atatea zile?Si daca e ceva viral isi face efectul antibioticul?
Adaugă un comentariu / răspuns
54 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: