otita medie actua presupurativa

15-06-2014
Roxanicaeu
Nu este medic/terapeut
Roxanicaeu
Buna seara. Pe data de 10 iunie am fost diagnosticata cu otita medie actua presupurativa in urma unei dureri care a aparut deodata seara la ureche ce m a trimis la medic, asociata cu o raceala puternica, cel mai probabil luata de fetita mea din colectivitate (si ea racita si cu otita seroasa bilaterala). Mentionez ca la urechea dreapta diagnosticul a fost de otita medie acuta presupurativa iar pe dreapta congestive parca, o forma mai usoara cu care a fost diagnosticata si fetita mea. Ideea e ca mereu cand e f liniste in jur aud ceva, un zgomot/fosent care uneori se intensifica lateori uit de el. Aseara mi s-a infundat deodata iar mai puternic urechea in urma unor pocnete scurte in ureche, o senaztie ca si cand se desfunda dar senaztia totusi s0a transformat intr-o si mai adanca infundare. Senzatia de infundare de dinainte era una mai surda ca sa o numesc asa, parca mai in adanc, acum e ca atunci cand as avea apa in ureche sau un dop. M-am panicat si m-am dus din nou la ORL, alt medic decat cel initial. Mi-a zis ca la urechea stanga nu mai e nimic iar la dreapta vede doar o otita medie subacuta fara puroi dar cu mucus si putin aer intrat. Imi spune ca senzatiile care le am sunt de la acest mucus... Dar totusi nu mi-e clar cum in timpul tratamentului inceput de pe 11.06.2014 si pana azi senzatia de ureche infundata s-a accentuat iar fosnetul din ureche inca nu a disparut. Iau ca tratament 1 g augmentin la 12 ore, tador la 12 ore plus omeran si de azi mi-a recomadat inhalatii cu inhalant si in plus in loc de spray ptr respiratie mi-a dat picaturi si niste pastilute de fluimucil.
E normala o astfel de evolutie? M-am si saturat sa merg la atatia medici.
Este foarte enervanta senzatia de ureche infundata, parca nu mai am simturi pe partea dreapta.
Am uitat sa mentionez ca dr la care am fost azi a zis ca timpanul este perfect nu are nicio pb.
Astept o parere va multumesc.
9 comentarii
0
15-06-2014, ora 15:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ititi Tt ce sa postat aici despre OTITA SEROASA sau CATAR TUBAR
acolo o sa intelegeti ca pana nu rezolvati problema cu nasul..si nu trece inflamatia din rinofaringe.. urechea NU are cum sa se desfunda
0
15-06-2014, ora 15:46
Roxanicaeu
Nu este medic/terapeut
Roxanicaeu
Ok a inteleg ca e o chestiune de timp si atentie sporita la a desfunda narile correct, fara sa imi fac griji de alte complicatii (referitoare la auz/timpan). Va multumesc din suflet ptr promptitudine.
Am fost diagnosticata si cu recusinuzita (sper ca am scris bine). Ar trebui schimbat tratamentul cu augmentin, am luat si acum cateva luni acest trata, ment ptr o masea de minte inflamata. Sa mai consult alt medic? Am fost la Arcadia si la MEdcentr Iasi pana acum. Mucusul din nas cand se infunda nasul (ca si acum de ex) vine de culoare maro spre roz. E normal? Multumesc!
0
15-06-2014, ora 15:47
Roxanicaeu
Nu este medic/terapeut
Roxanicaeu
Inca ceva, e posibil ca augmentinul sa nu fie efficient in cazul meu?Inca am nasul infundat, ce e rept nu la fel de tare ca la inceput dar tot e. Sanatate!
0
16-06-2014, ora 11:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
antibioticul.. NU desfunda nici nasul.. nici urechile
are cu totul alta actiune si in cazul DVs.. NU este indicat
exista alte tratamente care le gasiti pe forum
0
16-06-2014, ora 21:00
Roxanicaeu
Nu este medic/terapeut
Roxanicaeu
unde anume sa gasesc alte tratamente?de ce nu e indicat augmentinul?ma puteti ajutabcu un tratament?nimic.din ce mi a dat sa inteleg ca nu ajuta?deja sunt f irascibila si trasnmit si fetei o stare de agitatie.azi tot infunfata urechd b chiar si cealalata putin.plus cd suflu nasul ba e mucus trandparent ba roziu ba f galben uneori un galben murdar..iar am tendinta de a face febra...am intrat in panica ma iau si transipiratiile instant fara motiv...sa imi spuneti va rog.un tratament.n am avut otita pana acum nu stiu ce sa fac. imi vi e greu si cu serviciul mai ales c nu imi pot lua nici cm sa ma pot ocupa cum.trebuie de fetita si de mine.am observat ca aseara inainte de a fce baie eram parca mai nine ba chiar cd inghiteam de fiecare data plesnea urechea si tot se desfunda, azi parca am luat-o de la capat.
0
17-06-2014, ora 11:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul indicat de medic trebuie urmat si va intoarceti la ORL
dupa 3-5 ziel de tratament pentru ca medicul sa vada evolutia bolii
nasul trebuei desfundat bine cu iunhalatii, aerosoli, administrat spreiuri nazal epana aveti o respiratie libera
urechle trebuie incalzite bine,
foilositi gume de mestecat si tab de supt Voseptol
ati citi ce sa scris pe forum la Otote seroase sau catar tubar?
mai cititi ce sa scris la Rinite Alergice
0
17-06-2014, ora 21:21
Roxanicaeu
Nu este medic/terapeut
Roxanicaeu
am fost azi la medic a zis ca e ok evolutia a disparut infectia, mi a dat drumul si urechea..nu in totalitate insa senzatia aia groaznica s a ameliorat. inca am dureri de cap/tample si uneori mucusul e colorat dar nu in acelasi timp in ambele nari, azi a fost un galben mai inchis o culoare f nedefinita. dr mi a bagat azi ceva in nas niste pic xu ajutorul unui betisor ptr ca sa se mai desfunde nasul si urechea, am ramas cu o jena ca a fost introdus destul de mult in int dar probabil asa se procedeaza. ce e ciudat ca s a mai deafundat dar uneori aud sunetele xu ecou, dar e incomparabil cu ce am avut, cevaul ala care tinea acolo si nu mai aizeam bine, pfuuu!!!
0
18-06-2014, ora 08:17
Roxanicaeu
Nu este medic/terapeut
Roxanicaeu
nu stiu cum se face in aceasta dimineata iar am urechea infundata...cine sa mai inteleaga...
0
22-06-2014, ora 00:00
Roxanicaeu
Nu este medic/terapeut
Roxanicaeu
buna seara. mentionez ca mi a revenit auzul aproape de normal. pb eate ca mai am senzatia de ureche infundata dar nu la aceeasi intensitattate, mult mai usor dar totusi e o jena mai ales dimineata plus durere usora.e normal?miercuri se fac 2 sapt de cand s a diagnosticat otita, nu trebuia sa treaca de tot?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: