otita externa furunculoasa rog raspuns

08-12-2011
cezar_g
Nu este medic/terapeut
cezar_g
Am fost la medic si am fost diagnosticat cu otita externa furunculoasa. Am primit tratament : oxacilina 50 mg cate 2 / 8 ore si tador 25 mg 3/ zi. Am tratamentul de 3 zile si parca durerile sunt mai apasatoare. A aparut si scurgere din ureche de culoare galben-verzuie.De curatat urechea nu mi-a dat nimic.
Este bun tratamentul si ce ar trebui sa fac in continuare, sa astept ? Va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
09-12-2011, ora 10:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. ar fi fost bine oxacilina la 6 ore.. nu la 8
2 trebuei sa mai mergeti la ORL.. sa aspire secretiile din ureche si sa puna un tratament local
0
03-07-2013, ora 08:08
loghin
Nu este medic/terapeut
loghin
buna ziua,
baietelul meu de 8 luni a fost diagnosticat in prima faza cu otita medie supurata bilaterala, am facut tratament cu augumetin 2, 5ml/12h.am terminat tratamentul si la 5 zile ia curs urechea dr.apoi a fost diagnosticat cu otita externa furunculoasa si am facut tratament cu oxacilina 7 zile si local ciplox de 3 ori pe zi/2pic, la a4-a zi de tratament iar ia curs urechea.dupa 7 zile de tratament tot asa era si nea mai dat inca 3 zile de continuat tratamentul+alcool boricat.de o luna ne chinuim.va rog sa-mi spuneti daca ati mai avut cazuri de astea si ce ar mai trebui sa fac ?
0
03-07-2013, ora 10:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. am vazut cazuri de tratament incomplet sau incorect
1 asa gen de probleme se trateaza numia la un cabinet ORL..dotat cu miscroscop si aspirator
nicidecum la med de familie sau pediatru
2 daca nu exista ORL.. in ambulator la care sa mergeti
faceti internare in clinica ORL cat mai urgent posibil
3 orice probleme de ORL.. tratata corect in copilarie NU lasa sechele
daca nu se trateaza corect otita acum
copilul ramane cu perforatie de timpan si probleme cu medicii ORL pentru tot restul vietii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: