sambata noaptea mi s-a infundat urechea si duminica mi-a zis ca am otita externa

27-04-2010
anaderoll
Nu este medic/terapeut
anaderoll
d-nule dr, spuneti-mi va rog, in cazul unei otite externe trebuie stiuta etiologia acestei infectii?sambata noaptea mi s-a infundat urechea, iar duminica cand am fost la urgenta, medicul mi-a zis ca am otita externa., dar nu mi-a zis daca un germene a provocat infectia, , mentionez ca nu am avut dureri sau febra, , iar tratam pe care mi la dat este:diprosalic, sol.., ketonal tb,...si olynth spray..si inca o intrebare ce rol are olynth-ul in aceasta otita?multumesc!
5 comentarii
0
27-04-2010, ora 22:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
olintul.. in otita Externa.. NU are nici un rol.
este o eroare de diagnostic sau de tratament.
posibil la urgente era un medic rezident!
mergi la cab ORL la policlinica !!!
0
29-04-2010, ora 12:25
anaderoll
Nu este medic/terapeut
anaderoll
da, intr-adevar era un medic rezident...am uitat sa precizez ca a scos din ureche un lichid...dar diprosalic solutia prescrisa este indicata in otita?
0
29-04-2010, ora 14:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este bun dar pentru termen de 5-7 zile nu mai mult
0
09-02-2012, ora 10:26
xxalina19
Nu este medic/terapeut
xxalina19
Buna ziua! Am dureri f mari in zona urchii drepte. Am fost ieri la ORL si mi-au scos din ureche o bucata intarita de vata care ramasese lipita cumva si a provocat o infectie. Doctorul mi-a recomandat sa tin in ureche rivanol 3/00 inmuiat intr-un tampon de vata si sa il schimb din 3 in 3 ore. Mi-a administrat ca tratament doar nurofen forte si un antialergic, nu iau nici un antibiotic. Mentionez ca durerile le am incontinuare si s-au lasat si in partea de jos la maxilar, abia daca pot sa deschid gura. Ce ar trebui sa fac?
0
09-02-2012, ora 11:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi la un medic Stomatolog.. sa vezi daca nu e si o masea implicata
sa reviila ORL.. pentru aspiratii locale si tratament local
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Urechi înfundate
  •