otita cronica

13-12-2007
nina.rotar
Nu este medic/terapeut
nina.rotar
in copilarie am facut o otita acuta la urechea stanga care mi-a perforat timpanul, indicatia era pentru operatie, insa implicau riscul pierderii auzului la vremea aceea, fapt pentru care parintii nu m-au dus la operatie. otita s-a cronicizat, aproape fiecare raceala fiind insotita de scurgeri purulente din ureche cu senzatii pulsatile. in jurul varstei de 18 ani am facut un tratament de acupunctura care a ameliorat situatia, adica scurgerile purulente erau mai rare, adica de aprox.3 ori pe an si nu la fiecare raceala. Auzul urechii stangi a fost afectat, insa nu stiu in ce masura pentru ca nu am facut niciodata audiograma. singura precautie este sa evit patrunderea apei in ureche. acum am 32 de ani si intrebarea mea este urmatoarea: la aparita episoadelor de scurgeri auriculare purulente este nevoie de antibiotice si daca da, ce fel? este nevoie de interventie chirurgicala si daca da, in ce consta aceasta? ultima intrebare: ce riscuri implica neluarea nici unei masuri? multumesc.
1 comentarii
0
13-12-2007, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.La reacutizarea otitei este inticat sa faci o secretie otica si obligatoriu Antibiograma, numai atunci o sa stii ce flora este in urechea ta si la ce antibiotic este sensibil.
2.Cred ca este nevoie urgent de o interventie chirurgicala. Ea consta in curatarea celulelor de os afectate din spatele timpanului si osului mastoidian.
3.Riscuri sunt f.multe. Fiecare supuratie mai erodeaza osul si structurile anatomice ce se afla in zona.
Poti face o labirintita cu ameteli mari si puternice, poti perde in totalitate auzul, si cel mai grav...o meningita sau un flegmon cerebral.
-
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.