otita congestiva!

21-11-2008
sorin7907
Nu este medic/terapeut
sorin7907
buna ziua! am fost la un doctor orl-ist si mi-a zis ca am otita congestiva stanga faza per-perforativa! m-a curatat in ureche, mia pus o mesa de tifon si am urmat un tratament compus din : augmentin de 1g/1pastila la 12h, , ketoprofen de 200mg, 1pastila pe zi, algozone 2, 3 pastile pe zi, solutie auriculara, 5, 6 picaturi! am urmat acest tratament timp de 1saptamana! problema e ca am un zgomot ciudat in ureche, ca un tiuit, cateodata se aude exact zgomotul care il face o scoica pusa la ureche! a 2-a problema e ca dupa vreo 3 zile de tratament au inceput niste dureri de maxilar in partea stanga sus, cu tot cu masele.si mai am cand si cand niste dureri in ureche, care apar si dispar foarte rapid, nu este o durere constanta!! nu stiu ce sa fac, ce pastile sa mai iau.daca stie cineva vreun remediu, sau a mai avut aceasta problema il rog sa posteze aici un raspuns!multumesc si multa sanatate tuturor!
4 comentarii
0
21-11-2008, ora 19:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sorin. este posibil ca sa ai o problema, paralel, si la o masea..
este bine sa mergi la stomatolog, sa excluzi posibilitatea unei carii.
Deasemenea este bine sa mergi la ORL. sa faci o audiograma si o timpanograma. Pentru a sti de la ce nivel este acel zgomot din ureche.
daca este legat de urechea medie, se rezolva cu tratament., dace este legat de nervul auditiv.. lucrurile se coplica.
faci investigatii si dupa aceea o sa stii ce trebue sa tratezi.
0
21-11-2008, ora 19:47
sorin7907
Nu este medic/terapeut
sorin7907
la masele nu am nici o carie, sint perfecte!! ciudat mi se pare faptul ca nu sint constante durerile...apar subit si la fel si dispar...imi puteti spune care ar fi cauza durerii din ureche??ma mai doare cand si cand.poate nu e destul de puternic tratamentul pe care lam luat?!
0
21-11-2008, ora 19:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu, nu cred ca e slab tratamentul.
Ai avut un tratament complet si complex..
trebue sa stii ca urechea doare si din alte cauze.. o problema la coloana cervivala, o problema la articulatia temporomandibilara.. tot pot iradia in ureche.. si cel mai des urechea doare de la un curent. Neuralgiile de n.trigemen.. radiaza in ureche.
mai mergi odata la ORL.
0
21-11-2008, ora 20:14
sorin7907
Nu este medic/terapeut
sorin7907
ok! cu durerea am inteles. dar ramane acest zgomot stresant!!!!!!!! oricum o sa ma duc la doctor cat de curand, multumesc foarte mult pentru informatii!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: