otita colesteatomoasa exista tratament prin endoscopie?

12-07-2009
yurina
Nu este medic/terapeut
yurina
Buna ! Am fost diagnosticata cu otita colesteatomoasa si as dori sa stiu cum as putea sa mi dau seama daca colesteatomul este de marime mica sau mare si daca e nevoie urgenta de operatie.?As dori sa inreb daca acest colesteatom se poate scoate prin ureche in urma unei interventii endoscopice? Daca colesteatomul are dimensiuni mici poate sa fie distrus dupa un tratament local(infiltratii in urece cu antibiotice)?Si se poate scoate prin ureche prin inerventie endoscopica aici in Romania? A ti putea sa mi spuneti in ce oras si la ce clinica ORL exista acest enoscop si se poate face tratamente chirurgicale cu el in otita colesteatomoasa?? Spuneti mi va rog daca as face o tomografie compiuterizata de mastoida s ar putea vizualiza exact marimea colesteatomului???/ Va multumesc mult
4 comentarii
0
12-07-2009, ora 21:52
yurina
Nu este medic/terapeut
yurina
PT D - UL DR FLUERRU VA ROG FRUMOS SA MI SPUNE TI DACA IN OTTITA COLESTEATOMOASA COLESTEATOMUL SE POATE CURATA TOTAL PRIN ENDOSCOPIE ORL SI DACA SE PRACTICA ACEASTA METODA LA NOI IN TARA ??? ATI PUTEA SA MI SPUNETI NISTE NUMERE DE TELEFON DE LA CLINICILE CARE AU IN DOTARE SI FOLOSESC ACEST ENDOSCOP PT A EXTIRPA COLESTEATOMUL (VA ROG FRUMOS) CUM SE POATE DEPISTA MARIMA MAI PRECISA (DACA E MARE SAU MIC) A COLESTEATOMULUI??? PRIN TOMOGRAFIE COMPIUTERIZATA PE MASTOIDE SE POATE VIZUALIZA EXACT MARIMEA COLESTEATOMULUI ??? SI DACA EL A AJUNS LA OS SAU NU ?? VA ROG DATI MI NISTE SFATURI IN LEGATURA CU O METODA MAI MODERNA SI MAI PRECISA A TRATAMENTULUI CHIRURGICAL IN OTITA COLESTEATOMOASA !! MULTUMESC MULT
0
12-07-2009, ora 22:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA.. investigatiea corecta pentru a depista marimea colesteatomului este RMN.
deobicei depista in faza incipienta si mic in volum, situat in apropierea timpanului.. poate fi scos prin aspiratie si tratamente cu alcool.
DAR acest lucru se intampla la 1 poacient din 100.
In rest colesteatomul cuprinde mai multe structuri din urechea medie( osicioare, ligamente) si celulele mastoidiene.. in asa cza se recurge la interventie clasica.
0
12-07-2009, ora 22:35
yurina
Nu este medic/terapeut
yurina
Prin tomografie comp sau RMN se poate vizualiza cel mai bine marimea ?? Medicul in timpul operatie poate sa si de aseama daca a curatat total colesteatomul ??De ce mai trebuie afacuta a doua operatie de colesteatom dupa un an de zile de la prima operatie ?? (sa se verifice daca au mai ramas sau nu resturi de colest. de la prima operatie !!?DOAR CU O SINGURA OPERATIE (CU PRIMA OPERATIE )nu se poate rezolva totul?? Sunt 2 feluri de operatie interna si externa(care comunica cu exteriorul ), ati putea sa mi spuneti denumirea madicala a termenilor pt operatie ?? Eu am depistat aceasta boala in urma cu 2 sapt, oare cat de tare sa ma grabesc pt operatie ?/si daca se poate face si in citeva saptamini daca urechea mi o simt uscata?/ Pe ce sait as putea afla mai multe informatii despre tratam chirurgical in otita colesteatomoas?? VA MULTUMESC MULT D NUL DOCTOR
0
13-07-2009, ora 11:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tastati pe google.. Colesteatom.
sau Otita colesteatomoasa..
si o sa gasiti toata informatia.
cred ca cel mai corect este sa va internati in clinica ORL.. is sa lasati medicul sa decida ce investigatie trebue si ce tratament!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: