otita la un copil de 4 ani

23-11-2010
gavriladiana@gmail.com
Nu este medic/terapeut
gavriladiana@gmail.com
la inceputul lunii oct., copilului de 4 ani, i-a curs nasul, dupa doua saptamani de tratamente naturiste a facut otita, iar acum iarasi acuza aceleasi dureri, pentru prima otita a facut tratament cu zinat, otis, i-a trecut otita dar nasul aramas cu probleme, otita poate reveni la asa perioada de scurta?
e primul an cand merge la gradinita
47 comentarii 12 Înainte ›
0
23-11-2010, ora 13:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca Nasul NU a fost tratat corect, aspirat, si copilul NU a respirat pe nas normal.. DA.. otita poate sa treaca in cronica.. sau in una supurata !
Aveti grija de respiratia nazala
0
26-11-2010, ora 10:46
daniellla_
Nu este medic/terapeut
daniellla_
buna ziua.prin martie 2009 am suferit o interventie chirurgicala la dantura, maseaua de minte nu a spart si plecase spre ureche(asa mi s a spus).interventia a durat 2 ore, a fost crestata gingia si cu greu a fost extrasa. Dupa 2 luni au inceput niste mancarimi in ureche, apoi durere, nu foarte mare, am fost la 5 medici si mi au dat asa: solutie auriculara-nu a trecut-, acid boric-nu a trecut-, locoid-nu a trecut-, exoderil-nici cu asta nu a trecut, ba din contra ma doare mai rau si am niste mancarimi groaznice, cu arsura.ce sa mai fac?va rog frumos sa ma ajutati.Dana
0
26-11-2010, ora 12:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.nu cred ca problema cu urechea este de la dinte.
2. ma intereseaza diagnosticul pus de un medic ORL.. ce ai la ureche ?
0
26-11-2010, ora 12:16
daniellla_
Nu este medic/terapeut
daniellla_
otita externa
0
26-11-2010, ora 14:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
otita externa este de la betisoare sau alte obiecte nemedicale.. cu care se umbla in urechi
1. apa oxigenata 10 pic.. lasat sa fearba si sa elimine tot de acolo.
2 sters cu un prosopel la intrare tot
3. GArasone 5 pic calde pentru 10 minute
4. sters la intrare tot ce se elimina
5 Alcool boricat cald pentru 10 min
6 sters la intrare tot ce se elimina
7 Uscat Interiorul urechii cu uscatorul de par 4-5 min.
NU se mai da apa in ureche niciodata
aceste manevre de tratam, ent se repeta de 2-3 ori pe zi dupa posibilitati
0
29-11-2010, ora 22:48
Lacramioara Popa
Nu este medic/terapeut
Lacramioara Popa
Buna seara!

Am citit cu mult interes raspunsurile dvs. oferite cu generozitate pe forum pacientilor.
Stimate d-le doctor, in urma unei otite seroase externe am ramas cu o aderenta a serului pe timpan ( inspre exteriorul urechii), care imi creeaza o stare de disconfort accentuat. Am urmat un tratament cu Augmentin 1000 si doua feluri de picaturi 9 (siprofloxasin, deximetazon 21/fosfat). Imi puteti recomanda o metoda de curatare a urechii, sau este o procedura ce poate fi executata exclusiv la cabinetul ORL? Eu locuiesc actualmente la Istanbul si comunicarea cu cadrele medicale de aici este uneori dificila...
Va multumesc anticipat
0
30-11-2010, ora 10:40
daniellla_
Nu este medic/terapeut
daniellla_
va multumesc frumos!
banuiesc ca tratamentul dureaza 1 saptamana.
0
30-11-2010, ora 12:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Lacramioara Popa

da, ar fi mai bine daca ati face aspiratii a secretiilor otice la un cabinet ORL.
exista si posibilitate folosirii unui sprei pentru curatarea dopurilor de ceara
NU e cazul sa folositi betisoare pentru a sterge in ureche.. fiindca se impinge mai profund ceara.
e suficient sa stergeti ceara care ese in afara.. si sa uscati interiorul urechii dupa baie cu uscatorul de par.
0
30-11-2010, ora 12:47
Lacramioara Popa
Nu este medic/terapeut
Lacramioara Popa
Multumesc.
Am incercat metoda cu uscatorul de par, dar medicul la care am fost astazi mi-a spus ca lipita de timpan se vede o secretie alba pe care nu o poate indeparta cu aspiratorul. Maine voi merge la un consult ORL la spital.
In lipsa dopurilor de ceara apa oxigenata poate cauza o rana pe timpan sau in conductul auditiv? Durerile de ureche au inceput in urma instilatiilor cu apa oxigenata si ulei caldut pt. a inmuia un dop inexistent.
Otita a inceput ca mancarimi f. puternice, iar acum in urma tratamentului mentionat nu simt nici o imbunatatire. Mancarimile au inceput din nou cu intensitatea celor initiale.
0
03-12-2010, ora 21:43
Lacramioara Popa
Nu este medic/terapeut
Lacramioara Popa
Stimate d/le doctor, am fost la ORL si medicul mi-a spus ca banuieste ca ar fi o ciuperca (depunerea alba) si mi-a prescris doua feluri de picaturi, apa oxigenata cu eau de bonique (nu stiu ce este, parca ar fi apa de colonie) si castellani (un antifungic). Tratamentul dureaza 10 zile. Problema e ca atunci cand pun picaturile (mai ales) ma doare urechea infernal si nu stiu cum o sa rezist atatea zile. Saptamana viitoare vine sotul meu in Romania pt. cateva zile. Imi puteti recomanda ceva ce poate cumpara din farmacie, poate un tratament mai putin dureros? Ma chinui deja de trei saptamani cu urechea drreapta si am impresia ca n/o sa/mi treaca niciodata.
Va multumesc pt timpul si raspunsul acordat.
0
04-12-2010, ora 19:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o simpla micoza.. nu doare asa puternic.
POsibil sa aveti o afectiune mai serioasa a urechii medii
NU am ce sa va recomand pana nu stiti sigur ce aveti la ureche.
mergeti la medic si ii spuneti ca durerile se accentueaza la tratament ( oarecum o micoza se inmoaie in 1-2 zile si ar trebui sa se elimine la aspiratie)
0
07-12-2010, ora 21:25
RM_1980
Nu este medic/terapeut
RM_1980
Buna ziua
Deoarece sambata mi s-a infundat urechea stanga si tot week-end-ul nu am reusit sa o desfund (jeturi apa calda, humex spray), luni am mers la un medic ORL-ist. M-a diagnosticat cu otita externa si am primit tratament cu: Nurofen 200, 2x1, Ciplox 2x2 picaturi, Clotrimazol 2 pic/zi, Olynth. Problema e acum ca, in urma tratamentului cu picaturi, urechea s-a infundat si mai tare, si parca incepe si dreapta sa se infunde. Care ar fi solutia? Trebuie sa precizez ca urechea nu doare, doctorita zicea ca parca si ganglionii sunt inflamati.
0
09-12-2010, ora 16:35
RM_1980
Nu este medic/terapeut
RM_1980
Puteti sa imi spuneti o modalitate de a desfunda urechea cand diagnosticul e otita?
Am trecut pe antibiotic oral, dar urechea tot infundata este.
Multumesc,
0
09-12-2010, ora 17:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
unica metode de a desfunda o ureche cu Otita externa este la Cab. ORL.. aspiratie facuta de medic.
ati experimentat deja suficient cu jetul cu apa si Humex
0
09-12-2010, ora 20:23
RM_1980
Nu este medic/terapeut
RM_1980
:) Multumesc pt raspuns.
Singurul lucru care ma uimeste este ca am fost deja saptamana aceasta la 2 medici ORL-isti care nu au reusit sa rezolve problema in nici un fel, ba, mai mult, s-a agravat, in sensul ca s-a infundat si a doua ureche, neexistand secretii. Chiar asa se face oare medicina, pe nimerite? Poate ai asta, poate nu, hai sa te infundam de niste antibiotice fara sa iti facem nici un fel de analize, poate merg. sau poate nu. sau hai stai tu asa surda vreo cateva luni pana ne dam seama ce ai.
O seara minunata!
0
13-12-2010, ora 17:50
ming_shu1984
Nu este medic/terapeut
ming_shu1984
Am un baietel de 3 ani care dupa rinofaringite repetate (primul an de gradinita) a fost diagnosticat cu otita medie acuta. Tratamentul primit 5 ml agumentin bis la 12 ore, picaturi otocalm nu pare sa-si faca efectul nici dupa 6 zile iar copilul se pange in continuare de durere de cap si de ureche. Precizez ca la inceputul tratamentului a facut si febra dar acum nu mai face. Este normal ca durerile sa dureze asa mult?
Va multumesc!
0
13-12-2010, ora 20:11
darius_86
Nu este medic/terapeut
darius_86
buna seara,
Domnule doctor va rog sa imi spuneti si mie daca Ospenul 1500 ca si antibiotic este eficient in tratarea otitei, pentru ca am fost racit si m-a durut in gat cateva zile, am luat decasept si la recomandarea farmacistului si antibiotic adica : ospen 1500 pe care l-am luat : o pastila la 12 ore (de la farmacie mi s-a spus astfel), iar acuma dupa ce mi-a trecut dererea in gat si nu mai tusesc, am observat ca am foarte tare infundat nasul cu secretii nazale si urechea stanga e parca infundata si la fel si nara stanga e infundata, plus ca in urechea stanga aud un " i " prelungit ca un sunet subtire a vocalei " i ", am fost la farmacie si mi s-a recomandat OTOCALM a zis farmacista ca e bun daca am otita. Pun 3-4 picaturi de OTOCALM si iau in continuare OSPEN 1500 o pastila la 12 ore, si parca ma simt putin mai bine. Deci de auzit aud cu urechea stanga dar parca ma aud in craniu cand vorbesc, e o senzatie foarte ciudata, spuneti-mi ce altceva pot sa mai iau, antiinflamator?, decongestional nazal? Am olinth sa ma dau ? sunt asa de sambata cu urechea infundata si la fel si cu nara stanga infundata, parca ar avea legatura?! :)
Va rog sa ma ajutati
Cu stima, REDES DARIUS
0
13-12-2010, ora 22:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ming_shu1984
NU, nu e normal.
orice otita trebuie tratata la medicul ORL.. si in tratamentul otitei trebuie sa fie incluse picaturile nazale.
mergeti la ORL

: darius_86
poti sa.mi explici de ce e mai simplu sa mergi de 2 ori ;la farmacie sa ei.. ceva care nu te ajuta.. sa afectezi ficatul si stomacul.. inloc sa mergi corect si frumos la ORL.. sa vezi de ce ai nevoie !??????????
0
14-12-2010, ora 18:36
Lacramioara Popa
Nu este medic/terapeut
Lacramioara Popa
Buna seara!
Stimate d/le doctor, picaturi auriculare pe baza de dexametazon-21fosfat, folosite pe fondul unei otite micotice, pot perfora timpanul? Pentru ca de asta sufar acum. Am senzatia ca am apa in ureche (imi si curge din nou), ciuperca este inca prezenta pe o parte din timpan, iar azi dimineata mi s-a infiltrat solutie antifungica in urechea medie, care mi-a dat o stare de vertij groaznica.
0
14-12-2010, ora 19:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu picaturile dau perforatie.. ci infectia micotica erodeaza timpanul.
dar aceste picaturi nu sunt eficiente pentru micoza..
1. Aspiratiile din ureche
2 picaturile pe baza de clotrimazol si cele pe baza de alcool
3 toate modalitatile de a usca urechea in interior ( inclusiv cu uscatorul de par. ( micoza nu se dezvolta in mediu uscat )
0
15-12-2010, ora 18:47
darius_86
Nu este medic/terapeut
darius_86
buna seara domnule doctor, sa stiti ca v-am ascultat sfatul chiar si daca a trebuit sa merg dupa program la medicul ORL-ist, si mi s-a pus diagnosticul de OTITA " severa" sau "supuroasa" nu inteleg celalalt cuvant si mi s-a prescris de catre d-l doctor urmatoarele: Ampicilina 500mg, 1 pastila la 8 ore, paduden 200mg pt antiinflamatie (cred) si picaturi pentru nas: pinosol 10 ml, cate 2x2 pic pe zi. plus otocalmul care mi l-a dat initial de la farmacie pt ureche si mi-a zis doamna docor Cotan Maria (Arad) ca luni sa merg sa imi desfunde cu presiune ??, ce stiu eu, urechea.
V-as intreba ce inseamna acest procedeu de desfundare cu presiune?? nu exista posibilitatea sa mi se sparga timpanul??? mi frica de mor de vre-o oarecare problema ulterioara :(
Cu stima, DARIUS REDES
0
15-12-2010, ora 19:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o simpla insuflatie de aer. cum ti.ai sufla nasul mai puternic. mergi fara grija
0
28-01-2011, ora 10:47
Lacramioara Popa
Nu este medic/terapeut
Lacramioara Popa
Aplicarea de crema Triderm (clortimazol 10 mg, 1mg gentamicina, 1000UI) in ureche vreme de 7 zile (de 2 ori pe zi) in prezenta unui timpan perforat, poate fi ototoxica? Desi urechea pare a fi vindecata dupa o otita externa, seroasa si in final micotica, am o senzatie de tensiune greu de definit. Ca si cand as fi incasat o palma peste ureche, fara durere, doar cu senzatia de amorteala. ORListul mi-a spus ca urechea e ok, dar senzatia aceasta ciudata persista.
Va multumesc
0
28-01-2011, ora 12:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
a, impresia ca la Dvs.. e mult mai complicat decat pare.
trebuie sa faceti un CT.. la ureche.. ca sa excludeti varianta unui colesteatom in spatele timpanului
0
08-07-2011, ora 17:36
elenabucur
Nu este medic/terapeut
elenabucur
am avut acum un an otita, la ambele urechi, am fost la orl, am urmat tratamentul, dupa care a inceput sa imi curga din ureche dupa cateva zile ceva galben verzui, mi-a trecut dar inca imi curge un lichid galben, si aud un fel de tiuituri. am fost acum o luna sau doua in urma la un orl-ist si nu mi-a spus ca as avea probleme la ureche, insa a descoperit ca am rinita cronica + cazeum pe amigdala, am fost si la un alt medic inainte si mi-a spus ca am depozite de candida, am facut un exudat faringian a iesit negativ, vreau sa merg iar la un consult sa vad ce fac cu urechile astea... de rinita cronica nu stiu cum voi putea scapa... insa ma deranjeaza ingrozitor mai ales ca eu cant, si pur si simplu ragusesc intr-una si imi haraie vocea si nu mai stiu ce sa fac.
0
08-07-2011, ora 19:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am impresia ca iesti total neglijata din punct de vedere ORL
cred ca o internare in clinica ORL.. ar rezolva in 5-110 zile toate problemele ORL acumulate
0
10-07-2011, ora 10:13
elenabucur
Nu este medic/terapeut
elenabucur
ok, multumesc, si as mai vrea sa stiu daca se poate scapa cumva de rinita cronica... adica, ma gandesc ca e cronica, adica e permanenta...
0
10-07-2011, ora 11:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
UN tratament corect medicamentos.. + tratament local cu aerosoli, inhaltii si spalaturi nazale.. VIndeca in 80% rinitele
celelalte 20%.. pentru vindecarea... se operaza cu radiofrecventa
0
14-07-2011, ora 09:06
Crys3fun
Nu este medic/terapeut
Crys3fun
Dupa cateva semne incipiente (mici dureri locale zona canalului auditiv) care au inceput de sambata, problema mi s-a agravat luni seara cand am simtit o presiune in zona timpanului ( ca si cum era ceva lipit de el). Marti m-am prezentat la ORL unde am fost diagnosticat cu o otita medie. Mi s-au prescris Nistatina 500mg (2/zi, 3 zile), Eficef 500mg (2/zi, 3 zile) si solutie auriculara. Bun, am inceput tratamentul rapid, inca de marti seara, numai ca aseara situatia s-a agravat: febra, inflamarea amigdalelor (pe partea cu urechea "defecta") dar mai ales acumularea unei presiuni semnificative in urechea medie ( asa simt eu, daca fac miscari ale mandibulei simt ca ceva este acolo sub presiune.
Credeti ca este o evolutie normala a bolii sau este cazul sa fac o noua vizita la ORL?
Cele 2 antibiotice le-am luat impreuna, nu decalat in timp (am uitat sa intreb medicul cum exact se administreaza); am procedat gresit?
Multumesc.
0
14-07-2011, ora 09:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice boala avanseaza in simptome.. adic se agraveaza..3-5 zile dupa care incepe perioada de vindecare..
Este bine sa mergi al ORL.. sa vada daca nu e cazul de aspiratii a secretiilor din ureche..
Adaugă un comentariu / răspuns
47 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: