osteoporoza

17-10-2009
lakkys
Nu este medic/terapeut
lakkys
buna ziua. am si eu o intrebare. poate cineva sa mi spuna daca a facut tratament naturist pt osteoporoza si daca a dat rezultat?eu am avut o problema serioasa de sanatate. am fost diagnosticata cu un neoplasm la colon in 2003 si tratamentele pt asta au dus la aparitia altor boli cum ar fi osteoporoza. eu tratament alopat nu pot face, si as vrea sa fac ceva naturist.vreau sa stiu daca acupunctura da vreun rezultat.daca a facut cineva acupunctura as vrea sa mi spuna si mie cateva vorbe despre rezultat.va multumesc
2 comentarii
0
26-10-2009, ora 11:28
Donamishi
Nu este medic/terapeut
Donamishi
Nu sunt doctor, dar din ce am studiat si am trait alaturi de mama mea care are 82 de ani pot sa-ti spun ca nu este o afectiune reversibila, ca o data pierdut calciul din oase nu se mai poate decat incetini evolutia si cu tratament medicamentos. Consuma multe alimente bogate in calciu, mai ales lactate dar asigurate ca se asimileaza calciul.Cea ma i eficienta est e branza de capra si laptele de capra dar de la un furnizor sigur de la tara nu din comert "botezate " in fel si chip dar aceeasi "Marie cu alta palarie" Foarte importanta este si varsta, cu cat incepimai timpuriu e cu atat mai bine, mai ales cala menopauza se accentueaza aceasta pierdere a calciului din masa osoasa. In timp aceasta afectiune duce la scaderea in inaltime si mai ale ;la dureri articulare foarte mari.
0
26-10-2009, ora 22:17
lakkys
Nu este medic/terapeut
lakkys
pt donamishi
va multumesc pt sfaturi dar dat fiind faptul ca am avut un cancer la colon am o destul de mare intoleranta la lactateadica nu prea manac lactate mai deloc si de altfel si doc gastroentrolog m a sfatuit sa nu prea manac lactate oricum ar fi ma descurc tare greu cu mancarea deoarece nu prea suport sa manac cinestie ce. cand am fost diagnosticata avea 38 de ani, acum am 45 si chiar imi pare ca am mai scazut in inaltime.eu as dori sa gasesc sa fac ceva tratamente naturiste sa incerc daca pot, sa mai recuperez ceva si cel mai imp este sa stopez. am mai spus tratamente medicamentoase nu pot face deoarece imi deranjeaza boala eu nu am nici stomac nici intestine sanatoasesi la tratament medicamentos asta trebuie. asa ca nu stiu ce voi face. pote voi gasi pana la urma ceva ce sa pot face si eu sa mi fie mai bine.oricum va multumesc pt sfaturi.toate cele bune
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.