osteoliza

03-06-2010
LuluN
Nu este medic/terapeut
LuluN
Buna ziua,
Va rog sa-mi oferiti cateva detalii legate de "zone de resorbtie - osteoliza" si anume daca in afara de cancer osos ea poate sa apara si in alte afectiuni osoase. Si care sunt investigatiile sau analizele care ar trebui efectuate.
Cu multumiri,
5 comentarii
0
03-06-2010, ora 23:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Expresia """zone de resorbtie - osteoliza""" reprezinta doar o constatare radiologica, ce poate apare in sute, poate mii de afectiuni. Nu va ganditi la cancer, atata timp cat exista enorm de multe afectiuni ce se manifesta astfel.
Mult mai important decat examenul radiologic este examenul clinic, prin urmare consultati un ortoped.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-06-2010, ora 18:22
LuluN
Nu este medic/terapeut
LuluN
Multumesc frumos pentru raspuns. Intre timp am primit o recomandare ptr. efectuarea unui RMN si vom vedea ce este de facut in functie de rezultat!
0
09-06-2010, ora 09:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pentru studiul structurilor osoase Computer-Tomograful este infinit mai fiabil decat RMN-ul, care este rezervat tesuturilor moi (ligamente, muschi, tendoane etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-11-2015, ora 16:56
ionut bv
Nu este medic/terapeut
ionut bv
Buna ziua!
Mama mea a primit urmatorul diagnostic.

structura osoasa neomogena la nivelul capului humeral drept cu schitarea unei arii de osteoliza de aprox. 3 cm

Credeti ca este cancer?
0
24-11-2015, ora 17:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Ceea ce reproduceti D-voastra nu este un diagnostic, ci interpretarea unei radiografii, practicata de catre un radiolog.
Trebuie, evident, sa consultati un ortoped cu buna experienta in chirurgia umarului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.