osteofit palelor inferior as vrea sa-mi explicati ce inseamna?

19-08-2011
me_67
Nu este medic/terapeut
me_67
buna ziua
in urma unei radiografii am fost diagnostificata cu osteofit palelor inferior
as vrea sa-mi explicati ce inseamna? am dureri in calcai dimineata, nu ma pot sprijini in el, dar mai ales simt dureri dupa un repaus prelungit.
am fost la doctor si mi s-a spus ca sunt de la coloana, avant si coxartoza, scolioza.toate pe capul meu la varsta de 43 ani, 1.67 m. 75kg.
stiu ca excesul de greutate e de vina, mi-ati mai spus.
incerc sa slabesc, insa credeti ca problemele se vor sfarsi odata cu scaderea in greutate
am reumatism si mi s-a recomandat tratul injectabil
acestea se fac numai cand am dureri sau se reiau la o perioada
va multumesc din suflet pentru raspuns
15 comentarii
0
20-08-2011, ora 14:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Osteofitele nu reprezinta o problema intrinseca, ci doar o constatare radiologica, ce semnifica distrugerea articulatiilor (artroza) prin supraincarcarea mecanica secundara obezitatii si efortului fizic exagerat.
Nu stiu daca problemele vor incheia odata cu scaderea in greutate, deoarece deja articulatiile sunt distruse, insa nu aveti alta sansa decat normalizarea greutatii si reducerea drastica a efortului fizic.
Daca nici macar nu va propuneti sa slabiti, chiar ca nu aveti nici o sansa de ameliorare a suferintei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
22-08-2011, ora 21:49
me_67
Nu este medic/terapeut
me_67
va multumesc
insa aceste osteofite ma supara, ma doare calcaiul dupa un repaus prelungit
ceva pentru ameliorarea durerilor? chiar sunt dezamagita caci chiar daca slabesc acestea continua sa ma doara?
ajung la concluzia :la ce bun sa mai slabesc?
nu sunt exagerat de grasa, dar poate ca in raport cu inaltimea...
artrostop nu ajuta la refacerea articulatiilor?
chiar nu e nici o speranta, decat sa ma chinui cu durerea?de la varsta asta?
va multumesc anticipat!
0
23-08-2011, ora 08:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este total exclus ca osteofitele sa va supere.
Ceea ce va supara este suprasarcina mecanica aplicata articulatiilor, datorita celor 25 kg in plus (eu nu am 75 kg si am 1, 85 metri..., iar o greutate de 5 kg o simt imediat prin dureri la nivelul genunchiului).
Nu exista absolut nici un medicament care sa va amelioreze suferinta definitiv. De fapt, exista analgezice si antiinflamatoare, insa nu fac decat sa va "pacaleasca" temporar, sugerandu-va ca puteti continua in situatia actuala (greutate, efort).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-08-2011, ora 13:04
me_67
Nu este medic/terapeut
me_67
va multumesc pentru sfaturi
deja m-am pus pe slabit...incerc sa-mi schimb modul de viata prin alimentatie, in speranta ca voi reusi sa imi ameliorez starea
numai bine si va multumesc
0
25-08-2011, ora 13:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Tineti-ne la curent!
Este foarte important sa avem un exemplu pozitiv, al cuiva ce reuseste sa-si modifice obiceiurile alimentare si, implicit, sa slabeasca...
Dar nu este vorba doar de speranta de a reusi, ci de convingerea ferma!!!
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
02-09-2011, ora 11:16
me_67
Nu este medic/terapeut
me_67
buna ziua

m-am pus pe slabit...insa sunt persoane mult mai grase si nu au dureri
am facut tratul injectabil pentru coloana, insa dvs unde ma indrumati sa merg cu rezultatul radiografiei de la calcai?
, , osteofit palelor inferior""
intr-adevar incerc sa-mi schimb obiceiurile alimentare, oricum nu mancam prajeli, pentru ca vrem sa mancam cat mai sanatos, insa uneori durerea e insuportabila. observ ca deformeaza mersul, probabil din cauza durerii caut un confort sa nu jeneze la mers.
mersul pe jos, uneori mai am teren cauzeaza?
am mai citit pe forum si am vazut ca nu recomandati infiltratiile? de ce?
fizioterapia ajuta pe moment?am 75 kg dar de 16 ani stau pe greutatea asta
as vrea sa stiu unde as putea merge pentru un tratament la ortoped, neurolog,
nu pot ajunge la dvs
am fost la reumatologie dar dr de acolo foarte recalcitranta - mi-a dat tratul injectabilil si unguent indometacin
am o stare foarte rea, pentru ca nu stiu unde sa merg si ce sa fac
va multumesc
0
02-09-2011, ora 11:30
me_67
Nu este medic/terapeut
me_67
imi cer scuze revin cu o alta intrebare
ce diferenta este intre fasceita plantara si osteofite? am citit si
simptomele fasceita plantara se potrivesc mai ales dimineata si dupa un repaus mai prelungit
masajul ajuta?
va multumesc
0
03-09-2011, ora 00:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Fasceita plantara (inflamatia aponevrozei plantare prin tractiune exagerata) este doar un simptom si nu cauza problemei.
Cauza adevarata este greutatea excesiva, efortul fizic exagerat, uneori conformatia speciala a membrului pelvin, la care se adauga alte zeci de cauze posibile.
In 99% din cazuri talalgiile (durerile calcaneene) apar la supraponderali.
Infiltratiile cortizonice calcaneene, ca si orice alt tratament la nivel calcanean, sunt o contradictie in termeni: trateaza efectul si nu cauza, prin urmare sunt total inutile. In afara inutilitatii perfecte, determina si complicatii gravissime, cum este ruptura tendonului calcanean (arhaic, '"chilean").
Trebuie sa evitati orice medic v-as vorbi depre faimosul "pinten" sau "osteofit" calcanean...este si motivul pentru care, in cazul durerilor calcaneene, radiografia este cel mai adesea proscrisa.chiar interzisa!!!

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
03-09-2011, ora 06:24
me_67
Nu este medic/terapeut
me_67
Buna dimineata!
Asteptam cu nerabdare raspunsul dvs.Am reusit si am slabit2 kg si deja ma simt mai usoara.Durerile insa sunt acolo, dar mi-am propus sa slabesc neaparat.Aveti dreptate ca orice kg acumulat se resimte, prin oboseala, dureri de spate.Eu de 16 ani ma mentin pe aceeasi greutate si sunt alte persoane mai solide si nu acuza dureri, dar nu cred. Greutatea in exces cauzeaza o gramada de probleme.Probabil ca in cei 16 ani corpul s-a obisnuit cu greutatea asta si acum s-a declansat. Am simtit ca de la o vreme ma dureau picioarele, dar acasa stau mai mult in picioare, ma durea spatele, am observat ca am pus pe mine ceva kg dar sincer nu m-am gandit ca aceste kg imi vor provoca dureri.
Acum de frica durerii vreau sa slabesc, ma doare rau dimineata.
Medicul la care am fost si mi-a dat injectiile pentru coloana, a zis ca de la coloana ma doare calcaiul si zicea sa-mi pun talonete in incaltaminte si asa am ajuns la recomandarea medicului sa fac radiografia la calcai.
Deja nu stiu ce sa mai zic si sa fac. Continui sa slabesc si sa vad cum ma mai simt.
VA multumesc pentru sfaturi si va tin la curent.
0
08-09-2011, ora 20:15
me_67
Nu este medic/terapeut
me_67
buna seara
am citit ceva mai devreme niste raspunsuri ale unor pacienti referitor la osteofite
asa cum spuneti dvs. aceste dureri calcanee au cauze multiple...care ar fi acelea?
un indiciu : greutatea e unul, piciorul plat?
daca s-a pus la radiografie diagnosticul de osteofite nu exista un tratament pentru acest diagnostic?
de exemplu mie mi s-a spus ca de la coloana
mi s-a recomandat injectabil si totusi durerea persista
e posibil din cauza articulatiei distruse durerea sa persiste?
e posibil sa nu mai pot merge deloc, asa cum am citit mai devreme la o pacienta care nu putea sa se deplaseze nici pana la baie?
am citit ca duce la invaliditate
ma sperii
multumesc pentru raspuns
0
08-09-2011, ora 20:35
me_67
Nu este medic/terapeut
me_67
imi cer scuze, intr-un final se poate gasi si trata acest simptom?
se poate scapa de durerile acestea daca se depisteaza corect cauza?
multumesc
0
28-09-2011, ora 21:11
marcelabota20@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
marcelabota20@yahoo.com
buna seara cand aveam 9 ani, parintii m-au dus la spitalul de recuperare din Techirghiol.Acolo medicii au descoperit o luxatie congenitala sold stang..Am urmat un tratament de 2 luni, dupa care m-au dus la Bucuresti sa vada daca se poate opera.medicii au spus ca exista riscul ca sa raman paralizata.As dori sa va intreb daca acum s-ar putea face operatie, sa fiu si eu un om normal?Sunt sigura ca medicina a evoluat si acum poate nu ar mai fi asa mari riscuri. Va multumesc, anticipat
0
28-09-2011, ora 22:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Scuzati-ma, insa nu am inteles varsta, greutatea/inaltime, si mai ales nu am inteles natura prejudiciului functional, tipul si caracterul suferintei, gradul de mobilitate, perimetrul de mers, statusul ocupational etc etc. Aveti o consultatie clinica recenta, aveti o radiografie recenta de bazin?? Aveti o teleradiografie in pozitie ortostatica??
Exista nenumarate tratamente chirurgicale, conditionate de toti acesti factori.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
01-04-2019, ora 17:29
CRISTINA PIETRAREANU
Nu este medic/terapeut
CRISTINA PIETRAREANU
Buna ziua.M-am confruntat timp de 2 luni cu dureri in ambele talpi, spre calcai, de la stadiu de dureri usoare dimineata pana la a nu mai putea calca deloc pe talpi, seara, dupa o zi de activitate. Am mers la medic, mi-a facut o ecografie si rezultatul a fost pinteni calcaneeni. Am luat tratament cu antiimflamatoare si m-am uns cu geluri cu acelasi fel de substante. Se ameliora usor, dupa care durerea revene la intreruperea tratamentului.
Am aflat intamplator, printr-o cunostiinta, de un tratament "babesc" Spre surprinderea mea, rezultatele au fost extraordinare.Sunt la a 2-a zi de badijonari si durerile s-au diminuat mult. Sper sa pot spune cat de curand ca am scapat definitiv.Sunt asa de entuziasmata, incat vreau sa va spun cum se prepara, inainte de a termina eu tratamentul.Asadar, intr-o sticla "de sticla" de 500 ml se pun felii de frunze de aloe vera dintr-o planta mai batrana de 3 ani, pana se umple cam 1/3 din volumul sticlei. Restul se completeaza cu spirt medicinal(alcool sanitar).Se lasa la macerat in loc rece si intunecos timp de 2 saptamani. Nu se foloseste cutit din metal, ci unul din lemn. Cu lichidul rezultat se bajidoneaza zona dureroasa si se tine de seara pana dimineata.
Se repeta procedura pana la disparitia completa a durerii.
ATENTIE, NU SE BEA, SE FOLOSESTE DOAR PENTRU UZ EXTERN.
Va doresc multa, multa sanatate !
0
03-04-2019, ora 23:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Nu exista in ortopedie diagnosticul de "pinten calcanean", ci este doar o simpla constatare radiologica, fara legatura cu originea suferintei.
Cel mai adesea este vorba despre o ruptura a aponverozei plantare (aponevrozita), cauzata de supra-solicitarea de tip mecanic (greutate excesiva, efort exagerat).
Prin urmare, logic, tratamentul exclude orice medicament sau ceai sau unguent sau injectie si de adreseaza 100% doar cauzei (supra-solicitarea de tip mecanic).
Aloe vera poate avea multe efecte, dar nu are nici o legatura cu ruperea aponevrozei plantare cauzata de supra-solicitarea mecanica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dureri în talpă - ce ar putea fi?
  •