osteodiscita

29-08-2015
oanadela
Nu este medic/terapeut
oanadela
Buna ziua,
Sunt noua pe forum, dar sper ca pot gasi un ajutor cu privire la problemele sotului meu.
Pentru inceput, in aprilie a fost blocat de spate in urma unei hernii de disc L4/L5/S1. (de fapt doua hernii, una pe stanga mai dureroasa). In urma RMN-ului si dupa ce am discutat cu un neurochirurg, am inteles ca nu e de asteptat si a fost operat de hernie de disc, in data de 07 mai 2015.
Dupa trei zile am venit acasa si a inceput calvarul. Mentionez ca nu a primit antibiotic nici in spital nici acasa. La inceput se deplasa si parea ca se recupereaza dar simtea ca il tine ca o centura la nivelul soldurilor de jur imprejurul bazinului. Dupa o saptamana nu a mai putut sa se deplaseze decat cu dexametazona si multe calmante.
Ni s-a spus ca este normal si am asteptat recuperarea, dar durerile au continuat din ce in ce mai tare pana s-a blocat. Chiar cu dexametazona.
Am luat legatura din nou cu domnul doctor neurochirurg care ne-a solicitat un RMN pentru a vedea ce s-a intamplat. In urma RMN-ului a constatat o colectare de ceva substante, posibil inflamare la nivelul vertebrelor L4/L5, care il bloca.
A fost operat din nou, in 09.07.2015, in ideea ca se va putea degaja presiunea din coloana dar avem deja opt saptamani de la a doua operatie si la inceput se mai ridica cu greu acum nu se mai poate misca, nici cu ajutor, nu poate sta in picioare si nici sa se intoarca in pat.
I s-a colectat pentru analize puroi si os.Rezultatul biopsiei a fost ca este o posibila infectie fara suspiciune de tumori.
In urma analizelor i s-a spus ca toate investigatiile pentru infectie sunt negative.
Ne-am internat la infectioase, dar in lipsa unei antibiograme nu s-a putut face un tratament tintit pe infectie.
Am facut tratament cu Vancomicina si Meronem 10 zile, dar infectionistul i-a spus ca nu ne poate da fara antibiograma pentru ca este periculos si am continuat cu Zinnat.
Momentan avem o enterocolita, de o saptamana si diareea nu se opreste, dar spre norocul nostru fara Clostridium.
Medicul infectionist ne-a spus sa incetam antibioticul, iar neurochirurgul care l-a operat ne sfatuieste sa mai luam Vancomicina trei luni.
Am facut analize acum trei zile si toate sunt rele:leucocite 16.00; nr.neutrofile 11.10;VSH 20; Proteina C 126, 8 mg/l.fier 29, 1.
Nu mai stim ce sa luam, pentru ca suntem acasa si scaunele sunt dese, nu poate sa se deplseze si nici nu ne spune nimeni nimic.
Va rog sa ne sfatuiti ce sa facem, unde sa mergem.
Am auzit de centru de la Tg Mures de oxigenare hiperbara, poate ne puteti spune daca avem sanse sa ne revenim.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.