oscilatii foarte mari ale transaminazelor

05-10-2009
violetadeea
Nu este medic/terapeut
violetadeea
buna ziua. am 18 ani si sunt foarte ingrijorata in ceea ce priveste starea mea de sanatate. in perioada iulie - octombrie anul curent am facut de 5 ori analizele pentru depistarea afectiunilor ficatului si in urma acestor investigatii de laborator am constatat o oscilatie a TGP - ului intre 101- 166Ul/l si a TGO-ului intre 63-89 Ul/l. am fost tratata mai intai pentru hepatopatie A iar mai apoi pentru hepatopatie autoimuna, dar niciun tratament nu a dat rezultate. ultimele mele analize sunt urmatoarele:
HEMATOLOGIE
1. VSH...36mm(1-12mm)
2.fibrinogenemie...392 mg/dl(180-450 mg/dl)
3. Timp Quick...MARTOR 15, 7 sec
PT...14, 8 sec
AP...110.2%
INT...0.93
BIOCHIMIE
4.Calciu ionoc seric...3, 74 mg/dl(3, 82-4, 82 mg/dl)
5.Calciu seric...9, 16 mg/dl(9, 02-11.02 mg/dl)
6.Magneziemie...1, 63 mg/dl(1, 6-2, 5 mg/dl)
7.Sideremie...62, 0 ug/dl(49-150 ug/dl)
8.Proteina C reactiva...pozitiv(negativ)
9.ALT-TGP...166 Ul/l(40 Ul/l)
10.AST-TGO...89 Ul/l(37 Ul/l)
11.Bilirubina totala...(0, 47 mg/dl(1, 00 mg/dl)
12.Bilirubina directa...0, 22 mg/dl(0, 01-1, 3 mg/dl)
Analizele medicale sunt din data de 02.10.2009. La ce diagnostic as putea sa ma astept si cum as putea combate marirea acestor valori? Multumesc anticipat.
1 comentarii
0
05-10-2009, ora 17:30
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Oscilatia TGP-ului este normala la bolnavii de ficat si dependenta de alimentatie si starea psihica,
Depinde si de ora la care ai facut analizele, valorile vor oscila deci in mod natural !! Nu este cazul sa-ti faci griji de aceste valori in sine.
Oprirea valorilor marite de TGP-ului se poate face numai prin vindecarea ficatului iar acest lucru este imposibil cu medicamente alopate.
Medicina nu poate explica aceasta oscilatie caci ignora aceste 2 cauze mentionate mai sus.

Nu poti fi vindecata de medicina alopata, dupa cum ai remarcat si singura si este timpul sa iti iei gandul de la ea inainte sa iti distruga si alte organe. Trebuie in plus sa ti o dieta adecvata vindecarii ficatului si sa urmezi tratamente naturiste si mai bine tratamente homeopate. Dar dieta este f. importanta la ficat !

Pe leacuri.net gasesti un document cu tot ce este necesar de stiut pt. vindecarea hepatitei, (se numeste "hepatita") daca de ea suferi. Daca esti desteapta te poti vindeca si singura NUMAI cu ajutorul informatiilor prezente in el asa cum s-au vindecat si alti. O doamna de 60 de ani cu multe probleme s-a vindecat de hepatita C cronica declarata "nevindecabila" numai cu dieta si cateva remedii din documentul cu mentionat mai sus in numai 5 (cinci saptamani). Pana in ziua de azi virusul ramane nedectabil si sunt 3 ani de atunci.

La 18 ani ai tai este mult mai usor !

Poti consulta si un medic homeopat. Dieta adecvata necesara este descrisa in documentul de mai sus.
Poti, daca vrei si vrei daca intelegi. Daca nu intelegi poti incerca, nu costa mai nimic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.