os in gat de peste o luna?

19-11-2015
adinuzza
Nu este medic/terapeut
adinuzza
buna seara,
ma adresez dvs in speranta ca ma veti putea indruma-linisti
acum o luna mancam costita de porc. am inghitit din greseala un fragment( o muchie de la costita)). pe moment am sintit un deranj, am mancat paine, banana in ideea ca daca e cva sa se duca. vazand ca jena persista am bagat degetul in gat unde am simtit trasversal un corp strain(dupa epiglota, exact dupa corzile vocale).
am mers in urgenta unde am fost conultata de un medic orl cu o oglinda in vf unui instrumet si nu a vazut nimic. am facut radiografie, simpla si cu bariu unde iar minic. mi s-a spus ca e o zgarietura si ca o sa dispara. peste o sapt am fost la is iar in urgenta cu aceeasi problema, alt medic orl alt consult cu oglinda si limba trasa la maxim...nimic. vrei 2 sapt jena a disparut dar acum iar simt cva strain, , jena la inghitit, intepaturi, durere ca si cand as fi racita, ragaieli cu intoarcerea continut din stomac
intrebarile mele sunt
1. este posibil ca osul sa se fi bagat sub mucoasa ( eu asa il simt cu degetul) si sa nu fi fost vazut la consult orl
2. ce imi recomandati?
multumesc pt rabdarea de a citi mesajul meu si de a raspunde
9 comentarii
0
20-11-2015, ora 10:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu, nu este os acolo
se vedea la radiografie
2 ai probleme de reflux gastro-esofagian si asta provoaca simptomele
0
07-01-2018, ora 20:02
Veronicaa
Nu este medic/terapeut
Veronicaa
Buna seara am si eu o ingrijorare aseara copilul meu de 5 ani a mancat seminte si ia ramas agatat pe amigdala din partea dreapta o coaja de la seminte da era subtire coaja nu groasa se vedea ca e agatat acolo si era un pic bagat, am incercat eu sa il scot da nu am putut nici cum.Si eu ma gandesc ca i sa bagat mai tare acolo ca nu se mai vede.Ce ma sfatuiti sa fac sa aflu daca o mai are acolo sau nu.Tot il intreb si pe el spune ca nu mai simte nimik.Dupa aia i-am dat paine coaja miez dar nu ii iesea de acolo.Poate pati ceva grav?Va rog si imi raspundeti ca sunt ingrijorata.Va multumesc frumos astept sa imi raspundeti.
0
07-01-2018, ora 20:14
Veronicaa
Nu este medic/terapeut
Veronicaa
Imi cer scuze pe amigdala din partea dreapta i sa agatat coaja de seminte nu pe faringe am gresit eu.Multumesc
0
08-01-2018, ora 08:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergeti astazi la ORL sa vada gatul
nu acceptati parerea de la med de familie sau pediatru
0
08-01-2018, ora 15:57
Veronicaa
Nu este medic/terapeut
Veronicaa
Am fost la pediatra astazi cu el si mi-a zis ca daca ar fii inauntru in amigdalita ar face febra sau s-ar face infectie sau ar sp copilul ca il doare sa il deranjeaza ceva dar copilul nu se plange de nimik!O sa fac atunci o programare la ORL sa il consulte!Multumesc frumos
0
18-08-2018, ora 16:02
resu
Nu este medic/terapeut
resu
Intrebare
Acum cateva zile am mancat peste o singura inghititura si am simtit ca mi a ramas un os in partea dreaya, parca ar fi dupa membrana de la amigdalita in plan vertical, nu cred ca este infipt...etc, sau poate, la orl nu am fost, si nu cred ca s ar vedea ceva plus ca sunt o pacoste, dc simt ca mi pune paleta pe limba sau ma apuca de limba vomit.
Pot face radiografie?
Se vede acolo dc ar fi ceva?
Stima!
0
18-08-2018, ora 16:24
resu
Nu este medic/terapeut
resu
Simt o jena cand inghit saliva, ca o mica intepatura, sau alte ori acea senzatie de fir de par in gat, sau nimic depinde de pozitie.
Un sfat va rog d nu doctor Flueraru...
0
21-08-2018, ora 15:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Radiogarfia.. NU scoate osul
cu radiografie sau fara.. daca se ajunge la scos..tot medicul ORL trebuie sa.l scoata
asa ca mai corect este sa mergeti la ORL..fara sa mai dati bani pe radiografie
0
22-08-2018, ora 23:22
resu
Nu este medic/terapeut
resu
Am rezolvat la orl...
Cea care m a consultat a zis ca nu se face radiografie pt asta...ca doar la oase este radiografia...
???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Corp străin în gât
  •