os de peste

22-11-2008
fishlove
Nu este medic/terapeut
fishlove
buna.in urma cu 2 zile mi-a ramas un os de peste in gat... am mancat coaja de paine..insa nu s-a dus..
am fost la orl.de 2 ori.. de fiecare data alt doctor...insa nu au reusit sa vada osul...
totusi il simt ca ma inteapa..si nu e doar iritatia sau intepatura lui pt ca atunci cand inghit il simt.
e o senzatie f neplacuta..si nu stiu ce sa mai fac...
ma poate ajuta cineva?macar cu un sfat?! multumesc
124 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›
0
22-11-2008, ora 23:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este posibil ca locul unde a fost osul sa fie iritat, nflamat..si sa doara.
este important sa nu mai masezi acel loc.. nici pe exterior.. nici sa nu incerci cu degetul prin interior.
Procesul inflamator cedeaza in 5-7 zile.
Si in cazul ca a ramas un os foarte mic care nu este vizibil, organizmul produce o supuratie in jurul lui si la 5- 7 zile este aruncat afara.
este bine sa faci foarte multa gargara cu apa cu sare.
sa ei septogal sau tantum verde de supt.
Pentru a evita o complicatie poti lua Doxiciclina 100mg.la 12 ore.
daca pana luni nu este mai bine.. poti merge iarasi la ORL
0
07-04-2009, ora 14:10
dydyscumpik
Nu este medic/terapeut
dydyscumpik
buna ziua.va rog din suflet sa ma ajutati.ieri am inghitit un os de peste.am incercat sa mananc paine dar din pacate nu a iesit.de doctori imi este foarte frik da r in final am mers.knd sa uitat in gatul meu imi vene a sa vomit si nu am mai lasat o pe doctora sa se mai uite, iar dansa mi a zis k o sa mor dak nu imi iese osul.simt osul atunci knd dau cu limba si este o senzatie f neplacuta.asa dak nu umblu la el nu am nimik..cum il pot scoate.va rog din suflet sa ma ajutati.aseara nici nu am dormit de frik a ce mia zis doctora.multumesc!
0
07-04-2009, ora 14:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu pot sa ti.l scot de la distanta...
Cauta un medic rabdator.. care sa iti faca anestezie locala cu un sprei.. Lidocain.. si o sa stai cumintica!
0
07-04-2009, ora 15:02
dydyscumpik
Nu este medic/terapeut
dydyscumpik
mi a dat cu sprei, am uitat sa va zic.dar nu am suportat.tot ce va rog e sa mi spuneti dak exista riscul de a muri.va rog din suflet.multumesc
0
07-04-2009, ora 18:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai in caz ca este foarte mare osul si iti perforeaza esofagul!
Tu zici ca il simti cu limba.. inseamna ca este in cavitatea bucala.
Nu ai incercat sa te uiti in oglinda dac se vede?
faci multa multa gargara cu apa calda + 1/2 lingurita sare de bucatarie + 4 pic de alcool iodat.
ei un antibiotic.. cu scop profilactic sa nu se infecteze locul.. si mai vezi pana maine !
0
13-04-2009, ora 09:33
ghineacatalin
Nu este medic/terapeut
ghineacatalin
buna ziua.am si eu o problema ieri am mancat o bucata de peste si am inghitit un os, l-am simtit cum zgarie pana a ajuns in stomac iar acum simt ca ma inteapa in stomac cel putin asa imi da senzatiea, pulseaza si am senzatia ca este un gol de aer in stomac.aveti idee ce se intampla imi puteti da un sfat?multumesc anticipat!
0
13-04-2009, ora 15:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca osul de peste a trecut de esofag.. puteti sta fara grija..
in stomac el este expus maceratiei!
cateva zile.. tineti un regim alimentar.. si luati.. Ulei de catina.. cate 1 lingurita l a8 ore!
0
14-05-2009, ora 15:51
irinairinuk
Nu este medic/terapeut
irinairinuk
buna ziua! de 2 zile mi-a ramas in gat un os mic de peste, undeva in zona amigdalelor.nu il vad, dar simt ca ma zgarie si am tot timpul o sezatie de tuse si voma.Am incercat cu coaja de paine si tot nu s-a dus, probabil din cauza ca e undeva ascuns dupa amigdala sau pe acolo pe undeva.Ce as putea sa fac? Va multumesc!
0
14-05-2009, ora 20:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Maine este Vineri.. daca nu mergi la ORL sa.l scoata.. o sa te chinui inca 4-5 zile.. pana organizmul o sa.l arunce !
0
02-01-2010, ora 22:59
utilizator_62456
Nu este medic/terapeut
utilizator_62456
buna! am inghitit un os de peste acu 2 zile...il simteam in gat acum insa nu il mai simt ( probabil ca a alunecat mai jos sau poate m-am obisnuit deja cu el). mi-e frica sa nu fi ajuns in esofag si sa mi-l perforeze ( am citit ce ati scris mai sus) care sunt simptomele? cum imi dau seama daca a ajuns in stomac sau e in esofag? spuneati ca dupa 4-5 zile organismul o sa il arunce. asta e valabil si dak e in esofag? cineva spunea ca a stat o luna cu el in gat caci la orl nu l-au gasit si i-au spus ca la un moment dat se va macina si va scapa de el. exista aceasta posibilitate, sa se macine?
0
03-01-2010, ora 12:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
osul poate perfora esofagul.. numai daca este foarte mare si este impins fortat.
In rest nu are cum.. esofagul are muschii foarte elastici si receptori de durere.. in momentul cand ceva inteapa muscuu se retrag( asemanator unei rame !!!)
deci stai linistit.. odata ce osul nu il mai simti in gat.. sa rezolvat problema.. in stomac sucul gastric il dizolva!
0
24-01-2010, ora 20:58
Alynutzaaaa
Nu este medic/terapeut
Alynutzaaaa
Cam pe la ora 18:30 am inghitit un os mic de peste dar inca il mai simt in gat trebuie sami fie frica?
0
24-01-2010, ora 22:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu trebue sa.ti fie frica.
dar sa NU.. traumatizezi locul cu mana in tentativa de a scoate osul.
lasa.l asa in pace si maine dimineta mergi la ORL.. sa.l scoata.
0
18-07-2010, ora 23:21
bogdan43
Nu este medic/terapeut
bogdan43
Buna ziua!
Mi-a ramas un os in gat asta seara, este a doua oara cand mi se intampla si dejanu stiu ce sa mai cred.
Oricum, din ce am citit nu ar trebui sa imi fac probleme pentru ca oricant de mult m-ar jena acum peste maxim o saptamana ar trebui sa iasa singur, nu?
Prima data am fost la un medic si l-a scos, insa acum e duminica seara si nu ma pot duce.
Specific ca osul este destul de mic dupa cum il simt asa...nu pot ajunge la el cu mana sau altceva.
0
19-07-2010, ora 07:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. luni dimineata tre sa mergi la ORL..si daca este Os.. o sa.l scoata si nu o sa te chinui o saptamana pana ese ( da, daca nu ese singur.. si faci o complicatie???)
2. ai face bine sa mananci mai ioncet, sa nu te grabesti..si sa alegi bine oasele..!!
0
23-07-2010, ora 06:58
cezar75
Nu este medic/terapeut
cezar75
Domnule doctor, imi cer scuze ca sunt putin offtopic, dar cainele meu a inghitit niste oase de peste...nu au ramas in gat deoarece nu are nici un simptom(nu tuseste sau da senzatia ca ar fi inecat).Vreau sa mentionez ca se comprta normal, insa sunt speriat de moarte deoarece il iubesc mult.Exista vreun pericol?Astept raspuns.Multumesc anticipat!
0
25-07-2010, ora 19:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
canii sunt meniti sa manance Oase.. comparativ cu pisicele..care NU fac asta !!!
0
21-08-2010, ora 19:52
liviu20xx
Nu este medic/terapeut
liviu20xx
De 2 zile am o senzatie ciudata la esofag(cred) cam pe toata lungimea lui de la finalul coastelor pana in gat. Senzatia este greu de descris ca si cum sunt zgaria pe toata lungimea lui simtind asta cand inghit. Este oare ceva care sa ma ingrijoreze?
0
21-08-2010, ora 20:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci un tranzit esofagian baritat si o s astii daca e esofagita. simpla sau ai si un ulcer gastric
0
09-11-2010, ora 17:47
elarota
Nu este medic/terapeut
elarota
Buna ziua,

Domnule doctor, de curand am facut un test anticorpi anti Helicobacter Pylori care a iesit pozitiv, si asociat cu simptomele pe care le aveam, medicul gastroernterolog mi-a prescis un tratament pentru infectia aceasta (claritroicina, amoxicilina, controloc, protectis-10 zile). Nu am putut duce tratamentul la bun sfarsit pentru ca nu m-am simtit bine (saliva abundenta cu gust foarte amar, interiorul gurii era ca atunci cand ai baut ceva foarte fierbinte, greata). La aprox. 10-12 ore. a inceput sa ma doara in gat (simteam ca ma inteapa ceva). Am mers la medicul ORL-ist si a constatat ca aveam niste vezicule foarte pronuntate, punand diagnosticul de herpangina (tratamentul prescris: penicilina +gentamicina, o mixtura pentru gura, nurofen). Intrebarea mea este urmatoarea: credeti ca tratamentul pentru helicobacter a facut ca organismul meu sa reactioneze in acest fel? Medicul ORL a spus ca nu este reactia la tratamentul cu claritromicina si amoxicilina, ci este cauzata de consumarea unui produs lactat alterat sau a unui produs de panificatie peste care un rozator a lasat "urme".
Va multumesc
0
09-11-2010, ora 21:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, este posibil sa facaut o candidoza de la tratamentul pentru helicobacter.
0
04-12-2010, ora 11:50
hyorinmaru
Nu este medic/terapeut
hyorinmaru
Buna, deci stiu ca o sa sune ciudat si cam pe langa subiect dar in timp ce mancam niste racituri de curca am inghitit un os...nu e mic dar nici mare as zice cam vreo 3 cm...si cred ca stiti cum sunt oasele acelea blestemate subtiri si cu margini asa mai ascutite ghinionul meu ca s-a blocat in gat... as putea sa il scot acasa cumva? am incercat cu paine dar numa si-a schimbat pozitia parca dar de dus tot acolo e. E ciudat il simt parca asa s-a lipit de gat si parca gatul il absoarbe intr-un fel...dar cand se misca imi da o senzatie ciudata nu de durere ci parca asa de un discomfort de parca as avea un arc in gat. As vrea sa stiu daca exista o cale sa il scot sau inghit fara sa merg la medic ( in ziua de azi cine stie ce poti lua cand te intorci de la un spital, )si daca organismul are o cale sa il elimine singur stiu eu...daca va aluneca singur datorita unor secretii sau ceva de gen.
0
04-12-2010, ora 19:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
normal ca poti si singur..
o oglinda mare.. o sursa de lumina puterinica si o piensa lunga... te uiti si daca il vezi il apuci cu pensa...
daca NU..O sa.ti asumi riscul sa ei de la spital exact aceia de ce tii frica..
0
07-12-2010, ora 08:38
Horvath Carol
Nu este medic/terapeut
Horvath Carol
buna ziua domnul doctor,
am ingitit un os de peste aseara si m-am dus la urgente orl, doi domni dr. foarte amabili sau chinuit pe rand cu o pensa dar nu au reusit, pe urma m-au dus in blocul operator si mi-au introdus un tub pe gat si mi-au aspirat osul din gat.Nu a fost deloc placut, si aveam stari ca si cand imi varsam stomacul si cand au terminat am scuipat putin sange. Eram atat de chinuit ca am uitat sai intreb din ce cauza am scuipat sange. As vrea sa va rog daca ma puteti dumneavoastra ajuta. Va multumesc
0
07-12-2010, ora 09:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nici o problema..
este din locul unde a fost osul
0
07-12-2010, ora 09:13
Horvath Carol
Nu este medic/terapeut
Horvath Carol
va multumesc...o zi buna
0
21-01-2011, ora 20:12
Bodan3l
Nu este medic/terapeut
Bodan3l
Buna seara,
Am avut o saptamana plina de ghinioana si ca sa fie totul ca la carte astazi am mancat peste si la ultima inghititura a fost fericitul posesor al unui os.. nu dupa mult timp am inceput sa simt aproape in dreptul pieptului ca un nod (cand inghit). Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat.. e din cauza osului? ar trebui sa merg la medic??
Multumesc mult, o seara frumoasa!
0
22-01-2011, ora 07:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un os, ramas in faringe.. da senzatie de intepetura la fiecare deglutitie
un os ramas pe esofag.. da senzatie de hipersalivatie si dureri in piept. se face Endoscopie pentru extragerea lui
0
26-02-2011, ora 00:14
cristianorr
Nu este medic/terapeut
cristianorr
am o problema de ieri mi-a ramas o coaja de samanta in gat in partea stanga am incecat cu apa cu paine lapte batut, ba chiar am si invecat sa vomez ca sa o dau afar dar nu am reusit ce sa fac ?? nu sant disperat, ma jeneaza intradevar cand inghit dar doar ata si il simt umpic dar nu mai am nici o idee ce sa fac..si la doctor nu prea as vrea sa merge imi dati un sfat va rog ?
0
26-02-2011, ora 07:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.
1 NU exista sa rama ceva in gat.. decat un ac sau un os care se infibge in mucoasa
in rest gatul e ca o palnie din muschi si impinge totul in jos.
2 cu siguranta ai mari probleme gastrice si faringiene
acea coaja a traumatizat putinj mucoasa inflamata si de aici senzatia
3 o sa mergi la Gastrologie si ORL.. pentru investigatii si tratament de durata
4 acum tre satii regim foarte strict faca acru, acidulate si fructe citrice
gargara dupa fiecare masa, tantum, verde tab de supt
Adaugă un comentariu / răspuns
124 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.