orteza pentru displazie rotuliana

31-07-2011
Sabina_Postelnicu
Nu este medic/terapeut
Sabina_Postelnicu
Buna ziua,

Am 24 de ani si am fost diagnosticata cu displazie rotuliana dreapta. Mi s-a spus ca rotula nu este centrata si apasa pe cartilaj si cu timpul va duce la artroza. Mi s-a recomandat o orteza de genunchi drept cu centrat rotulian.
Din pacate nu stiu ce model mi s-ar potrivi afectiunii. Online exista foarte multe alegeri.
De exemplu acesta este bun (nu vreau sa fac reclama)? http://www.efarma.ro/products.php?id=6031
Sau puteti sa-mi recomandati dvs niste modele sau ce caracteristici sa aiba orteza?
Mentionez ca as dori sa o port in timpul orelor de sport si drumetiilor pe munte.

Multumesc frumos,
Sabina
1 comentarii
0
31-07-2011, ora 21:02
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca pot sa intreb prin ce metode a fost diagnosticata aceasta malformatie? (care este deobicei bilaterala).
cat este unghiul Q, indexul Insall Salvati, raportul patelei fata de linia Blumensaat, cum arata patela pe imaginile defilé si axial dupa clasificarea Wiberg, daca aveti hypoplasie de condyl femural extern, daca este afectata cartilajul de pe condylul femural extern si de pe patela, daca s-a efectuat o artroscopie si multe alte criterii.
in prima faza ar trebui analizata originea acestei displazii, nu cumva trebuie corectata chirurgical?
purtarea ortezelor pe termen lung nu este benefica. o asemenea orteza este buna dupa o luxatie de patela sau o operatii de corectie dupa luxatii recidivante de patela
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul