de o luna de zile am un fasait in urechea dreapta | Forumul Medical ROmedic

de o luna de zile am un fasait in urechea dreapta

14-08-2009
nedelcu mihaela
Nu este medic/terapeut
nedelcu mihaela
de o luna de zile am un fasait in urechea dreapta si o am infundata si nu mai aud am fost la orl si mia spus ca nu am dop si ca am o raceala si mia dat biorinil rhinocort redergin dar nimic nu au avut nici un efect ce sa fac
25 comentarii
0
14-08-2009, ora 13:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergi la alt cabinet ORL.
ceri sa faci audiograma m si Timpanograma.. si o sa faci alt tratament conform rezultatelor investigatiilor
0
14-08-2009, ora 17:31
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Exista si o alternativa fara riscuri de tratamente gresite sau inutile: o consultatie la un medic homeopat.
Eu mi-am pierdut auzul la urechea stanga la 6-7 ani din cauza la astfel de "incercari".
0
24-08-2009, ora 16:42
hadarau
Nu este medic/terapeut
hadarau
buna ziua..ma numesc hadarau beniamin si am o problema cu urechea stanga, defapt de cand eram copil imi mai curgea ea si am fost la un cabinet orl si mi-o dat un tratament picaturi in ureche, "solutie auriculara" si nici in urma tratamentului nu mi-a revenit...cand am fost la medic mi s-a spus ca am o spartura in timpan si vreau sa intreb daca se pote vindeca, , , sau opera si daca is sanse sa se vindece?
ce trebuie sa fac.multimesc.:)
0
25-08-2009, ora 06:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. o perforatie de timpan.. poate fi inchisa numai prin interventie chirurgicala!
mergi la un Cab. ORL.. pentru consult si audiograma... vezi cat de garava este situatiea si daca vrei sa te operezi trebue sa ei trimitere in clinica ORL.
0
25-08-2009, ora 13:42
hadarau
Nu este medic/terapeut
hadarau
multumesc pentru raspuns domnu doctor..eu locuiesc in bistrita si momentat sunt plecat din tara pentru o perioada de timp..as dori daca puteti sa-mi scrieti ce tratament sa folosesc (antibioice, picaturi sau altceva de genu)
vreau sa mentionez ca imi curge urechea stanga foarte tare si uneori am si durei..recunosc ca am folosit betisoarele pentru urechi, dar ma simteam nevoit pentru ca imi curgea foarte mult puroi si vroiam sa-l elimin cumva..va rog frumos daca puteti sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac in momentul de fata, , , cum sa ma protejez si ce tratament sa folosesc...
va multumesc.hadarau beniamin
0
25-08-2009, ora 14:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acum trebue sa administrezi apa oxigenata 3%.. paentru a curata toate secretiile din ureche!
dupa ce curati bine urechea administrezi picaturi cu Gentamicina. 5 pic la 8 ore.
uhn antibiotic.. Axicef de 500 mg la 8 ore 10 zile.
0
25-08-2009, ora 15:21
hadarau
Nu este medic/terapeut
hadarau
vreau sa va multumesc pe sfat si pentru ce mi-ati indicat sa iau...desigur vreau sa va intreb cu privire la picaturile pe care m-i le-ati reomandat...eu am mai folosit "solutie auriculara cu cloramfecicol si fluocinolon acetonid" no sa ma afececteze cu nimic ce mi-ati recomandat dumneavoastra?
dupa dush pot sa folosesc uscatorul de par pt a incalzi urechea, , chiar daca imi curge urechea?
va multumesc ca simtiti cu noi si ne ajutati in nevoile noastre.o zi buna.:)
0
25-08-2009, ora 21:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu este indicat sa ajunga apa in ureche, deloc.
o protejezi cu vata imbibata in crema.
si dupa aceia curati urecjhea si o usuci.
picaturile cu gentamicina.. ( garasone) sunt pentru otite.. cu ce ar putea sa te afecteze?
0
25-08-2009, ora 23:18
hadarau
Nu este medic/terapeut
hadarau
atunci o sa folosesc picacurile recomandate de dumneavoastra la fel si antibioticul.
va multumes pentru sfaturile pe care m-i le-ati acordat...sa aveti o noapte buna.
0
27-08-2009, ora 23:47
godac
Nu este medic/terapeut
godac
buna seara d-le doctor! elena buza din roman sant, am fost diag.cu surditate brusc instalata, sindrom vestibular stg.am venit la dv.m-ati trimis urgent la iasi sp.recuperari mi s-au facut perf.cu solumedrol si pentoxifilina 7 si 7 aciclovir200 cate 3 la4 ore 10zile betaserc24 2 peziniste prafuri cu papaverina luminal si inca 2nu mai retin pe care nu am putut sa le iau din cauza gatului care s-a iritat sant si operata de tiroida de 2ani.cu urechea mai aud putin insa am un zgomot permanent parca bate vantul problema, e ca am ameteli, tulburari de vedere si echilibru tot timpul la roman mi s-a zis ca nu mai veniti la pascani nu pot veni mi-e frica sa nu cad pe drum, acasa continui tratamentul cu betaserc24 2 pe zi si sermion30 mg.1 pe zi acum de 3 zile am mers la med.interne pt. spondiloza mi-a prescris tantum inj.10 1 pe zi oxibral.si preductol 2 pe zi. starea mea este aceeasi ce ma sfatuiti ?poate imi.dati dv.si alte medicamente mai eficiente am mare incredere in dv.va rog sa -mi spuneti parera dv.vizavi de cele relatate astept o indrumare din partea dv va multumesc cu respect!
0
28-08-2009, ora 07:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul care il faceti este corect.
pot sa va sugerez sa va vada un medic Neurolog.. si poate daca este cazul... sa faceti un RMN cerebral.
0
28-08-2009, ora 12:08
godac
Nu este medic/terapeut
godac
va multumesc ca santeti alaturi de noi cei suferinzi, d-zeu sa va rasplateasca, sa va dea sanatate, am sa va urmez sfatul si am sa merg la neurolog va rog sa-mi spuneti daca pot sa folosesc bioptronul la urechi si la ochi, cu deosebit respect, toate cele bune!
0
29-08-2009, ora 11:40
godac
Nu este medic/terapeut
godac
buna ziua d-le doctor!imi cer scuze pt. deranj!azi am fost la neurolog, va sciu ce medicatie mi-a prescris;pentoxiretard, 2pe zisi mi-a zis sa nu mai iau decat 1/2betaserc, eu nu sunt decisa sa anulez tratamentul pe care il iau acum si pe care vi l-am relatat mai sus de aceea, va cer parerea d v.asi veni totusi la un consult la dv.cand pot veni?sanatate va doresc !cu respect.
0
29-08-2009, ora 22:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
betasercul si pentoxifilinul.. pot fi luate impreuna.. luati unul dimineata si celalt la pranz.
la pascani puteti veni de luni pana vineri in orice zi.. 31 august.4septembrie.
de pe 5 septembrie merg in concediu!
0
29-08-2009, ora 22:50
godac
Nu este medic/terapeut
godac
buna seara d-le.doctor !luni 31 aug sant la cabinet, pot sa iau si oxybralul in continuare?va multumesc cu respect!
0
07-09-2009, ora 10:11
M.Alexandra
Nu este medic/terapeut
M.Alexandra
Buna ziua domnule doctor.De o saptamana ma confrunt cu dureri insuportabile in urechea dreapta.Initial s-a umflat putin iar dupa un tratament de 3 zile cu ospamox s-a dezumflat insa durerile persistau.Am fost la medic iar diagnosticul dat este de faringo -amidalita acuta.Mi-a prescris tratament cu augmentin, nurofen, solutie otica si pivalone. Acum durerea s-a extins pe o zona mai larga a partii drepte de la tample pana la gat iar urechea mi s-a infundat. Singurele momente cand ma mai lasa durerea este dupa ce iau nurofen.
Ar putea fi vorba de un alt diagnostic? Multumesc
0
07-09-2009, ora 23:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ce a spus medicul ORL de ureche, de conductul auditiv si timpan?
dupa cele descrise cared ca ai si o otota externa...
ese bine sa mai mergi la ORL..pentru control.
0
07-12-2012, ora 18:27
costash
Nu este medic/terapeut
costash
Buna seara. Am infectie la urechea dreapta. Farmacista mi-a recomandat otirelax. Va rog sa imi spuneti daca se trateaza cu acest medicament.
0
08-12-2012, ora 17:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.
infectii la ureche pot fi de la otita externa, de la otita medie, de la mastoidita
tratamentul difera
numai un medic orl... dupa consult iti poate administra un tratament corect
0
04-04-2014, ora 22:04
gela mit
Nu este medic/terapeut
gela mit
Buna seara !Va rog sa ma ajutati si pe mine!Ma doare urechea dreapta, o durere pe care o suport, numai ca simt niste zvacnituri in spatele urechi.cateodata parca ma strange urechea.Cel mai tare ma deranjeaza aceste pulsatii, ca si cum as avea o infectie.am mai luat tratament cu augmentin si dupa aceea cu azi tromicina 5 zile in decembrie, dar acum iar ma deranjeaza.medicul de fam. spunea ca s-ar putea sa am otomastoidita, dar am facut tomografie la cap si in afara de sinuzita nu a iesit nimic altceva.bineinteles ca imi curge si nasul si mai iese cite un firisor de sange, parca imi fosneste ceva si in ureche.Va multumesc!
0
06-04-2014, ora 20:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu inteleg de ce aruncati bani pe investigatii scumpe si antibiotice inutile.. fara sa faceti consult si tratament corect la ORL??????
0
08-04-2014, ora 11:06
gela mit
Nu este medic/terapeut
gela mit
Buna ziua!Domnule doctor, la tomografie m-a trimis medicul de la ORL, (am omis sa va spun)si tot medicul orl mi-a spus ca nu am nimic la ureche desi pe mine ma deranjeaza!Nu imi permit deloc sa arunc banii pe investigatii( ba chiar m-am imprumutat), dar daca am fost trimisa sa fac!Medicul orl mi-a dat finlepsin si flamexin care nu ma ajuta deloc, ba din contra.Rezultatul tomografului este sinuzita maxilara dreapta -ingrosare circumferentiala a mucoasei sinusului maxilar drept.De duoa zile ma doare, iar capul, parca ma strange ceva si imi simt capul greu si zvacniturile dinspre uerechea dreapta persista, iau ibuprofen si paracetamol sinus.Maine o gasesc pe doctorita orl la care am fost.Sunt din Tulcea, ca altfel as fii venit pana la dv.Va multumesc!
0
08-04-2014, ora 21:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
durerile de cap au alta cauza.. nu acea ingrosare de mucoasa sinusala
verificati mai des tensunea arteriala, pot fi pulsatii din aecst motiv
verificati coloana cervicala, poate da dureri care radiaza in ureche
verificati ochii.. sa nu fie un glaucom...s.a
0
15-05-2014, ora 23:31
Ursachemarcelionut
Nu este medic/terapeut
Ursachemarcelionut
Buna seara domnule doctor. M-ar ajuta mult de tot părerea d-voastra. Am 25 de ani. Pe la 18 ani mi-am dat seama ca nu aud bine cu urechea dreapta. Am fost atunci la orl am facut nişte investigării. La audiogra a iesit într-adevăr nivel mai scăzut la dreapta. Nimic deosebit. Tratament cu betaserc câteva luni. Urechea o simt infundata. Acum 3 ani am revenit la acelaşi orl-ist. Am fost operat de deviaţie de sept ca se putea sa nu se oxigeneze bine urechea; Iarasi fara rezultate. Acum un an am fost la un audiolog si după nişte investigatii amanuntite doamna Dr mi-a spus ca urechea mea este normala(timpanul nu e spart, ureche externa, medie si interna perfecte)insa s-ar putea sa fie o problema cu circulaţia periferica. Mi-a dat tratament cu ginkoprim 3 luni. Acelaşi rezultat. RMN nu am facut pana acum. Nu m-ar deranja ca nu aud bine cu urechea insa sunt muzicant si ma frustreaza ca neauzind bine, câteodată, după vreo 3, 4 ore la eveniment nu ma pot acorda cum trebuie si scad in tonalitate. As fi tare curios daca după atatia ani, auzul mi-ar reveni la normal. Mi-ar fi de mare folos un sfat din partea d-voastra.Multumesc anticipat.
0
16-05-2014, ora 21:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. daca acelei nvestigatii sunt corecte... inseamna ca este afectat nervul auditiv si asta NU se mai trataeza
2 un nerv auditiv NU se mai reface dar poate sa progreseze in scaderea auzului daca nu se tine cnt de alimentaie corecta si de tratament pentru circulatie cerebrala corecta
3 mergi la un cabinet ORL.. faci audiograma completa ( casti si vibrator dupa ureche)
faci o timpanograma si o sa stii sigur la ce nivel este afectat auzul si pe ce frecventa( ffind muzician r trebui sa stii care frecvente iti sunt utile la auz si care nu)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Implant cohlear: o nouă metodă de monitorizare ar putea ajuta la dezvoltarea unor implanturi mai performante
  •