orl

03-11-2015
pisuc76
Nu este medic/terapeut
pisuc76
Buna ziua...fiul meu, 7 ani.facut o zi febra 38.i am favut exudat nazal si faringian iar rezuktatul este urmatorul:faringian:dismicrobism pseudomonas+. Nazal: stafilococ aureus(+).antibiograma:sensibil:penicilina, oxacilina, tobramicina, tetraciclina.rezistent:eritromicina, clindamicina..i am facut si analize de sange.hlg.vsh.pro c react.toate in limite normale.starea copilului este buna, are secretii uscate verzui in nas, si putin gatul rosu.medicul din laborator a motivat ca nu a favut antibiograma ptr ca fiind dismicrobism nu trebuie tratat ptr acesta ci doar ptr stafilococ.eu ii pun tobradex de 3 zile in nas.intrebarea este:este suficient sau ar trebuii sa primeasca si antibiotic oral?
5 comentarii
0
03-11-2015, ora 19:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 orice problema de nas, gat, urechi
se trateaza corect NUmai la medicii ORL
2 numai medicul care vede copilul, trimite la analize si la exudat
numai acel medic trebuie sa interpreteze analizele si sa administreze tratamentu
3 ce faceti Dvs este total gresit !
0
03-11-2015, ora 22:40
pisuc76
Nu este medic/terapeut
pisuc76
Nu i am facut exudatul de capul meu., am fost la pediatru in ziua cand a facut febra, nu am fost la orl ptr ca nu stiam de unde e febra..Pediatrul mi a indicat sa fac exudat, tot pediatrul mi a dat tobradex inainte chiar sa fie gata analiza si antibiograma...si tot pediatrul mi a recomandat sa continui cu tobradex dupa ce a vazut antibiograma. Ceea ce nu am inteles eu este ce inseamna dismicrobism, de ce nu s a facut antibiograma la pseudomonas, si daca e suficient tratamentul doar cu tobradex. Imi cer scuze daca nu am fost explicita..dar nu i am administrat singura tobradex copilului di nici nu i sm facut analize din proprie initiativa.
0
03-11-2015, ora 23:10
pisuc76
Nu este medic/terapeut
pisuc76
La ce va referiti ca ce fac este total gresit..la faptul ca ii adminiatrez tobradex(la indicatia medicului)..sau la faptul ca ii administrez tratament 'de capul meu'..cum probabil s a inteleas pwnttu ca eu nu am fost explicita.pediatrul mi a dat trimitere si la analize dr sange...si a ajuns la concluzia ca deoarece starea copilului este f buna(maninca.nu face febra), sa i administrez doar tobradex...ceea ce mie ca parinte speriat m i se pare putin...sau mai bine zis ma face sa mai cer o.parere..daca tratamentul este suficient?
0
04-11-2015, ora 13:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.da, am crezut ca si exudatul si tratamentul este la initiativa Dvs.
dseoarece NU ajuta cu nimic exudatele luate in primele zile
2. anume din motrivul ca apar mii de microbi (la care nu se face antibiograma)
3.Exudatul ajuta.. facut in perioada de liniste dupa 3 saptamani de la acutizare.. pentru a cauta doar la ce microbi este Purtator
4 starile acute in 80 la suta sunt Virale si dupa se alatura si microbii
5 numai medicii ORL.. trateza corect probleme de nas, gat, urechi..fiindca fac 6 ani specializare
comparativ cu pediatri si med de familie care fac 3 luni de cursuri ORL
0
04-11-2015, ora 14:37
pisuc76
Nu este medic/terapeut
pisuc76
va multumesc foarte mult. o sa consult un medic orl -ist
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.