orjelet -incizii repetate?

14-10-2010
evelyne
Nu este medic/terapeut
evelyne
Am avut un orjelet pe pleoapa superioara care mi-a fost operat dupa ce am facut 3 saptamani tratament cu diverse antibiotice.La 2 saptamani de la operatie mi-a aparut un altul, exact linga primul.Dupa alte trei saptamani de asteptare am fost nevoita sa ma operez iarasi. La nici o saptamana de la a doua incizie mi-a aparut altul, aproape in acelasi loc. Am fost la medic si mi-a sugerat sa-mi fac analiza secretiei sa vadem daca este vorba de vreun microb, Mi-a sugerat si un vaccin de la Cantacuzino, n-am retinut exact care este.

S-a mai confruntat cineva cu asa ceva? Ce imi sugerati?
3 comentarii
0
21-10-2010, ora 17:39
evelyne
Nu este medic/terapeut
evelyne
Am primit in cele din urma analiza secretiei si rezultatul este:prezent stafilococ coagulazo pozitiv.Este cumva stafilocul auriu? Un tratament homeopat oare nu exista?
0
29-10-2010, ora 01:27
dollymada
Nu este medic/terapeut
dollymada
Buna evelyne!...referitor la problema ta...ti-as da o parere...in primul rand...sa-ti raspund la ceea ce vrei sa stii!...Dintre stafilococii coagulazo-pozitivi, o singura specie este patogena pentru om: Staphylococcus aureus sau Stafilococul auriu !!!.aceasta bacterie este foarte rezistenta-in general-chiar si la antibiotice, si infectia produsa de aceasta specie recidiveaza !!! Un tratament cu o posibilitate crescuta de reusita ar fi cel cu antibiotice la care acesta nu este rezistent, antibiotice ca Vancomicina, Teicoplanina sau la Rifampicina asociata cu Ciprofloxacina sau Trimetroprim - Suflametoxazol, Oxacilina si Nafcilina si in nici un caz nu sunt recomandate cele din grupul peniciline, cefalosporine, streptomicina si tetraciclina !!! Alegerea antibioticelor trebuie facuta dupa o antibiograma- OBLIGATORIE-(din care reiese la ce antibiotice nu este acesta rezistent)!.dupa efectuarea antibiogramei.poti face si o combinare de 2 antibiotice- pt un efect mai valoros!!!...Sfatul meu ar fi sa incerci sa faci acest tratament injectabil- intramuscular- un rezultat mai bun, un timp mai indelungat de actiune al antibioticelor si o cale de administrare mai usoara pt organism-cu atat mai mult ca ai mai luat antibiotice si banuiesc ca pe cale orala(pe gura) ceea ce nu e indicat pt stomac, mai ales fara niste vitamine luate in timpul tratamentului !! Iar ca tratament homeopat-care ar fi mai indicat, mai ales in cazul in care antibioticele nu dau rezultate-ai putea incerca: Cordyceps 2/zi, Agaricus 2/zi, Immuno-Assist 2/zi.Acest tratament se face timp de 6 luni chiar daca Stafilococul nu mai exista!!!.poti consulta un homeopat-pt mai multe detalii!!!...dar ai grija si de organismul tau ca intreg;)!!!...MULTA SANATATE!!!...pupici;)
0
30-11-2010, ora 12:57
dragao
Nu este medic/terapeut
dragao
Buna ziua,
Ma confrunt cu o problema la ochiul stang, mai exact... acum 5 ani am avut un CHALAZION extern, care a fost indepartat pe cale chirurgicala. Problema este ca de vreo cateva zile, dimineata ma trezesc cu o umflatura pe pleoapa, in zona in care am avut chalazionul.Deobicei aparitia umflaturii respective este precedata de o mancarime la nivelul ochiului.
Vreau sa mentionez ca umflatura respectiva dispare dupa ce spal zona cu apa si cu sapun.
As dori cateva indicatii, ce ar trebui sa fac, mi-e teama sa nu imi recidiveze Chalazionul!
multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum scapi de ulcior la ochi: tratament, remedii, sfaturi utile
  •