orhiepididimita acuta

03-05-2008
Tee
Nu este medic/terapeut
Tee
Buna ziua,
Tatal meu a avut orhiepididimita acuta in urma cu 15 ani, poate chiar mai mult, iar de atunci nu mai are viata sexuala normala de care mama mea il acuza, problema a devenit foarte grava, el fiind acuzat ca o inseala (ceea ce nu este adevarat). Stiu ca nu ar trebui sa fie treaba mea, dar crizele pe care le face mama mea ma afecteaza foarte mult si prefer sa lamuresc eu problema.
El vrea sa stie daca aceasta boala i-a afectat apetitul sexual, daca din cauza asta nu mai are o viata sexuala normala, sau este pe fond emotional/psihic, datorat de comportamentul mamei mele care este nemultumita tot timpul, avand certuri si neantelegeri din orice si care nu inceteaza sa-l invinovateasca pentru orice, rascolind trecutul la nesfarsit. Daca aveti informatii mai amanuntite despre urmarile acestei boli va rog sa ma ajutati. Multumesc mult.
6 comentarii
0
05-08-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna! Uite niste informatii esentiale despre aceasta afectiune:

Orhiepididimita acuta

Reprezinta inflamatia acuta sau cronica a testiculului si epididimului, germenii realizand cu usurinta trecerea intre cele doua structuri.

Semne si simptome

Debutul este acut cu durere la nivelul jumatatii de scrot respective cu iradiere spre canalul inghinal si chiar lombara, febra (39-40 grade C) si uneori frisoane, tegumentele sacului scrotal, sunt calde, umflate, rosietice.

Uneori se mai pot obiectiva urina tulbure, scurgere uretrala sau o prostata marita de volum, sensibila.

Evolutia este spre supuratie cu formarea unei colectii de puroi care subtiaza tegumentul scrotal si il ulcereaza cu fistulizare spontana.

Tratament

Tratamentul are ca principala componenta antibioterapia initiata conform cauzei banuite a orhiepididimitei si ulterior corectata conform antibiogramei:

* pentru germenii Gram-negativi se asociaza un aminoglicozid (Gentamicina 80mgX3/zi, Amikacina 500mgX2/zi, Tobramicina 80mgX3/zi) cu fluorochinolone (Ciprofloxacin 500mgX2/zi, Peflacine 400mgX2/zi, Ofloxacin 200mgX2/zi) sau cefalosporine
* pentru Chlamydia Trachomatis se administreaza macrolide: Doxiciclina 100mgX2/zi, Tetraciclina 500mgX4/zi
* pentru orhita urliana nu este necesara administrarea de antibiotice

Tratamentul de atac se face timp de 10 zile, fiind urmat de administrarea per os a unui antibiotic, in concordanta cu antibiograma, pana la 3 saptamani.

Pe langa tratamentul etiopatogenic este necesar si un tratament complementar cu analgetice, antipiretice si antiiflamatorii, la care se adauga masuri cu caracter general: repaus la pat, aplicare de gheata local si ridicarea scrotului (suspensor).

Daca evolutia este spre supuratie cu formarea unei colectii, atunci se impune drenajul chirurgical al acesteia, putandu-se ajunge chiar la orhiectomie.
0
12-08-2008, ora 00:00
Tee
Nu este medic/terapeut
Tee
Multumesc pentru informatii. M-ar fi interesat foarte mult efectele pe termen lung sau mai bine zis daca aceasta boala afecteaza viata sexuala a pacientului...Daca stiti ceva in sensul acesta m-ar ajuta, defapt l-ar ajuta pe tatal meu sa inteleaga ce si cum...
S-ar putea totusi sa fie o problema care tine de sentimente...sau cine stie...
Multumesc inca o data...o zi buna va doresc...si nu numai.
0
12-08-2008, ora 00:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu placere!

Din pacate, aceasta boala afecteaza viata sexuala datorita faptului ca afecteaza aparatului genital masculin, logic fiind sa fie afectat, insa depinde de starea psihica a pacientului si de particularitatile bolii!!!
Multa sanatate...
0
15-09-2008, ora 00:00
Tee
Nu este medic/terapeut
Tee
Multumesc pentru ajutor...
0
08-04-2017, ora 22:32
stela-bz
Nu este medic/terapeut
stela-bz
sotul meu este diagnosticat cu orhipididimita, are 62 ani urmeaza tratament cu gentamicina, tador si sup.indometacin, local pungi cu gheata, dar nu simte nici o ameliorare dupa 4 zile de trat.se simte f. rau, sta la pat, a slabit f.mult, a inceput sa aiba si ameteli, dureri de cap si testiculul stg. care e afectat este tit f.tare, cu durere si umflat si a inceout umflatura sa se ridice in sus, ce sa mai faca ca nu poate sta nici in picioare.
0
19-04-2017, ora 20:27
stela-bz
Nu este medic/terapeut
stela-bz
NU AM PRIMIT NICI UN RASPUNS PINA LA ACEASTA DATA, MAI FUNCTIONEAZA ACEST FORUM.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici